Jak ušetřit na jídle

V každé domácnosti je jídlo významnou položkou rodinného rozpočtu. Jak na něm ušetřit? Jde to, aniž by strávníci museli snižovat nároky na kvalitu potravin či trpět hlady.

Někdy se tvrdí, že by se na jídle šetřit nemělo. Kdo si však osvojí tipy na úspory za potraviny, určitě se mu podaří snížit výdaje za jídlo, aniž by se zároveň snížila kvalita stravování. Jak lépe hospodařit s potravinami? Ušetřit se dá i na jiných položkách rodinného rozpočtu (plyn, elektřina, topení).

Tipy na úspory na jídle

Slevy: Supermarkety i hypermarkety pravidelně zlevňují určité potraviny. Zaměřit se na ně a nakupovat je ve slevách je jednou z cest, jak na jídle ušetřit. Zároveň je dobré nezapomínat na to, že slevy jsou ošidné. Někdy svádí k nákupům zbytných potravin.

Nákupy se seznamem: Kdo půjde do obchodu se seznamem, urychlí si nákup, především však nenakoupí nadbytečné potravy, alespoň v případě, že se nenechá zlákat a bude se seznamu držet. V mnohých případech se vyplatí kupovat rodinná balení.

Vyhnout se hotovkám a polotovarům: V obchodech je k dispozici mnoho hotových jídel a polotovarů. Vyjdou však na podstatně více peněz, než kdyby si strávník stejné jídlo uvařil doma.

Plán jídelníčku: Za jídlo lze uspořit, bude-li jídelníček plánován alespoň několik dní dopředu. Lepší je kombinovat plánovaná jídla tak, aby bylo využito co nejvíce surovin, které jsou doma k dispozici. Předejde se tak jejich zkažení.

Ne každý den je nutné jíst maso: Pokrmy z masa není nutné mít každý den. Vařit bezmasá jídla je levnější a mnohdy zdravější. V tomto ohledu má dobré využití sója nebo luštěniny. Levné a zdravé.

Správné skladování potravin: Při správném skladování se potraviny nebudou tak rychle kazit. Třeba banány, citrusy a rajčata nepatří do ledničky, protože lépe dozrávají v teple než chladu. Pečivu se nejlépe daří v látkových utěrkách, suché potraviny (těstoviny, luštěniny) ocení neprodyšné skleněné nádoby.

Využití starého pečiva: Pečivo je drahé, a proto se s ním rozhodně nedoporučuje plýtvat. Zbyl doma chléb a už je tvrdší? Ideální udělat si k večeři topinky. Ztvrdlé pečivo se rovněž hodí na strouhanku.

Ušetřit na nápojích: Slazené nápoje jsou drahé a nezdravé. Lepší je pít vodu, čaje či domácky připravované limonády.

Maso od řezníka: Maso u řezníka vyjde levněji než maso koupené v supermarketech. Tam navíc zákazník platí i obaly. To je zbytečné.

Kupovat celé kuře: Finančně se vyplatí koupit celé kuře místo kuřecích prsou či stehen. Z kuřete lze připravit mnoho různých pokrmů a ještě z kostí uvařit polévku.

Sezónní potraviny: Jsou obvykle levnější. Týká se to především ovoce a zeleniny.

Vlastní bylinky: Některé koření je možné nahradit bylinkami, které si budou strávníci sami pěstovat v květináčích. Ušetří a bylinky jsou chuťově výraznější a zdravější.

Nakupovat online: Při nakupování online je snazší vyhnout se impulzivním nákupům. Je také snazší dodržet rozpočet, protože během nakupování zákazník vidí celkový stav vozíku. Lze upravit nákup nebo „vrátit věci zpět“, pokud je celková částka v nákupním vozíku vyšší, než chce zákazník utratit.

Nechodit na nákup hladoví: Na nákupech je dobré mít vždy vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Nakupování s prázdným žaludkem je náročnější a je potřeba se soustředit spíše na nákupní seznam než na své chutě a za každou cenu se vyhnout impulzivním nákupům.

Hledat výš a níž: Známým trikem supermarketů je umístění dražších výrobků ve výšce očí. Proto se vyplatí vždy zkontrolovat horní a dolní police, kde jsou stejné výrobky jiné značky levnější.

Nakupovat mražené potraviny: Nákup mražené zeleniny, ovoce a masa je skvělý způsob, jak ušetřit. Částečně je to proto, že náklady na mražené potraviny jsou levnější, a částečně proto, že je méně pravděpodobné, že jimi bude strávník plýtvat. Má jistotu, že se zelenina nezkazí, a vědecké poznatky říkají, že mrazená zelenina má lepší nutriční hodnoty než čerstvá.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang