E-mail na vlastní doméně – jak založit zdarma, výhody vlastní e-mailové domény

Doba přeje digitalizaci a mít e-mailovou schránku se stalo běžnou součástí soukromého i profesního života. Kdo není dosažitelný online, nemůže na poli nekončící konkurence uspět. Co dělat, když obyčejné e-mailové účty už nestačí? Jak založit e-mail na vlastní doméně? Jaké jsou výhody?

Předně je potřeba vysvětlit rozdíl mezi běžným účtem a e-mailem na vlastní doméně. Běžný e-mail je takový, který si může založit kdokoli, kdykoli a zdarma.

Takzvaný freemail poskytuje každý internetový vyhledávač. Globální Google a český Seznam a jejich e-mailové adresy není třeba představovat.

TIP: Veškeré informace o doménách na webu Tovarnik.cz.

Naproti tomu e-mail na vlastní doméně je něco zcela jiného. Za zavináčem se nezobrazuje obligátní @gmail.com nebo @seznam.cz, nýbrž @mojefirma.cz. Například pražský instruktor potápění může provozovat e-mailovou schránku info@potapenipraha.cz, je-li vlastníkem domény potapenipraha.cz.

Výhody vlastní e-mailové domény

Vést e-mail na vlastní doméně je pro podnikatele dnes už přirozené. Výhody značně převyšují nad nevýhodami, a to hned z několika důvodů.

Profesionalita – neexistuje jasnější signál, že to s člověk s podnikáním myslí vážně, než založení emailu na vlastní doméně. Už na první pohled je zřejmé, že své peníze kupec svěří raději podnikateli se seriózně znějící doménou, než pochybné firmě s účtem na Googlu.

E-mail objednavky@pekarstvi-brno.cz budí větší důvěru než pekarstvi-brno@seznam.cz.

Důvěryhodnost – úzce souvisí s profesionalitou. Profi e-mail vzbuzuje mnohem větší důvěru, že se nejedná o podvodné pokusy. Freemail bývá často napadán spammery, phishingem a pro hackery je o mnoho snadnější e-mail pro širokou veřejnost zneužít.

Posílení značky – unikátní e-mailová adresa buduje dobré jméno firmy a podporuje její digitální obraz v očích veřejnosti. Podnikatel je na trhu lépe vidět, vyčnívá z davu a jen tak nezapadne.

Možnost přidat další e-mailové schránky pro kolegy – pod vlastní doménou je možné vytvořit buď limitované nebo neomezené množství přídavných účtů (ovlivněno zaplacenou částkou za službu). Rozrůstající společnost ocení možnost založit e-mail pro každé své oddělení, příkladně info@, uctarna@, reklamace@, a jiné.

TIP: Kde a jak koupit doménu?
Nejjednodušší způsob je vybrat si registrátora a ověřit dostupnost domény.

Zálohování – kdo by neznal to zoufalství a beznaděj, povede-li se omylem smazat důležitou poštu. I přestože se před samotným aktem smazání freemail přeptává, zda-li je smazání opravdu chtěné, vliv lidské chyby nelze vždy eliminovat. Na vlastních doménách tento problém odpadá. Server archivuje i smazaná data, častokrát bez omezení kapacity.

Žádné reklamy – freemaily jsou financovány reklamou, proto jsou pro uživatele zdarma. Nevýhodou je přítomnost reklam na obrazovce poštovní schránky, jejichž výběr a personalizaci ovlivňují soubory cookies.

Výběr vhodné domény je pro úspěšné a důvěryhodné podnikání rozhodující.

Rozeznatelnost – freemaily mohou být zaměňovány, často kvůli rozdílu třeba jen v jednom znaku. Je zřejmé, že e-mail jan.novak@seznam.cz a jan-novak@seznam.cz jsou na první pohled takřka totožné. Překliknutí je nasnadě. Vlastní doména tyto trable eliminuje na minimum. Domény na prodej zde.

Doménový koš – s problémem zmíněným výše si snadno poradí doménový koš. Při překlepech v e-mailu je pošta doručena chybě navzdory. Vlastní doména předpokládá, že přestože se před zavináčem vyskytuje nesprávnost, v doméně se už odesílatel tak snadno nesplete, a proto systém ke správné doméně dopraví i poštu s možnou vadou.

E-mail navěky – i sebelepší vyhledávač může jednoho dne přestat existovat a zanikne s ním vše, co k němu bylo vázané. Tedy i freemail. Řešením, jak nepřijít o vzácné a dlouho pěstované kontakty je mít e-mail na vlastní doméně. Ten majiteli zůstává i při změně poskytovatele a přesunutí domény.

Profesionální e-mail je navzdory popularizaci sociálních sítí stále považován za nejserióznější kontakt.

E-mail na vlastní doméně zdarma

V prvé řadě je nutné mít registrovanou vybranou doménu, neboli unikátní adresu na internetu. Je to digitální adresa, která nepatří nikomu jinému, než dané společnosti. Jak založit e-mail s vlastní koncovkou zdarma?

Existují i způsoby, jak získat doménu zdarma. Většina domén s dobrým názvem je však prémiových. Jejich cena se pohybuje od několika tisíc korun až ke stovkám tisíc za ty nejkvalitnější domény.

Její existence probíhá na webhostingu, což je pronájem prostoru pro webové stránky. Lidově řečeno jde o umístění webu na serveru. Vyplatí se dobře si vybrat poskytovatele e-mailových služeb, protože část z nich nabízí k webhostingu vést e-mail zdarma na vlastní doméně.

Vytvoření e-mailové schránky zvládne každý a nezabere to moc času.

Po registraci vlastní domény je třeba u registrátora nastavit také MX záznam v DNS na určitou hodnotu.

  • MX záznam je informace o poštovních serverech, které spravují e-maily pro danou doménu. Při koupi e-mailového účtu u registrátora domény tyto záznamy nastavuje automaticky příslušný registrátor.
  • DNS (Domain Name System) – systém doménových jmen poháněný servery DNS a protokolem totožného názvu, jímž dochází k výměně informací.

Poté už je vytvoření nové e-mailové schránky otázka jen několika málo kliků myší. E-mail i web jsou výkladní skříní firmy a jejich název by neměl být podceňován.

Jak založit zdarma e-mail na vlastní doméně (Seznam.cz)

Nejjednodušším způsobem, jak docílit založení e-mailu zdarma na vlastní doméně je zalogovat se na Seznam.cz. Portál nabízí správu domény a e-mailu od A do Z. Pomůže jak s nákupem domény, tak s jejím převedením odjinud na Seznam.

Základem je mít vedený zabezpečený účet na Seznamu (@seznam.cz, @e-mail.cz, @post.cz). Se službou Email Profi bude veškerá správa domén a e-mailů na Seznamu hračka. Zde je možné doménu registrovat.

Na Email Profi je možnost stávající vlastní doménu pouze napojit pro využívání e-mailových služeb nebo si lze dosavadní doménu k Email Profi kompletně převést a spravovat její nastavení a prodlužování.

Mít vlastní doménu a e-mailovou schránku je pro podnikání základ.

Alternativou Seznamu je Google Workspace (dříve G Suite). Jedná se o balíček aplikací (pošta, kalendář, dokumenty, videohovory, úložiště), jakousi náhradu MS Office. Výhodou je přístup odkudkoli, bezpečnost a české nastavení. To vše na vlastní doméně.

Seznam volných webových domén na tomto odkazu.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang