Jak ušetřit za benzín

Kdo jezdí autem, určitě také sleduje ceny benzínu, které občas nemile překvapí. Vybírá někdo čerpací stanice s nejlevnějším benzínem a přemýšlí, jak se na pohonné hmotě dá ještě ušetřit?

Ceny benzínu a nafty každoročně rostou. Za benzín se dá ušetřit různými způsoby. Rozhodně však není vhodným řešením kupovat levný benzín od nedůvěryhodných prodejců.

Mohl by se tím poškodit motor, jehož oprava by stála nemalé peníze. Toto platí zejména pro naftové motory.

Je několik jiných dobrých tipů, jak ušetřit za benzín a neohrozit auto.

Tipy na úsporu benzínu

Pokud člověk jezdí často autem, možná ví, že benzín je poměrně dost drahý. Kdo chce ušetřit peníze za benzín, je tu několik kroků, které může udělat.

Pořizování auta

Při koupi nového auta by měla být spotřeba benzínu jedním ze základních kritérií. A že rozdíly ve spotřebě u jednotlivých automobilů jsou skutečně velké, zřejmě všichni vědí. Pokud si tedy pořizujete například Mercedes ML 320 cdi, spotřeba bude jiná, než třeba u BMW X7.

Plynulost jízdy

Jezdit konstantní rychlostí je základ. Brzdění na poslední chvíli a opětovné rozjíždění není ideální. Má-li někdo problémy s plynulou jízdou, je vhodné používat tempomat.

Pneumatiky

Nejde jen o kvalitu pneumatik, nýbrž především o jejich nahuštění. Jsou-li podhuštěné, zvyšuje se valivý odpor, a to má vliv na spotřebu benzínu.

Odlehčení vozu

Čím je vůz těžší, tím větší je spotřeba. Proto by se v autě nemělo vozit nic z toho, co člověk nepotřebuje.

Nosiče

Pokud se zrovna nepoužívají, je dobré je odmontovat. Někteří je mají na vozidle celoročně. Je to však zbytečné plýtvání benzínem.

Nevyřazovat rychlost

Někteří lidé při jízdě z kopce nechávají auto na volnoběh a myslí si, že tím šetří benzín. Opak je pravdou. Motory se vstřikováním paliva spotřebovávají benzín na udržování volnoběžných otáček. Ani z hlediska bezpečnosti to není šťastné řešení.

Přizpůsobit rychlost 

Vytáčení motoru do vysokých otáček se rovněž odráží na spotřebě benzínu. Přeřazovat by se mělo včas.

Kontrola trasy

Pokud má řidič možnost vybrat si trasu, kterou chce jet, měl by si vybrat tu nejkratší. To může pomoci snížit spotřebu paliva.

Dobrý technický stav vozu

Auto by mělo být vždy v dobrém technickém stavu. I to ovlivňuje jeho spotřebu. Zapomínat se nesmí ani na pravidelnou výměnu oleje. Pokud se nemění a olej v něm stárne, zhoršují se jeho mazací schopnosti, dochází k většímu tření a tím roste spotřeba. Ani další údržbu vozidla není radno podceňovat.

Využívání automobilu

Někteří lidé používají auto, i když jedou na velmi krátké vzdálenosti do míst, kam se bez problémů mohou dostat pěšky. Měli by zvážit, zda je nutné vždy jezdit autem.

Plánování cest

Když už člověk jede autem, měl by se snažit během svých cest vyřídit co nejvíce věcí, abyste nemusel jezdit podobnou trasu zbytečně víckrát.

Dopravní špičky

Ne vždy to jde, avšak pokud má člověk možnost volby, měl by se vyhýbat dopravním špičkám. Časté zastavování a opětovné rozjíždění se na spotřebě benzínu negativně odráží.

Tankovací a bonusové karty

Tankovací karty představují pohodlný a efektivní způsob, jak ušetřit za pohonné hmoty. Nabízí je široká škála společností, od velkých petrolejářských společností až po menší regionální firmy.

Většina čerpacích stanic nabízí klientům také věrnostní programy. Některé slevové programy jsou omezené na danou lokalitu či konkrétní čerpací stanici, avšak najdou se i plošné slevy. Některé pojišťovny nabízely také slevy na benzín v rámci povinného ručení. Akce je zapotřebí sledovat.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang