Kamna s výměníkem – jak ušetřit za vytápění

Úspora energie je čím dál ožehavějším tématem, kterým se zabývá velká spousta lidí. Jak ušetřit na vytápění domácnosti, když plyn a elektřina patří mezi drahé topné komodity? Vyzkoušet lze krbová kamna s výměníkem.

Topná sezóna je opět za dveřmi a nezbývá, než se na ni řádným způsobem připravit. Pokud člověk nechce celou zimu topit či ohřívat vodu pouze za pomoci plynového nebo elektrického kotle, měl by se zaměřit na krbová kamna s teplovodním výměníkem. Úspora energie na sebe totiž nenechá dlouho čekat.

Ve své podstatě si člověk pořídí klasická krbová kamna, která se stanou designovou záležitostí daného prostoru a navíc budou obohacena o dostatečně objemný výměník, z něhož bude ohřívaná voda převáděná do topné soustavy nebo akumulační nádrže.

Díky možnosti připojení k teplovodním rozvodům dokáží krbová kamna vytopit nejen pokoj, ve kterém jsou umístěna, nýbrž také i ostatní pokoje, a klidně i celý rodinný dům

Pro koho se krbová kamna s výměníkem hodí?

Krbová kamna s výměníkem jsou často používána v domácnostech, aby zvýšila teplotu v místnosti. Kombinují účinnost krbových kamen s výměníkem tepla pro zvýšení účinnosti.

Krbová kamna s výměníkem jsou vhodnou volbou pro ty, kteří hledají účinné a efektivní vytápění, které je také bezpečné a ekologické. Tato kamna jsou navržena tak, aby vytvořila teplo s minimálním množstvím škodlivých emisí.

Výměník tepla má mnoho výhod. Jedná se o účinnou metodu pro přenášení tepla z hořícího paliva do vody, která je následně používána k vytápění. Kromě snížení ceny paliva jsou krbová kamna s výměníkem také bezpečnější, protože zabraňují přehřátí vody, která je používána k vytápění.

Díky krbovým kamnům s výměníkem jde vytopit celý rodinný dům a i si ohřát vodu v bojleru. Nejsou potřeba žádné složité přestavby. Stačí je připojit na stávající rozvody a radiátory.

Také je dobré zmínit, že krbová kamna s výměníkem jsou vhodná pro každého, kdo má rád uklidňující pohled do plápolajících ohnivých plamínků.

Správná volba optimálního výkonu

Řádné úspory energie se docílí pouze v takovém případě, že se zvolí optimální výkon krbových kamen. Zaměřovat se však člověk nesmí pouze na výkon do vzduchu, který je zhmotněn teplem sálajícím z kamen, nýbrž také na výkon do vody, jež je ten, který ohřívá všechny radiátory v domě.

Z obecného hlediska platí, že 1kW výkonu krbových kamen = 20 m3 prostoru ve starším objektu nebo 40m3 v novějším rodinném domě. S přesným stanovením samozřejmě pomůže odborník na tuto tématiku. Vždy je však třeba zvolit optimální poměr mezi oběma výkony.

Volit se nesmí předimenzovaná ani poddimenzovaná zařízení, kdy se buď ztrácí výkon krbových kamen, nebo naopak snižuje jejich životnost.

Úspora elektrické energie nebo úspora za plyn přichází na přetřes v momentě připojení výměníku do topné soustavy a po prvním zatopení.

Jak vybrat krbová kamna s výměníkem

Pokud jde o náklady, krbová kamna s výměníkem mohou být poměrně drahá, takže je důležité si udělat čas a porovnat různé modely a výrobce.

Jak už bylo uvedeno, nejdůležitějším parametrem při výběru krbových kamen s výměníkem je výkon. Spočítat výkon krbových kamen s výměníkem je nejlépe svěřit odborné firmě. Nejde totiž jen o propočet jedné místnosti, nýbrž i ostatních pokojů, do kterých se má rozvést pomocí radiátorů teplo.

Krbová kamna s výměníkem musí být opatřena zabezpečením před přetopením. V případě výpadku elektrického proudu by totiž bez takového zabezpečení mohlo dojít k přehřátí vody a následné nemalé škodě na majetku i zdraví osob.

Proto je nutné mít kamna doplněná například o vychlazovací smyčku, která je již přímo zabudovaná v kamnech, nebo je možno ji dokoupit a nainstalovat. 

Dalším faktorem, který hraje při výběru kamen roli, je to, čím se bude topit. Nejlepším topivem je dřevo, brikety, nebo pelety. Uhlí také připadá v úvahu, ovšem není příliš vyhledávané.

Každá kamna jsou vyrobena přesně na surovinu, kterou dokáží správně, efektivně a bez poškození sama sebe zpracovat. Proto by si tuto skutečnost měl člověk předem ověřit.

Kvalitní kamna disponují i terciálním spalování a šamotovou vystýlkou, jež přináší taktéž výrazné úspory energií. Pakliže je celý systém zapojen opravdu důmyslně, využije se maximální účinnost kamen, která se projevuje ve snížení spotřeby paliva.

Cena je také důležitým faktorem. Ovšem neměla by hrát rozhodují úlohu. Člověk by se neměl nechat zlákat nízkou cenou a nevybírat kamna pouze podle vstupní investice. Krbová kamna s výměníkem je nejlépe kupovat od renomovaných firem. Člověk tak má jistotu a kvalitu.

Jak velkou úsporu lze čekat?

Celková úspora energie oproti plynovému nebo elektrickému topidlu se samozřejmě odvíjí od frekvence využívání krbových kamen. Prostřednictvím nich lze do topné soustavy přenést až 70 % jejich výkonu, což se samozřejmě pozitivním způsobem odrazí na celkové úspoře energie.

Ta může dosahovat v závislosti na velikosti prostor a optimální volbě výkonu krbových kamen s teplovodním výměníkem až neuvěřitelných 50 %. Dřevo je totiž podstatě levnější a cenově dostupnější komoditou, než plyn či elektřina.

Pakliže tedy topná sezóna stojí kolem 10 000 až 15.000 Kč, mohou být náklady poloviční. Čím více se budou kamna využívat, tím může být úspora energie výraznější.

Nejde sice o tolik komfortní prvek vytápění, jako je plynový kotel, pro mnohé občany však může být úspora jednoznačně přínosná. Jen je potřeba myslet na to, že se musí přikládat a také čistit.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang