Jak ušetřit při vytápění plynem

Vytápění plynem je stále běžným způsobem, jak zajistit, aby bylo doma během zimních měsíců stále teplo. Nicméně se stoupající cenou plynu může být obtížné udržet náklady pod kontrolou. Naštěstí existuje několik způsobů, jak lze ušetřit při vytápění plynem.

Mnoho lidí vytápí své domovy plynem. Tento druh vytápění jim přináší spoustu výhod, především vysokou výhřevnost, minimální množství zplodin, jednoduchou obsluhu a snadnou dostupnost. Dá se na vytápění plynu ušetřit?

Výhody vytápění plynem

V dnešní době se vytápění plynem stává stále populárnějším způsobem, jak zajistit pohodlí a úsporu energie. Plynové vytápění může poskytnout mnoho výhod, které umožní ušetřit peníze a čas. Níže jsou uvedeny některé z těchto výhod:

 • nízké náklady: Plyn je obecně levnější než elektřina a jiné energetické zdroje. To znamená, že vytápění plynem je výrazně levnější než vytápění elektrickým přístrojem. To znamená, že lze ušetřit peníze na vytápění domu s plynem.
 • účinnost: Plynové vytápění je velmi účinné. Plyn je schopen dodat teplo mnohem rychleji než elektrické vytápění. Také se rychleji a lépe rozptyluje po celém domě než elektrické vytápění. To znamená, že vytápění plynem může být účinnější a pohodlnější.
 • nízká údržba: Plynové vytápění je nízkoúdržbové.
 • bezpečnost: Plynové vytápění je bezpečné a spolehlivé. Pro spolehlivost je plynové vytápění velmi vhodné pro domy, kde jsou děti nebo starší lidé.

Kdo se teprve chystá vytápět svůj domov, měl by zvážit vytápění plynem jako možnou volbou.

Cena plynu v současnosti

V současnosti je cena plynu vyšší než kdykoli předtím. Tento vývoj je důsledkem různých faktorů, včetně nákladů na těžbu a transport, změn trhu s energií a změn spotřeby plynu.

Kromě toho se trh s energiemi vyvíjí v závislosti na vývoji cen ropy, uhlí a jiných energií. Lidé by se proto měli snažit hospodařit s energiemi, aby mohli snížit dopad vyšších cen plynu.

Jak ušetřit za vytápění plynem?

Vytápění plynem může být finančně náročné, ovšem existuje několik způsobů, jak lze ušetřit. Níže je uvedeno několik tipů, které pomohou ušetřit za vytápění zemním plynem:

 • nový kotel: Kdo má stále starý kotel, měl by zvážit jeho výměnu za nový – kondenzační. Sice to bude něco stát, dlouhodobě se však tato investice vyplatí.
 • seřízení kotle: Jen správně fungující a dobře seřízený kotel vytápí efektivně. Proto se vyplatí si ho každoročně nechat seřizovat odborníkem, který nastaví jeho regulaci, vyčistí spalinové cesty a celý systém odvzdušní. Zároveň bude mít člověk jistotu, že je kotel bezpečný.
 • regulační prvky: Jsou jimi prostorové termostaty a termostatické hlavice na radiátory. Moderní prostorové termostaty umožní časové řízení teploty podle využití vytápěného objektu. To znamená, že si uživatel nastaví teplotu podle toho, jak je doma. Bude tak mít vždy tepelný komfort a zároveň nebude topit zbytečně. Termostatické hlavice zase umožňují udržovat v místnosti požadovanou teplotu.
 • změna dodavatele plynu: Tímto krokem lze ušetřit značnou částku za plyn. Bude-li se člověk podrobněji zajímat o cenu zemního plynu, zjistí, že zhruba 3/4 z ní je obchodní složkou, kterou si určují dodavatelé. Na trhu jich je mnoho a je velká šance, že je na trhu někdo levnější. Změnu dodavatele plynu by však měl člověk provádět po zralé úvaze a srovnání nabídek. Vždy pečlivě číst smlouvu, aby si byl jistý, že nabídka, která ho nejvíce zaujala, nemá žádné „ale“.
 • efektivní větrání: Větráním z domova uniká cenné teplo, avšak je zřejmé, že bez něj to nejde. Přísun čerstvého vzduchu je potřeba. Větrat by se mělo efektivně a krátce – v zimním období cca kolem pěti minut.
 • pozor na přetápění: Je to nejen drahé, nýbrž i nezdravé. Vlivem vysoké teploty se snižuje vlhkost vzduchu a tím se vysušuje sliznice dýchacích cest. Optimální teplotou v místnosti je kolem 21 °C, ložnice by měla být ještě chladnější. Snížením teploty jen o jeden stupeň se ušetří přibližně 6 % energie na vytápění.
 • podpora výkonu topného tělesa: Radiátor by měl být plně výkonný. Neměl by se snižovat jeho výkon tím, že se na něm bude sušit prádlo. Neměl by se ani zakrývat záclonami, případně nábytkem. V takovém případě nemůže teplo proudit a bude se muset více topit. Důležité je také topnou soustavu pravidelně odvzdušňovat. Podceňovat by se neměla ani izolace trubek topného systému. Ušetří se i tím, že se za radiátor dá izolační folie.
 • solární panely: Dalším skvělým způsobem, jak ušetřit při vytápění plynem, je využívat solární energii. Solární panely na střeše nebo solární panely na zahradě ušetří peníze za plyn. Je to pochopitelně počáteční vysoká investice, dlouhodobě se však vyplatí.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang