Ready made společnosti – cena, výhody a nevýhody

Ready made společnost je již obchodním soudem registrovaná společnost, která je určena pouze k jejímu prodeji novému podnikateli. Založení ready made společnosti má jediný důvod a to převod této ready made firmy na nového klienta. Vyplatí se investovat do ready made? Jaké jsou výhody a nevýhody ready made? Kolik stojí ready made?

Nemá-li podnikatel čas a chuť na absolvování administrativních záležitostí spojených se založením s.r.o. firmy nebo akciové společnosti, může být koupě ready made společnosti řešením. Ready made společnost řeší také situaci, kdy podnikatel potřebuje zahájit podnikání ihned.

Co je to ready made společnost?

Ready-made společnost neboli předzaložená obchodní společnost je firma, která je zapsaná v obchodním rejstříku, má název, sídlo, jednatele, identifikační číslo a také plně splacený základní kapitál. Společnost však nevyvíjí žádnou obchodní činnost, je založena pouze za účelem prodeje konečnému zákazníkovi.

V České republice existuje široká nabídka poskytovatelů ready-made společností.

Ten, kdo předzaloženou společnost koupí, se vyhne zdlouhavému administrativnímu procesu, který zakládání společností provází. V porovnání s vlastním založením společnosti se jedná o úsporu až 10 pracovních dní. Ready-made společnosti jsou někdy také označovány jako skořápky, z anglického názvu shell company.

Koupě ready-made společnosti tak usnadní start podnikání například těm, kteří mají doposud zkušenosti pouze s klasickým zaměstnáním, prací na zkrácený úvazek, prací na dohodu apod.

TIP: Jak vytvořit název firmy, případně, jak se řeší změna názvu firmy a jak vymyslet dobrý název firmy, popisují tyto články.

Ready made s.r.o. nebo akciová společnost?

Firmy, jež se zabývají prodejem ready-made společností nabízejí jak akciové společnosti, tak ready made společnosti s.r.o. (s ručením omezeným) a také evropské společnosti.

Předregistrované obchodní společnosti splňují všechny zákonem stanovené podmínky od určení předmětu podnikání a registraci k dani z příjmu právnických osob až po splacení základního kapitálu. Nemají žádné závazky a nevyvíjely žádnou obchodní činnost. 

TIP: Řadu podnikatelů zajímá mimo jiné jak na zrušení společnosti a jak zrušit s.r.o., jak založit firmu.

Nákup ready made společnosti

Při koupi ready made společnosti si zákazník může vybrat nejen předmět podnikání, avšak také její historii, tedy dobu po jakou společnost je zapsána v obchodním rejstříku.

Při koupi ready made společnosti si podnikatel ušetří byrokracii spojenou se zakládáním firmy. S podnikáním může začít ihned.

Společnosti s historií se taktéž rozumí společnost, která má účetní historii – taková společnost je vhodná pro získání bankovních úvěrů, státních dotací či jiných půjček.

Ready-made společností je možné disponovat od okamžiku konání valné hromady společnosti, kdy dojde k odvolání současného jednatele – zvolení nového a k souhlasu s převodem obchodního podílu.

Valná hromada se často koná prostřednictvím notářského zápisu. Zápis změn do obchodního rejstříku pak trvá minimálně 5 pracovních dnů.

Kolik stojí ready made společnost?

Cena ready made firmy na prodej se liší podle zprostředkovatelské firmy a především podle vloženého kapitálu. Nejnižší cena za prodej ready made firmy je obvykle kolem 23 000 Kč.

Ceník zprostředkovatelské firmy Profispolečnosti.cz

Některé zprostředkovatelské firmy nabízí prodej za poměrně nízké ceny u ready made společností v akci. Při nákupu levných ready made společností by se zákazník měl mít na pozoru.

Nabídka ready made společností v akci od firmy Simply Office.

Některé firmy prodávající ready made společnosti nabízejí v rámci své transparentnosti srovnání ceny za prodej ready made firmy s konkurencí.

Na českém trhu se lze setkat také s možností zprostředkovaného založení firmy v daňovém ráji.

Prodej ready made společnosti

Prodej ready made společností nabízí zajímavou alternativu k založení společnosti ať již prostřednictvím specializované firmy či vlastními silami.

Rozhodující výhodou ready made společnosti oproti klasickému zakládání nové společnosti je rychlost a dostupnost koupě firmy. Prodej ready made společnosti je nejvyužívanější způsob pořízení firmy v České republice.

Některé zprostředkovatelské firmy nabízejí také prodej společností s historií. Společnosti s historií na prodej vítají podnikatelé díky řadě výhod, které starší obchodní společnosti přinášejí. Například snadnější získání bankovního úvěru, vyšší šance na získání dotací, větší důvěryhodnost a další.

Sídlo ready made společnosti

Řada prodejců ready made společností nabízí také poskytnutí sídla firmy včetně služeb virtuální kanceláře. Často se jedná o prestižní adresy.

Nejčastější doprovodnou službou, kterou vyžadují klienti při koupi již hotové ready made společnosti anebo také při založení společnosti na míru, je služba poskytnutí sídla firmy.

Mít své vlastní sídlo firmy je pro každou obchodní společnost podmínkou pro zápis této firmy do obchodního rejstříku. Pokud podnikatel nemá možnost či zájem umístit sídlo společnosti na vlastní adrese, může využít službu poskytnutí sídla společnosti.

Služba poskytnutí sídla je velmi žádanou, je to mimo jiné dáno i aktuálním zněním občanského zákoníku, které umožňuje zcela legálně každé společnost mít tzv. virtuální sídlo či virtuální kancelář, ačkoli se společnost na této adrese fyzicky nezdržuje.

Možnost využití virtuálního sídla platí i pro fyzické osoby podnikající jako OSVČ. Pokud dojde k pozastavení živnosti, musí OSVČ za virtuální sídlo dále platit.

V případě potřeby je možná také změna sídla společnosti.

Výhody ready made společnosti

Ready made společnost je bezpečná a rychlá cesta, jak začít rychle podnikat. Toto jsou hlavní výhody investice do ready made společnosti:

 • firmy na prodej jsou bez obchodní historie, bez závazků a pohledávek
 • ready made má plně splacený základní kapitál
 • ready made firma je k dispozici okamžitě – lze koupit ready made firmu a podnikat do 24 hod
 • za ready made společnost na prodej může podnikatel jednat ihned po její koupi a nemusí čekat na zápis v obchodním rejstříku
 • při prodeji ready made společnosti je obvykle potřeba pouze jedna návštěva u notáře, stačí při ní pouze občanský průkaz
 • koupě ready made společnosti zajišťuje nejrychlejší možnost okamžitého podnikání 

Ready made od některých poradenských společností má vyřízeny volné živnosti – to znamená, že podnikatel může okamžitě zahájit činnost a nemusí čekat až do vyřízení těchto živností.

Nevýhody ready made společnosti

Existují určitá rizika a nevýhody, která může koupě ready made společnosti přinést. Týkají se těchto bodů:

 • ready made poskytovatel – poskytovatel ready made společností by měl mít dostatečné zkušenosti a reference od spokojených zákazníků
 • ready made v obchodním rejstříku – je dobré ověřit, zda je ready made skutečně zapsaná v obchodním rejstříku, má splacený základní kapitál v plné výši a nemá žádné závazky
 • cena za prodej ready made firmy – do založení ready made společnosti je třeba věnovat, čas, peníze a úsilí, proto je za ni třeba platit
 • nízká cena ready made – je dobré dát pozor na ready made společnosti prodávané výrazně pod cenou, může se jednat o podvodné obchody anebo se objeví skryté poplatky
 • dluhy a břemena ready made – nemusí se jednat jen o finanční závazky, nicméně i o jiná břemena, u kterých je potřeba ověřit, že neexistují

Je nezbytně nutné vybrat seriózního poskytovatele ready made společnosti. Pak se podnikatel rizikům a nebezpečím spojeným s koupí ready made společnosti vyhne.

TIP: V současné době je velmi populární podnikat na internetu, k tomu je vhodné založit vlastní web a zařídit registraci domény. Podnikatel si může vybrat z aktuální nabídky volných domén. Co je to internetová doména popisuje tento článek.

Založit web vlastními silami umožňuje redakční systém WordPress. WordPress hostingy jsou široce dostupné, šablony pro WordPress významně usnadní práci na vlastních webových stránkách.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang