Domény na internetu – volné domény k registraci, ověření domény

S pojmem doménové jméno (zkráceně doména) se již setkal snad každý uživatel internetu. Ne každý však dokáže správně definovat, co je to doména. Doména značí unikátní textovou adresu webových stránek a usnadňuje jejich hledání. V čem je vlastně tak unikátní? A jak lze vlastní internetovou doménu získat?

Internetová doména, celým názvem doménové jméno, svým textem nahrazuje nepraktickou IP adresu tvořenou čtyřmi číslicemi oddělenými tečkami. IP adresa je jakýsi online identifikátor, který vlastní každý počítač komunikující prostřednictvím internetového protokolu (IP).

Díky doméně, která IP kód nahrazuje textem, jsou webové stránky lépe dohledatelné a činí vyhledávání na internetu jednodušším.

Vlastnit vlastní doménu přináší několik výhod. K jejímu vytvoření je však potřeba projít skrze:

  • proces vymýšlení jejího názvu,
  • ověření její dostupnosti,
  • koupí
  • a registrací.

Název domény by se měl shodovat s firemním jménem. Dostupnost zvolené domény je nutné ověřit ještě před vytvořením webu, a to na stránkách akreditovaných registrátorů domén.

TIP: Ideálním redakčním systémem pro začínající tvůrce webů je WordPress, pro který lze stáhnout téměř nekonečné množství šablon. Pro začátek plně postačí WordPress šablony zdarma, jež jsou velmi jednoduché na ovládání a zároveň umožňují vytvořit profesionálně vypadající stránky. Výhodou jsou také různé možnosti WordPress hostingu, který lze získat za pár korun měsíčně.

Výhody vlastní internetové domény

Mezi největší výhody vlastní internetové domény je bezpochyby snadné dohledání vytvořených webových stránek a držení stálé adresy pro prezentaci projektu. Držitel domény má navíc neustálý přehled a kontrolu nad svými daty.

Doménové jméno lze navíc použít jako základ e-mailové adresy, což jistě dopomůže k lepší propagaci vlastního projektu na webu i mezi důležitými kontakty.

K rozsáhlejší sebeprezentaci na internetu je možné docílit například i jménem domény vytvořeným z firemního názvu. Což mimo jiné může posloužit i ke snazšímu podnikání na internetu.

Domény na internetu slouží například ke snazšímu dohledávání určitých webových stránek.

Proces vytváření domény na internetu

Proces tvorby internetové domény není nikterak složitý. Prvním krokem je samozřejmě volba jejího jména, které může odrážet v podstatě cokoliv – vlastníka, název firmy, její poslání, náplň webových stránek a podobně.

Důležité je ovšem také její ověření – není možné, aby koexistovaly dvě stejná doménová jména současně. Ověření domény je možné z pohodlí domova či kanceláře pomocí různých online ověřovačů. Díky nim je možné rychle dohledat volné domény.

Zároveň je dobré ověřit, zda se na internetu nepohybuje shodné nebo velmi podobné jméno chráněné ochrannou známkou. Tyto informace jsou zdarma a volně dostupné v Databázi ochranných známek.

Po výběru doménového jména a jeho následném ověření je na řadě registrace domény, která probíhá v tzv. registrátoru domén, a její koupě.

Existuje také řada poskytovatelů, kteří nabízí domény zdarma například v rámci promo akcí nebo jako součást většího balíčku (např. v rámci tvorby webhostingového plánu), nebo nabízí domény na prodej za velmi příznivé ceny. Velkou výhodou je možnost vyhledání volné webové domény.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang