Jak ušetřit peníze výměnou žárovek

Poznejte výhody úsporných a LED žárovek, které v plné míře nahrazují klasické žárovky. Využijte přednosti těchto doplňků a ušetřete řádné množství financí.

Klasické žárovky byly a v dnešní době ještě stále jsou nedílnou součástí našich domácností či pracovních prostor. Významný zdroj světla, který je však na pozvolném ústupu, nejen z vlastní vůle samotných občanů, ale také díky příslušné legislativě. O tu se postarala Evropská unie, která zakázala využívání běžných žárovek, které jsou postupně doprodávány a stahovány z trhu.

Nahrazují je totiž daleko ekonomičtější produkty, které jsou často nazývány, jako „úsporné žárovky“. Doplňky, jež mají předkládat stejný typ osvětlení, za daleko menších energetických nároků, z čehož logicky vyplívá, že tento druh žárovek je zaveden právě kvůli šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí.

V čem spočívá kouzlo úsporné žárovky

Jak jsme již naznačili výše a ostatně to dokládá i samotný název výrobku, jsou úsporné žárovky zajímavé především z hlediska menšího odběru elektrické energie, avšak za dodání stejné svítivosti a intenzity osvětlení. Díky tomu lze ušetřit finance v řádu desítek procent.

Úsporné žárovky tak předkládají naprosto stejné, jasné světlo, vysokou účinnost a především delší životnost. Ta se v závislosti na zvoleném výrobci úsporných žárovek pohybuje v řádu 6 – 10 násobné výdrže. Díky tomu doba provozu dosahuje až několika dlouhých let. Jejich rapidní nástup je samozřejmě doprovázen nejrůznějšími bezpečnostními standardy a předpisy.

I úsporné žárovky mají však své mouchy a nedostatky, které je třeba zmínit. Je to trochu paradoxní, ale právě ohleduplnost k životnímu prostředí je trochu v rozporu s obsahem úsporných žárovek, který představuje rtuť.

Co se týče rozměrových předpokladů, nabývají větších velikostí, než klasické žárovky, jsou mechanicky citlivé a disponují vysokou povrchovou teplotou. Mnohým uživatelům může vadit snad ještě delší doba startu, respektive okamžik, kdy pracuje úsporná žárovka na plný výkon.

I když se tyto ekonomické varianty klasických žárovek honosí daleko vyššími pořizovacími náklady, je tato investice díky levnému provozu velice brzy návratná.

LED žárovky – osvětlení nové generace

Se stále častějším využíváním úsporných žárovek však trh zaplavil další a daleko propracovanější zdroj osvětlení. Jsou to LED žárovky, které se pyšní obdobnými vlastnostmi, jako jejich předchůdci, jen s tím rozdílem, že jsou daleko odolnější, co se týče mechanického zpracování a neohrožují uživatele svým rozpáleným povrchem. Nemusíte se obávat ani pohodlné a plynulé regulovatelnosti osvětlení, či jakéhokoliv UV záření.

Kombinace předpokladů, kterou ještě doprovází velice rychlý start. Výhody, jež dokonalým způsobem potlačují nedokonalosti úsporných žárovek. Energeticky propracovaný zdroj světla, který je samozřejmě vykoupen daleko vyšší pořizovací cenou.

I přesto se však výměna klasických žárovek za jejich ekonomické a novodobější modely dozajista vyplatí. Ostatně velice triviální srovnání si můžeme provést u 100 W běžné žárovky, které svými světelnými parametry sekunduje LED žárovka o výkonu 10 W.

Zakomponujete-li do porovnání cenu za elektřinu a především podstatně delší životnost úsporného osvětlení, jsou vstupní náklady potlačeny během velice krátkého okamžiku a vy můžete na LED svícení ušetřit až tisíce korun během několika následujících let.

Ne nadarmo jsou LED žárovky označovány, jako výdobytek budoucnosti, který již neobsahuje žádnou rtuť, je odolný, bezpečný a maximálně úsporný.

Výhody a nevýhody LED žárovek

Světla LED jsou označována za budoucnost domácího osvětlení, protože spotřebovávají velmi málo energie, údajně vydrží velmi dlouho a na rozdíl od běžných úsporných žárovek se po zapnutí okamžitě rozzáří. Většina chytrých žárovek jsou LED žárovky.

Výhody LED žárovek:

 • LED žárovky spotřebovávají o 90 % méně energie než klasické žárovky a někdy se díky úspoře energie vrátí již za několik měsíců.
 • Tyto žárovky mohou vydržet 25-30 let v závislosti na tom, které si koupíte a jak je používáte.
 • Světlo vydávají téměř okamžitě po stisknutí vypínače, takže se nemusíte smířit s tlumeným světlem, než se LED žárovky rozjedou.
 • Fungují dobře i při nízkých teplotách.

Nevýhody LED žárovek:

 • Někteří lidé nemají rádi kvalitu světla, které LED žárovky vydávají, protože mohou vydávat chladnější, namodralé světlo.
 • Chcete-li LED žárovky ztlumit, budete možná muset přejít na stmívač, který rozpozná nízké elektrické zatížení. Na obalu by mělo být uvedeno, zda lze LED žárovky stmívat.
 • Pokud mícháte různé značky a typy LED žárovek, je obtížné dosáhnout v domácnosti jednotného vzhledu. Teplota barev a index podání barev (CRI) se mohou lišit více než u tradičních žárovek.

Zatímco u starých žárovek procházela elektřina tenkým drátěným vláknem, LED diody produkují světlo pomocí polovodiče, který po průchodu elektrického proudu vyzařuje světelnou energii.

Co jsou CFL žárovky

Kompaktní zářivky (CFL) jsou původní energeticky účinnou alternativou dnes již nepoužívaných klasických žárovek. CFL obvykle spotřebují o 60-80 % méně energie než žárovky, halogenové žárovky o 20-30 % méně a LED žárovky o neuvěřitelných 90 % méně.

Vzhledem k tomu, že vláda chce od roku 2023 odstranit z regálů „vysoce energetické“ zářivky a průmysl se stále více zaměřuje na přechod na LED, předpokládáme, že CFL budou postupně stále hůře k sehnání. Výrobci budou postupně přestávat vyrábět zářivky CFL, protože stále více zákazníků přechází na LED.

Staré typy žárovek měly uvnitř vlákno, které se zahřívalo, dokud se nerozsvítilo, což znamenalo, že spotřebovávaly energii na výrobu tepla. CFL žárovky vlákno nemají. Místo toho využívají elektrický proud k excitaci plynů uvnitř žárovky, které pak způsobují, že fosforový povlak na vnitřní straně žárovky svítí a vytváří světlo.

Díky této metodě se méně energie ztrácí na teple a žárovka spotřebuje celkově méně energie. Některým CFL trvá několik minut, než dosáhnou plného jasu.

Výhody a nevýhody CFL žárovek

CFL žárovky se vyrábějí ve tvaru tyčinek a spirál, ačkoli některé z nich se nyní maskují jako žárovky tradičního tvaru. Jejich cena se obvykle pohybuje od 80 do 400 korun.

Výhody CFL:

 • CFL jsou poměrně levné a jejich ceny začínají na 80 korunách.
 • Poměrně rychle se vyplatí díky úsporám energie. Výměna jedné 60W žárovky za CFL žárovku může snížit váš účet za elektřinu přibližně o 200 korun ročně.
 • CFL žárovky mají dlouhou životnost kolem 10 000 hodin (tedy zhruba 10 let používání).

Nevýhody CFL:

 • Při prvním zapnutí jim chvíli trvá, než se zahřejí a rozzáří. To znamená, že CFL nejsou vždy nejlepší volbou pro schody nebo koupelny.
 • Některé CFL nejsou vhodné pro použití se stmívači.
 • Tyto žárovky mají tendenci špatně fungovat při nízkých teplotách, takže jsou méně vhodné pro nevytápěné místnosti nebo venkovní prostory, jako je garáž.
 • Některé CFL žárovky vypadají ve srovnání se starými žárovkami výrazně jinak a může být obtížné je sehnat v určitých tvarech a velikostech, například malé svíčkové žárovky.
 • Očekáváme, že v příštích letech bude stále obtížnější sehnat CFL, protože průmysl se více zaměří na LED.

Většina moderních stmívačů by měla fungovat s CFL žárovkami, i když některé starší nemusí být kompatibilní.

Halogenové žárovky

Halogenové žárovky se skládají z vlákna uzavřeného v halogenovém plynu, což znamená, že mohou hořet tepleji než žárovky, ale přesto spotřebují méně energie. I když jsou energeticky účinnější než tradiční žárovky a kdysi byly vhodnou volbou, technologie pokročila a nyní existují mnohem ekologičtější možnosti.

Z tohoto důvodu byl nyní prodej halogenových žárovek v mnoha zemích zakázán.

Je nutno vyměnit své stávající halogenové žárovky?

Provoz halogenových žárovek je dražší než provoz LED diod a jejich životnost není zdaleka tak dlouhá, proto doporučujeme vyměnit halogenové žárovky raději dříve než později. Nečekejte, až vaše halogenové žárovky doslouží, a teprve poté přejděte na ekologické LED žárovky.

Jak poznám, zda je žárovka energeticky úsporná?

Odpovědi můžete vždy hledat na obalu. Dávejte pozor na pečeť ENERGY STAR®. Toto označení uděluje Agentura pro ochranu životního prostředí značkám a výrobkům, které zodpovědně využívají naše přírodní zdroje, takže je můžete bez obav nakupovat s vědomím, že děláte pozitivní kroky pro sebe i životní prostředí.

Vždy se také můžete obrátit na LED žárovky. V posledních letech se LED osvětlení stalo standardem. Toto světlo s dlouhou životností lze zabudovat do všech prostor ve vaší domácnosti – od stolních lampiček až po vnitřek mikrovlnné trouby. Tyto žárovky jsou zkonstruovány tak, aby spotřebovávaly výrazně méně energie (Až šestinu energie, kterou potřebují žárovky!) a přitom vyzařovaly stejný výkon jako ty tradiční.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang