Jak vytvořit název firmy? Proč je důležitý?

Tím nejdůležitějším prvkem pro začínající podnikatele je především název firmy. Trefné jméno firmy totiž rozhoduje o tom, zda si lidé společnost zapamatují, nespletou a zda jim bude sympatická. Při výběru názvu firmy je nutné zohlednit spoustu okolností. Jak vytvořit název firmy? Veškeré informace nabízí tento článek.

To, jak vytvořit název firmy, je možné buď samostatně nebo jsou zde agentury, které název vymyslí a se vším pomůžou. Je důležité mít na paměti, že název firmy, případně produktu nebo i poskytovaných služeb, bude prezentovat celou firmu po dobu její existence.

Na základě dobrého názvu firmy se spotřebitelé rozhodují ve výběru svého budoucího dodavatele. To je především dobře zapamatovatelný a snadno napsatelný název. V případě zaujmutí i cizinců je důležité, aby byl pro ně název dobře vyslovitelný. V případě nutnosti je možná i změna názvu firmy.

Podle aktuální právní úpravy nesmí být název firmy zaměnitelný s názvem jiné existující firmy, proto je dobré jméno firmy ověřit, a nesmí působit klamavě. Bylo vybráno pár tipů, jak vytvořit název firmy.

Jak vytvořit název firmy není těžký proces, jen je důležité promyslet veškeré kroky.

TIP: Podnikatel může také koupit předzaloženou ready made společnost a ušetřit tím čas a úsilí. Ready made společnost je zapsaná v obchodním rejstříku, má název, sídlo, jednatele, identifikační číslo a také plně splacený základní kapitál. Název lze v případě potřeby změnit.

Důležitá je budoucnost

Při vymýšlení názvu firmy je velmi důležité myslet také na budoucnost. Začínající podnikatelé, právě zapsaní do živnostenského rejstříku, mohou být zpočátku malými dodavateli, nicméně během let se jejich firma značně rozroste. Z tohoto důvodu není dobré vytvořit název s upnutím na jednu věc.

U akciových společností je také nutné myslet na to, že nedílnou součástí názvu bude zkratka „a.s.“.

Stejně důležitý je například název nově vznikajícího e-shopu. Existuje několik pravidel, jak vytvořit e-shop se zapamatovatelným názvem.

TIP: Pokud společnost zakládá také svoje sídlo, je třeba nejprve získat souhlas s umístěním sídla společnosti.

Jméno zakladatele

Spousta firem je pojmenovaná podle svých zakladatelů, ovšem ne každé jméno je vhodné pro název firmy. U tohoto typu, jak vytvořit název firmy, je důležité mít hodně specifické, zapamatovatelné a snadno vyslovitelné jméno, aby nebyl následně problém při registraci domény.

Nové slovo

Tento způsob, jak vytvořit název firmy, je asi tím nejlepším řešením pro název firmy. Vymyšlením nového slova totiž je jistota, že se bude jednat o 100 % originální název firmy. Důležité také je, že při vytvoření nového slova je jistota, že při ověření domény budete úspěšní, stejně tak při registraci ochranné známky.

Registrace ochranné známky

Při výběru názvu firmy je možné ho registrovat i jako ochrannou známku. Ovšem ochranná známka je na zvážení v každém případě, nejen při vytvoření názvu firmy. Ochranná známka se dá použít i na název výrobku nebo služby. Také s tím souvisí i ochrana loga, tvaru produktu nebo obalu.

Registrace ochranné známky probíhá u Úřadu průmyslového vlastnictví. Stejný nebo zaměnitelný název nesmí mít nikdo jiný ve zvolené produktové třídě.

Nezapomínat na doménu

Se založením firmy se zpravidla pojí otázka, jak vytvořit webové stránky. Prvním důležitým krokem je v tomto případě registrace domény ideálně se stejným názvem, jako má firma. Důvodem je to, že drtivá většina podnikání je už především podnikáním na internetu.

Určitě by nebylo příjemné po zavedení nové značky zjistit, že někdo vlastní doménu s vaším názvem. Samozřejmě je možné doménu koupit nebo využít domény zdarma.

Pro tvorbu webových stránek firmy je pak možné využít například WordPress, který patří k nejoblíbenějším redakčním systémům vůbec. Výhodou je neomezená dostupnost WordPress šablon, díky nimž lze web přizpůsobit vlastním představám.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang