Jak ušetřit za elektřinu

Elektřina je komoditou, bez které se neobejde žádná normálně fungující domácnost. Potřebujeme ji, abychom mohli svítit, používat různé spotřebiče a v některých domácnostech se využívá na vaření či ohřev vody. Také si kladete otázku jak za elektřinu ušetřit?

Nelíbí se vám, že za elektřinu platíte nadměrné částky? Zaměřte se na různé tipy jak uspořit za elektřinu. Budete-li si jich držet, jistě to při placení faktur za elektřinu poznáte.

Mnohé tipy na úspory za elektřinu je snadné realizovat. Neplaťte proto za elektřinu více peněz, než je nezbytně nutné.

Tipy na úspory za elektřinu

  • Kontrola spotřeby: Kolik vaše elektrické předměty v domácnosti spotřebují energie? Zjistíte to jednoduše elektroměrem. Pokud ho nemáte, můžete si ho půjčit. Možná vás překvapí, jaké žrouty energie používáte, aniž byste si to uvědomovali.
  • Změna dodavatele: V současné době je na trhu několik desítek dodavatelů elektřiny, kteří nabízejí různé ceny elektřiny. Porovnejte si jejich nabídky a vyberte si dodavatele, se kterým skutečně ušetříte. Srovnání provedete prostřednictvím online kalkulačky. Objektivně a bez námahy se tak dozvíte, který dodavatel bude pro vás nejlepší. Nikdy neměňte dodavatele elektřiny bez rozmyslu. Mohlo by se vám stát, že budete platit za elektřinu více než doposud.
  • Vhodné osvětlení: Nahraďte žárovky energeticky šetrnými zdroji světla. Možností máte více. Samozřejmě důležité je také nikde nesvítit zbytečně. Více jsme o tomto tématu psali v článku zabývající se výměnou klasických žárovek.
  • Nové spotřebiče: Máte-li starší elektrické spotřebiče, zvažte, jestli není vhodný čas vyměnit je za nové. Pokud se pro ně rozhodnete, vybírejte je s ohledem na elektrickou spotřebu. Tu poznáte ze štítku, který je jejich povinnou součástí. Energeticky nejvýhodnější jsou spotřebiče označené energetickým štítkem AAA+.
  • Zaměřeno na ledničku: Kromě toho, že by vaše lednička měla být energeticky úsporná dle štítku, podpořte úsporu i vy, především jejím správným umístěním. Neměla by být blízko stěny a především blízko tepelných spotřebičů, např. sporáku. Pro maximální výkon ledničky je také důležité její pravidelné odmrazování. Námraze zvyšuje náklady na elektřinu.
  • Úspory při praní: Vždy perte pouze při teplotě, která je nezbytně nutná. I snížení teploty o 10°C se na spotřebě energie výrazně projeví. Navíc zabráníte zbytečnému opotřebení oblečení. K praní přistupujte, pouze máte-li dostatek prádla. Pračka by však neměla být ani přeplněná.
  • Úspory při vaření: Máte-li sporák na elektřinu, můžete na této komoditě výrazně ušetřit i při vaření. Jak? Používejte tlakový hrnec a pokličky, které na hrnec pasují. Využívejte i zbytkového tepla na dovaření. Jak ušetřit v kuchyni?
  • Úspory při mytí nádobí: Používáte-li myčku, vždy ji naplňte. Při ručním mytí nádobí si napusťte dřez vodou místo umývání nádobí pod proudem.
  • Používání počítače: Z ohledu na spotřebu elektřiny jsou výhodnější notebooky. Důležité je také dobře vybrat monitor a nenechávat zapnutý počítač, pokud ho zrovna nepoužíváte.
  • Zateplení domu: Jde o náročnější řešení, ale úspory jím dosáhnete velké. Chystáte-li se zateplovat dům, požádejte si o dotaci z programu „Zelená úsporám“.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang