Jaký zdroj osvětlení zvolit

V posledních letech se více mluví o šetrnějším osvětlení. Jaký zdroj máte doma vy? Především v zimním období jsme prosvítili velkou část dne. Šetřili jste?

Vše záleží na typu osvětlení, které si přejete. Je tu mnoho zdrojů osvětlení, včetně žárovek, halogenů, úsporných žárovek, LED žárovek, fluorescenčních kompaktních žárovek a dalších. Každý typ má své výhody a nevýhody. Doporučuje se zvolit zdroj osvětlení, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a požadavkům. Můžete také zvolit více typů osvětlení, abyste dosáhli požadovaného designu.

V listopadu jsme vás informovali o efektivitě svícení s LED žárovkami.
LED svítidla nejsou vhodná pro náročné osvětlení, jako je například sledování televize nebo práce s počítačem. LED svítidla mají omezenou kapacitu vydávat jasné teplé bílé světlo. Jsou však oblíbené pro zeštíhlení osvětlení v podnicích, restauracích a domovech. LED světla jsou také výhodná pro domácnosti, které chtějí úsporu energií. LED světla jsou také oblíbená pro účely dekorování a používají se pro zvláštní události, jako jsou svatby nebo narozeninové strany.


Účinnost osvětlení je definována jako poměr množství světla, které se produkuje, k celkové energii spotřebované pro jeho produkci. Efektivita svícení se tedy měří v lumenách za jednotku energie a záleží na vlastnostech produktu. Většina vědeckých šetření uvádí, že efektivita svícení se může významně lišit. Například svítidla šetřící energii budou mít tendenci mít větší efektivitu svícení než tradiční žárovky.

Jaké máme další zdroje světla? Klasické žárovky dlouhá léta svítily ve všech domácnostech, ale pro jejich četné nevýhody se jejich výroba ukončuje. Doprodávají se ještě jejich zásoby, ale nové se už nevyrábí.

Klasické žárovky jsou druhem osvětlovací techniky, která se používá od 19. století. Jsou to malé bulbovité tělesa uvnitř skleněných obalů, které jsou napájeny střídavým proudem. Žárovky se skládají z kovového drátu, který je položený mezi dvěma elektrody a pokrytý vápennou žárovkovou deskou. Vevnitř se nachází vakuum, aby se zabránilo oxidacím a zaručily se optimální výkonové vlastnosti. Pracují tím způsobem, že proud prochází drátem a s uvolněním elektromagnetické energie se drát zahřívá, což umožňuje fotonům opustit drát a vyzařovat světlo.

V dnešní době jsou už neefektivním a především drahým zdrojem světla. Snížení spotřeby elektrické energie je základním předpokladem pro moderní svícení.

Nevýhodou běžných žárovek je i nízká účinnost přeměny energie, malá životnost a vysoká povrchová teplota. Používáte už jiný zdroj světla, nebo stále ještě využíváte klasických žárovek? A už máte představu o tom, čím je nahradíte, až v obchodech dojdou?

Druhy světelných zdrojů

Žárovku je možné nahradit třemi základními zdroji světa. Jsou jimi:

1. Žárovky – jsou elektrické světelné zdroje s obvykle kulatým nebo oválným obalem, které vyzařují světlo. 2. LED – (světelné diodové diody) jsou malé světelné zdroje, které vyzařují světlo jen z malé části svého povrchu, obvykle jsou trvale zapojené do obvodů. 3. Halogenová žárovka – je zdroj světla s velmi intenzivním osvětlením, který je vytvářen pohlcováním tepla. Udržuje se pomocí halogenového plynu. 4. Fluorescenční světlo – je druh světelného zdroje, který vyžaduje elektrický obvod určený k vyzařování rentgenového světla při jeho průchodu přes fluorescenční trubici izolovanou v uzavřeném obalu. 5. Solární osvětlení – je druh světelného zdroje, který využívá energii slunečního záření k vytváření světla. 6. Reflektory – jsou elektrické světelné zdroje, které se obvykle skládají z koncentrovaného kruhového světelného záření, jehož směr je určován vzhledem k umístění zrcadla.

  • kompaktní zářivky: Představují vhodnou náhradu za klasické žárovky. Oproti nim je elektrická spotřeba menší o 60 – 80%. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že jejich pořizovací cena je vyšší. Pohybuje se kolem dvou set korun. Vydrží však až 20 tisíc hodin. Životnost klasické žárovky se odhaduje kolem 1 000 hodin. Kompaktní žárovky se prodávají v různých tvarech. Abychom kompaktní zářivky jen nechválili, připomeneme si i jejich nedostatky. Tím hlavním je, že trvá déle, než se plně rozsvítí. Proto je nevolte tam, kde rozsvěcujete jen na chvilku, např. na záchod.
  • halogenové žárovky: I tato varianta je úspornější než klasická žárovka, ale ne tolik jako kompaktní zářivka. Vydrží kolem 2 – 3 000 hodin a ušetříte cca 40 % oproti klasické žárovce. Svítí okamžitě naplno a máte možnost postupného zapínání. Nesvědčí jí však stále zapínání a vypínání.
  • LED žárovky: LED žárovky jsou dražší než předchozí světelné zdroje, ale investice do nich se vám brzy vrátí, a to nejen díky dlouhé životnosti, ale především úspoře elektrické energie. Je největší z uvedených světelných zdrojů. LED žárovky jsou velmi účinné a odolné vůči mechanickému poškození a nevadí jim ani časté zapínání a vypínání. Povrchová teplota LED žárovky je nízká. Nemusíte se obávat ani o své zdraví. Nevyzařuje infračervené ani ultrafialové světlo.

Při výběru vhodného zdroje světla zvažují spotřebitelé kromě finančních nákladů i další parametry. Jsou jimi především barevná kvalita světla, příkon, provozní vlastnosti, podoba světleného zdroje atd.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang