Jak ušetřit na jídle
V každé domácnosti je jídlo významnou položkou rodinného rozpočtu. Chcete na něm ušetřit? Jde to, aniž byste museli snižovat nároky na kvalitu potravin či trpět hlady, což rozhodně není vhodnou cestou k úspoře za jídlo.
Někdy se tvrdí, že by se na jídle šetřit nemělo. Osvojíte-li si však uvedené tipy na úspory za potraviny, určitě se podaří i vám snížit výdaje za jídlo, aniž by se zároveň snížila kvalita vašeho stravování. Naučte se lépe hospodařit s potravinami. Ušetřit se dá i na jiných položkách rodinného rozpočtu (plyn, elektřina, topení).
Tipy na úspory na jídle
- Slevy: Supermarkety i hypermarkety pravidelně zlevňují určité potraviny. Zaměřte se na ně a nakupujte je ve slevách. Nezapomínejte však na to, že slevy jsou ošidné. Někdy svádí k nákupům i věcí, které nepotřebujete. Těm se snažte vyhnout.
- Nákupy se seznamem: Půjdete-li do obchodu se seznamem, urychlíte si nákup, ale především nenakoupíte nadbytečné potravy, alespoň v případě, že se nenecháte zlákat a budete se seznamu držet.
- Vyhněte se hotovkám a polotovarům: V obchodech najdete mnoho hotových jídel a polotovarů. Vyjdou vás však na podstatně více peněz, než kolik byste utratili, kdybyste si jídlo uvařili sami.
- Plánujte jídelníček: Za jídlo uspoříte, budete-li si plánovat jídelníček alespoň několik dní dopředu. Kombinujte plánovaná jídla tak, abyste co nejvíce využili surovin, které máte doma k dispozici. Předejdete jejich kažení.
- Ne každý den je nutné jíst maso: Pokrmy z masa nemusíte mít každý den. Naučte se vařit bezmasá jídla. V tomto ohledu má dobré využití sója. Je levná a zdravá.
- Správné skladování potravin: Naučte se správně skladovat potraviny. Nebudou se vám tak rychle kazit.
- Využití starého pečiva: Pečivo je drahé, a proto byste s ním rozhodně neměli plýtvat. Zbyl vám chléb a už je tvrdší? Udělejte z něj topinky. Ztvrdlé pečivo se rovněž hodí na strouhanku.
- Ušetřete na nápojích: Slazené nápoje jsou drahé a nezdravé. Naučte se pít vodu, čaje či domácky připravované limonády.
- Maso od řezníka: Maso u řezníka vás vyjde levněji než maso koupené v supermarketech. U něj platíte navíc i obaly. To je zbytečné.
- Kupujte celé kuře: Plánujete-li pokrmy z kuřecího masa, finančně se vyplatí koupit celé kuře místo kuřecích prsou či stehen. Z kuřete můžete připravit různé pokrmy a ještě z kostí uvařit polévku.
- Recepty na levná jídla: Na internetu i v různých kuchařkách je celá řadu receptů na levná jídla. Najděte si nějaká a zařaďte je do vašeho jídelníčku.
- Sezónní potraviny: Jsou obvykle levnější. Týká se to především ovoce a zeleniny.
- Vlastní bylinky: Některé koření je možné nahradit bylinkami, které si budete sami pěstovat v květináčích. Nejenže ušetříte, ale bylinky jsou chuťově výraznější a zdravější.