Jak ušetřit za elektřinu a plyn

Většina Čechů tráví více času doma než venku. S tím se pojí hledání způsobů, jak ušetřit a snížit tlak na domácí rozpočet. Jak ovlivnit spotřebu energií a uspořit nemalé peníze?

Ironií je, že stejně jako spotřebitelé hledají způsoby, jak ušetřit, spotřeba elektřiny se pravděpodobně zvýšila kvůli většímu množství času stráveného doma, zejména pokud lidé pracují na dálku nebo studují online.

To znamená, že až přijde další účet za elektřinu, mohou někteří zažít nepříjemný šok. Cena plynu a elektřiny stále stoupá. Tipy, jak ušetřit za elektřinu a plyn:

Vše se točí kolem osvětlení

Rodiče často žádají své děti, aby zhasly světlo, když odcházejí z místnosti. Dospělí vědí, že je to jednoduchý způsob, jak snížit zbytečnou spotřebu energie a ušetřit peníze za účet za elektřinu. A více času doma znamená více rozsvícených světel, častěji. Proto se vyplácí ujistit, že je zhasnuté osvětlení ve všech místnostech, kde momentálně nikdo není.

Ještě lépe je zvážit přechod na energeticky úsporné LED žárovky:

  • spotřebují o 75 % méně energie
  • vydrží podstatně déle než běžné halogenové žárovky
  • produkují lepší světlo

Místo neustálého svícení lze vyzkoušet úkolové osvětlení. Pokud člověk například pracuje doma u svého pracovního stolu, postačí stolní lampa. A při sledování televize, zhasnout světla úplně. Vytvoří to i lepší filmovější atmosféru jako v kině.

Úspory v kuchyni

Vzhledem k tomu, že se toho v kuchyni děje tolik, je jedním z hlavních elektrických center v domácnosti. Většina Čechů vaří doma. Existuje tedy několik jednoduchých způsobů, jak snížit spotřebu elektřiny v tomto prostoru, což může znamenat skutečné úspory energie.

Lednička: Chladnička je v provozu 24 hodin denně a spotřebovává značné množství elektřiny. Pro menší spotřebu by měla být vzduchotěsná. Špatné těsnění propouští studený vzduch a má za následek zvýšenou spotřebu energie, a tedy i vyšší účet za elektřinu.

Teplota v chladničce by měla být nastavena na 4 až 5 stupňů a v mrazničce na minus 15 až minus 18 stupňů k dosažení optimálního výkonu.

Vaření: Samovolné rozmražení potravin před vařením může vést ke zkrácení doby vaření a větší úspoře na účtu. Dále místo klasické elektrické trouby je úspornější použít mikrovlnnou troubu, elektrickou pánev nebo tlakový hrnec – jednoduše proto, že vyžadují méně energie.

Pár tipů na závěr: vodu vařit v hrnci s pokličkou, neohřívat víc vody, než je potřeba, či malé hrnce pokládat na malé hořáky. Při pečení vypnout troubu o pár minut dříve a nechat dojít, na maso používat tlakový hrnec, na ohřev vody rychlovarnou konvici.

Kontrola termostatu

Více času stráveného doma znamená více hodin denně využíváním vytápění a chlazení. Termostat funguje jako srdce domova – osobní meteorologické centrum. Většina lidí jej nastaví a zapomene na něj. Pokud není nastavení optimalizované, může to stát peníze. V ideálním případě by měl být termostat nastaven v rozmezí 18 až 21 stupňů. Každý stupeň nižší navíc může snížit provozní náklady až o 10 %.

Upgrade napájecí desky

Práce nebo studium z domova znamená častější používání více zařízení. Pokud je k připojení všech zařízení používána běžná napájecí deska, pak s největší pravděpodobností dochází k plýtvání energií. Ke zvážení se nabízí výměna starých powerboardů za nové chytré dokovací stanice, protože pomáhají snižovat plýtvání energií, když se zařízení nacházejí v pohotovostním režimu.

Vzhledem k tomu, že pohotovostní režim spotřebovává energii, je lepší elektrické spotřebiče před spaním vypínat. Stejně tak ponechání nabíječky k telefonu v zásuvce spotřebovává určité nevelké množství elektřiny.

Změna způsobu praní a sušení prádla

Používáním studené vody k praní oblečení lze ušetřit na účtech za elektřinu. Pomůže zvolit co nejkratší prací cyklus a před praním počkat, až bude plná náplň.

Sušičky prádla jsou jedním z největších spotřebitelů elektřiny v domácnosti. Klasická šňůra na prádlo, využití slunečných dnů a sušení prádla venku, to je ekonomičtější návod, než spoléhat na sušičku.

Roztáhnout závěsy a zavřít dveře

Pokud je venku slunečno, pomůže zhasnout světla, roztáhnout závěsy a pustit dovnitř trochu přirozeného slunečního světla. Pomůže to také zlepšit náladu a zároveň strávit více času uvnitř.

Dveře do místností nechat zavřené a vytápět nebo ochlazovat pouze pokoje, kde se tráví nejvíce času. Energii ušetří také odsunutí nábytku od radiátorů. Radiátory by měly zůstat nezakryté. Ideální je mít na oknech takové závěsy, které jsou samy o sobě výbornou izolací, které končí těsně nad radiátory.

V zimě – mít řádně utěsněná okna a udržet doma teplo.
V létě – mít přes den zatažené závěsy a mít doma chladněji.

Nechat si v domácnosti vypracovat energetický posudek

Nejúčinnějším způsobem, jak zjistit, které spotřebiče v domácnosti přispívají k vysokým účtům za energie, je nechat si provést domácí energetické hodnocení.

Instalace střešní izolace

Teplo uniká střechou, takže topení musí pracovat přesčas, což může zvýšit cenu účtu za elektřinu. Izolovaný strop a zateplení střechy domu pomáhá teplo udržet. Může mít také velký vliv na účet za elektřinu, protože ušetří až 20 % výdajů za vytápění a chlazení ročně.

Porovnání dodavatelů elektřiny

Rychlým způsobem, jak ušetřit na účtu za elektřinu, aniž by spotřebitel měnil své návyky, je porovnání cen nabídek poskytovatelů elektřiny. Změna dodavatele elektřiny se může zdát jako nadbytečná administrativa navíc, ovšem ušetřené finance pomohou domácímu rozpočtu.

Ušetřit peníze pomocí solární energie

Se solární energií jsou sice spojeny počáteční počáteční náklady, ovšem v dlouhodobém horizontu nakonec může ušetřit peníze na účtech za elektřinu. Využívání solární elektřiny umožní vyhnout se nákupu části energie přímo od obchodníka.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang