Nejlepší WordPress šablony 2023 – zdarma, i české

WordPress je jedním z nejrozšířenějších redakčních systémů. Mezi jeho hlavní výhody patří přehledné a intuitivní administrativní rozhraní, široká nabídka přídavných funkcí a také nekonečná škála šablon. Kde hledat nejlepší WordPress šablony zdarma, WordPress šablony pro fotografy a české WordPress šablony?

Webová aplikace WordPress je oblíbená zejména pro svou přehlednost a nenáročnost. Práci s ní zvládne i naprostý začátečník. Proto je WordPress jako redakční systém doporučován každému, kdo se rozhodl vytvořit vlastní web, aniž by měl nějaké předchozí zkušenosti. Výhodou je také množství WordPress webhostingů, které u nás nabízí řada webhostingových firem.

TIP: S tvorbou vlastních webových stránek se pojí nutnost získat vlastní doménu. Jak na to? Stačí vymyslet vhodné jméno a následně ověřit, zda je doména volná. Poté lze doménu zaregistrovat u akreditovaného registrátora. Nabídka domén na Tovarnik.cz zahrnuje volné domény vybrané ručně a za dobré ceny.

Jedním z prvních kroků při vytváření obsahu webu pomocí WordPressu je vyhledání vhodné šablony, na níž bude záviset vzhled webové stránky. Šablony lze získat zdarma přímo v rozhraní WordPressu. Další možností je stažení šablon ze specializovaných webů. Komu šablony dostupné online nevyhovují, může si nechat navrhnout šablonu pro WordPress na zakázku.

Nejlepší WordPress šablony zdarma

Prvním místem, kde je možné najít WordPress šablony zdarma, je rozhraní WordPressu. Rovněž lze navštívit oficiální portál WordPress.org, kde se v sekci Themes nacházejí tisíce dalších šablon, které jsou alespoň v základní verzi ke stažení zdarma.

Výhodou vyhledávání šablon na WordPress.org je snadné řazení od nejpopulárnějších nebo nejnovějších, a dále filtrování dle různých parametrů (grafického rozvržení, účelu využití a nejrůznějších vlastností či možností nastavení). Díky tomu lze snadno vyhledat například WordPress šablony pro fotografy, cestovatele apod.

Pro zobrazení portálu WordPress v češtině stačí přejít na cs.WordPress.org.

Free WordPress šablony nabízejí také jiné weby, například aThemes.com nebo Nicepage.com. Výběr nejlepších WordPress šablon zdarma včetně jejich stručného popisu lze vidět níže.

1. Astra

Astra – ke stažení zdarma na WordPress.org.
Astra – ke stažení zdarma na WordPress.org.

Astra je jedním z nejpopulárnějších víceúčelových šablon pro WordPress. Lze ji využít jak pro osobní blog, tak pro firemní web nebo e-shop. Nabízí různé možnosti nastavení barev, typografie, rozvržení, záhlaví a dalších prvků.

TIP: Co je nutné pro založení blogu? Jaká jsou specifika výhody blogu? Podrobné informace nabízí článek Jak založit a psát blog.

Hlavními výhodami této šablony jsou rychlost načítání uživatelům webu a jednoduchost – vytvořit stránky pomocí ní trvá jen pár minut. Astra byla vytvořena s ohledem na SEO a je připravena pro řadu pluginů, například Visual Composer, Elementor nebo WooCommerce.

2. Bento

Bento – ke stažení zdarma na WordPress.org.
Bento – ke stažení zdarma na WordPress.org.

Bento představuje další z řady výkonných a zároveň uživatelsky přívětivých WordPress šablon zdarma, vhodných pro nejrůznější webové projekty. Nabízí jak prvotřídní design, tak širokou škálu funkcí, které lze v případě bezplatné šablony označit za nadstandardní. Webové stránky vytvořené pomocí Bento lze bez problému zobrazit na mobilních zařízeních.

Šablona Bento je flexibilní. Poskytuje různé možnosti typografie a barevných kombinací pro všechny prvky webu, přes 500 kvalitních vektorových ikon a mnoho dalších možností přizpůsobení.

3. Hestia

Hestia – ke stažení na WordPress.org.
Hestia – ke stažení na WordPress.org.

Hestia je moderní šablona vhodná pro menší i větší firmy. Je využitelná například pro portfolio, weby online agentur nebo e-shopy. Má víceúčelový design, rozšiřitelné zápatí a čistý vzhled. Hestia je responzivní, tudíž umožňuje bezproblémové zobrazení stránek na mobilním zařízení.

Šablona je kompatibilní s Elementor Page Builder, Photo Gallery, Flat Parallax Slider a Travel Map.

4. Neve

Neve – ke stažení zdarma na WordPress.org.
Neve – ke stažení zdarma na WordPress.org.

Neve je extra rychlá víceúčelová šablona s mnoha možnostmi přizpůsobení. Hodí se pro blogy, weby menších firem a online agentur, e-shopy i osobní portfolia. Šablona je responzivní a optimalizovaná pro AMP.

Vzhled šablony je čistý a minimalistický a lze jej snadno přizpůsobit vlastním představám. Neve byla vytvořena s ohledem na SEO, což napomáhá k dobré pozici ve výsledcích vyhledávání. Je kompatibilní s editory jako Elementor, Brizy, Divi, Visual Composer nebo Beaver Builder.

5. OceanWP

OceanWP – ke stažení zdarma na WordPress.org.
OceanWP – ke stažení zdarma na WordPress.org.

OceanWP představuje jednoduchou, snadno přizpůsobitelnou WordPress šablonu zdarma, pomocí níž lze vytvořit v podstatě jakýkoli typ webových stránek. Spolupracuje s page buildery jako Elementor, Beaver Builder, Brizy, Visual Composer, Divi nebo SiteOrigin.

Šablona nabízí různé možnosti rozložení jednotlivých prvků, dvě navigační menu a podporu vlastního loga. Je SEO optimalizovaná a plně kompatibilní s pluginem WooCommerce, který umožňuje vytvořit a spravovat internetový obchod.

WordPress šablony pro fotografy

Pro každého fotografa je důležitá kvalitní prezentace jeho práce na internetu. Pro vytvoření portfolia skvěle poslouží WordPress šablony pro fotografy, které jsou k nalezení jak na WordPress.org, tak jiných specializovaných portálech.

WordPress šablony pro fotografy zdarma je možné stáhnout na portálu WordPressu. Stačí využít tamní filtr, který umožňuje vyhledávání šablon vhodných pro portfolio.

Placené WordPress šablony pro fotografy jsou pak k nalezení například na ThemeForest.net nebo ThemeStash.com. Jejich ceny se obvykle pohybují v přepočtu mezi 500 Kč a 1 500 Kč a oproti WordPress šablonám zdarma nabízejí rozmanitější funkce a možnosti přizpůsobení.

1. Impreza

Cena: $59

Impreza patří mezi nejprodávanější a nejlépe hodnocené šablony na ThemeForest.net. Pro práci s ní lze využívat oblíbené doplňky jako WPBakery Page Builder, Slider Revolution nebo Ultimate Addons for Visual Composer, díky nimž lze vytvořit jakýkoliv typ webu včetně působivého portfolia.

Šablona nabízí mimo jiné několik stylů rozvržení portfolia, posuvníky s nekonečným posouváním, pokročilé možnosti nastavení záhlaví a zápatí a další funkce, které pomohou vytvořit jedinečné a efektní webové stránky.

2. Nola

Cena: $62

Nola je šablonou vytvořenou speciálně pro digitální agentury, fotografy a další umělce. Umožňuje různá nastavení vzhledu galerie a integraci doplňků třetích stran.

Práce s touto šablonou je snadná, nejrůznější změny lze provádět pomocí pár kliknutí. Je rovněž vhodná pro tvorbu vícejazyčných webových stránek.

3. Novo

Cena: $59

Novo je další z řady WordPress šablon pro fotografy, blogery a digitální agentury. Umožňuje vytvořit profesionálně vypadající portfolio takřka okamžitě a s minimem námahy.

Šablona Novo je jednoduchá, zároveň však nabízí rozmanité funkce, díky kterým lze design webu přizpůsobit vlastním představám. Nabízí různé možnosti ochrany fotografií včetně zaheslování a vodoznaku. Kromě toho lze fotografie také rovnou prodávat, jelikož je plně vybavená pro eCommerce.

4. Oshine

Cena: $59

Víceúčelová šablona Oshine je rovněž určená pro fotografy a kreativní agentury. Její výhodou je vysoce intuitivní ovládaní, které umožňuje snadnou tvorbu profesionálního portfolia.

Jedná se o šablonu navrženou přímo pro profesionální umělce, proto nabízí moderní a elegantní design, posuvníky s nekonečným posouváním, ochranu galerie pomocí hesla, téměř neomezené možnosti barev a typografie a mnoho dalšího.

5. Uncode

Cena: $59

Uncode představuje jednu z nejoblíbenějších šablon pro WordPress na ThemeForest.net. Je vhodná pro tvorbu jakéholiv typu webu včetně portfolia nebo blogu.

Součástí šablony je populární nástroj WPBakery Page Builder, díky kterému lze snadno vytvořit libovolný design stránek, a také prémiové doplňky Revolution Slider, LayerSlider a iLightbox.

České WordPress šablony

Některé šablony pro WordPress nepodporují český jazyk, což je v českém prostředí samozřejmě potíž. Nejčastěji se jedná o problematické zobrazování znaků s diakritikou. Font se u těchto písmen mění a narušuje tak konzistentní vzhled webu.

Špatnou zprávou je, že obvykle nelze předem zjsitit, zda bude WordPress šablona český jazyk podporovat. U WordPress šablon zdarma to takový problém není, stačí je zkrátka stáhnout a vyzkoušet.

Jak nainstalovat šablonu pro WordPress?

Nahrát šablonu do WordPressu, ať už placenou nebo zdarma, není složité. Jednodušším způsobem je nahrání šablony přímo z administrace WordPressu. V tomto případě stačí v levém menu vybrat Vzhled (Appereance) -> Šablony (Themes) a zobrazí se všechny nahrané šablony včetně té, která je aktuálně použitá.

Zároveň se zde lze prokliknout na nabídku šablon zdarma z WordPress.org, které lze také rovnou naistalovat.

Tlačítko Nahrát šablonu (Upload Theme) pak slouží k nahrání šablon, které byly staženy například z ThemeForest.net jako zazipovaný soubor. Po kliknutí na toto tlačítko je nutné vybrat soubor se šablonou uložený v počítači a pokračovat kliknutím na Instalovat (Install Now).

Jakmile se nová šablona nahraje, stačí ji už jen aktivovat v přehledu šablon pomocí tlačítka Aktivovat (Activate).

Placené vs. free WordPress šablony

Výběr vhodné WordPress šablony je důležitý, protože právě šablona ovlivňuje vzhled a fungování webu. Existuje nepřeberné množství placených (premium) i neplacených WordPress šablon, tudíž má každý tvůrce webových stránek z čeho vybírat.

Uživatelé WordPressu mohou vybírat z obrovského množství placených i bezplatných šablon, každý tedy pro svůj web najde to pravé.
Uživatelé WordPressu mohou vybírat z obrovského množství placených i bezplatných šablon, každý tedy pro svůj web najde to pravé.

Šablony zdarma mají samozřejmě navrch v tom, že za ně uživatel nemusí nic platit. Ty nejlepší WordPress šablony zdarma, z nichž některé lze vidět výše, mají navíc také velmi pěkný design a disponují dostatkem funkcí pro začátečníky. Práce s nimi je velmi jednoduchá a intuitivní, díky čemuž lze vytvořit dobře vypadající webové stránky s minimem námahy.

Bezplatné šablony mají také nevýhody, mezi něž lze zařadit absenci zákaznické podpory a limitované množství funkcí pro komplexnější webové stránky.

Placené šablony naopak disponují jak kvalitní zákaznickou podporou, tak rozmanitým množstvím funkcí, které umožňují snadnou personalizaci a ovládání. Prakticky jedinou nevýhodou je jejich zpoplatnění.

Závěrem lze tedy konstatovat, že placené šablony nabízejí širší škálu funkcí a možností pro tvorbu designu. Pro začátečníky jsou však WordPress šablony zdarma plně dostačující k tomu, aby se s tvorbou webu seznámili. Kdykoliv je ostatně možné začít používat premium šablonu, jejíž výběr bude díky mnoha dostupným recenzím hračkou.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang