4 tipy, jak ušetřit na bydlení v paneláku

Náklady na bydlení každý rok výrazně rostou. Z rodinného rozpočtu ukrajují čím dál více peněz, které se pak rodinám nedostává na zábavu, dovolenou, oblečení nebo dokonce jídlo. Jak se dá ušetřit při bydlení v paneláku?

Vytápění patří k největší položce nákladů na bydlení. Je proto logické, že mezi největší úspory patří zateplení fasády. Jednorázová investice se všem obyvatelům postupně vrátí. Vzhledem k tomu, že o podobné renovaci fasády rozhoduje celé společenství vlastníků, tak jste v tomto směru odkázáni na další obyvatele paneláku.

Okna jsou vedle fasády dalším místem, kde dochází k velkým únikům tepla. Na rozdíl od fasády u oken platí, že si je může vyměnit majitel bytu nezávisle na ostatních bytových jednotkách. Proto ačkoliv člověk nemusí bydlet v moderním paneláku, tak si může modernizovat aspoň svůj byt. Investice do oken se zaplatí jak v omezeném úniku tepla, tak ve zlepšení izolaci proti horku v letním období.

uspora
LED žárovky jsou jedním ze způsobů, kde se dá šetřit.

Dalším místem, kde dochází k plýtvání finančních prostředků, je koupelna. Spotřeba vody se postupně také podepisuje na měsíčních výdajích. Cena stočného se neustále zdražuje. Je prokázáno, že pokud člověk zruší vanu a začne se sprchovat, výrazně ušetří ve spotřebě vody. Navíc tím podpoří ekologii. A ve stáří bezproblémový vstup do sprchového koutu ocení kadý.

Přestože EU již omezila prodej klasických žárovek, mnoho domácností je stále ve velkém používá. A týká se to i obyvatel v paneláku. Pokud lidé vymění klasické žárovky za úsporné, tak klesne spotřeba elektrické energie a z dlouhodobého hlediska znovu ušetří. Navíc cena úsporných žárovek je v dnešní době velmi rozumná a tento jednorázový výdaj na bydlení nijak nezatíží peněženku.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang