Jak ušetřit za elektřinu

Elektřina je komoditou, bez níž se neobejde žádná fungující domácnost. Je potřeba ke svícení, k napájení spotřebičů, mnohde na vaření, vytápění či ohřev vody. Je významnou položkou domácího rozpočtu. Jak za elektřinu ušetřit?

Kdo nechce za elektřinu platit nadměrné částky, měl by se zaměřit na šetření. Bude-li se jich držet, pozná to při další faktuře za elektřinu. Mnohé tipy na úspory za elektřinu je snadné realizovat. Není potřeba platit za elektřinu více peněz, než je nezbytně nutné.

Tipy na úspory za elektřinu

Kontrola spotřeby: Kolik elektrické předměty v domácnosti spotřebují energie? Lze to zjistit jednoduše elektroměrem. Možná překvapí, jací žrouti energie se doma nacházejí, aniž by si to spotřebitel uvědomoval.

Změna dodavatele: V současné době je na trhu několik desítek dodavatelů elektřiny, kteří nabízejí různé ceny elektřiny. Dobrým nápadem je porovnat nabídky a vybrat si dodavatele, se nímž lze skutečně ušetřit.

Srovnání je snadné prostřednictvím online kalkulačky. Objektivně a bez námahy se tak spotřebitel dozví, který dodavatel bude ten nejlepší. Nikdy se nevyplácí měnit dodavatele elektřiny bez rozmyslu. Mohlo by se stát, že bude účet za elektřinu větší než doposud.

Vhodné osvětlení: Nahradit žárovky energeticky šetrnými zdroji světla. Možností je více. Důležité je nikde nesvítit zbytečně a zhasínat při odchodu z místnosti. Výměna klasických žárovek za LED žárovky v dlouhodobém horizontu znamená výrazné úspory.

Nové spotřebiče: Jsou-li v domácnosti starší elektrické spotřebiče, oplatí se zvážit, jestli není vhodný čas vyměnit je za nové. Je žádoucí vybírat je s ohledem na elektrickou spotřebu. Ta je uvedena na štítku, který je jejich povinnou součástí. Energeticky nejvýhodnější jsou spotřebiče označené energetickým štítkem AAA+.

Používání počítače: Z ohledu na spotřebu elektřiny jsou výhodnější notebooky než stolní počítače. Důležité je také dobře vybrat monitor a nenechávat zapnutý počítač, pokud zrovna není používaný.

Jak ušetřit v kuchyni

Zaměřeno na ledničku: Kromě toho, že by lednička měla být energeticky úsporná dle štítku, podpoří spotřebitel úsporu i sám, a to především jejím správným umístěním. Neměla by být blízko stěny a především blízko tepelných spotřebičů, např. sporáku. Pro maximální výkon ledničky je také důležité její pravidelné odmrazování. Námraza zvyšuje náklady na elektřinu.

Úspory při vaření: Má-li spotřebitel sporák na elektřinu, lze na této komoditě výrazně ušetřit i při vaření. Jak? Používáním tlakového hrnce a pokličky, které na hrnec pasují. Využívat i zbytkového tepla na dovaření, to znamená vypnout sporák chvilku před koncem vaření a nechat jídlo dojít. Jak ušetřit v kuchyni?

Při vaření nechat troubu zavřenou: Každé otevření dvířek trouby znamená únik tepla. A trouba pak musí spotřebovat více energie, aby opět dosáhla správné teploty. Proto je na troubách okénko, jímž lze pokrm kontrolovat, aniž by zevnitř ucházelo teplo.

Používat mikrovlnnou troubu: Nejsou skvělé na všechno, avšak o energetické účinnosti mikrovlnné trouby se nedá polemizovat. Fritézy a pomalé hrnce také spotřebují mnohem méně energie než varná deska nebo trouba.

Úspory při mytí nádobí: Myčka na nádobí by měla být vždy plná. Při ručním mytí nádobí je lepší napustit dřez vodou místo umývání nádobí pod tekoucím kohoutkem.

Jak ušetřit při praní

Úspory při praní: Vždy prát pouze při teplotě, která je nezbytně nutná. I snížení teploty o 10°C se na spotřebě energie výrazně projeví. Navíc se tak zabrání zbytečnému opotřebení oblečení. Praní se vyplácí pouze pokud je k dispozici dostatek špinavého prádla. Pračka by však neměla být ani přeplněná.

Efektivněji sušit oblečení: Sušičky prádla jsou praktické, ovšem energeticky náročné. Pokud to je možné, je dobré sušit prádlo venku. A pokud sušíte na radiátoru, je lepší věšet oblečení raději poblíž než přímo na radiátor. Mokré oblečení ochlazuje radiátor, a tím se kotel více namáhá, aby udržel útulno.

Jak ušetřit za teplo

Ztlumit termostat o 1 stupeň: Jedním z nejjednodušších triků, jak ušetřit energii, je snížit teplotu vytápění o jeden stupeň. Možná si myslíte, že tak malý rozdíl nebude mít žádný význam, ovšem změna teploty z 20 °C na 19 °C může snížit účet za vytápění o 10 %.

Udržet teplo v místnosti zatažením závěsů na noc: Teplo začne z domova unikat, když zapadne slunce a teploty klesají. Jednoduchým, ovšem účinným způsobem, jak zastavit únik tepla, je zatažení všech závěsů nebo žaluzií v domácnosti, zejména pokud jsou na budově starší okna.

Odsunout nábytek od radiátorů: Velké kusy nábytku mohou zabránit tomu, aby se teplo z radiátoru dostalo do zbytku místnosti. Máte postel nebo pohovku hned vedle radiátoru? Odsuňte ho alespoň o centimetr nebo dva dál. Zlepšíte tím cirkulaci vzduchu a zjistíte, že místnost se mnohem rychleji prohřeje a zútulní.

Zateplení domu: Jde o náročnější řešení, avšak úspory budou velké. Pomohou také tepelná čerpadla či solární panely.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang