Jak ušetřit peníze na bydlení?

Stanovit si pevný cíl spoření, zautomatizovat spoření a najít způsoby, jak minimalizovat výdaje, to je základ úspěchu, jak ušetřit peníze na bydlení.

Našetřit dostatek peněz na koupi nebo stavbu domu se může zdát jako zdolávání Mount Everestu, ovšem nenechte se tím odradit. Jakmile dáte věci do pohybu, možná zjistíte, že vrchol je dostupnější, než jste čekali. Vlastnit nemovitost nemusí být pro nikoho nedosažitelným vrcholem.

Stanovte si cíle pro spoření na dům

Stanovte si celkový finanční cíl a termín, do kdy ho dosáhnete. Zde jsou hlavní věci, na které budete muset ušetřit:

  • Na první splátku. Jedná se o počáteční hotovost, kterou dlužník zaplatí při získání hypotéky na koupi domu. Každý zájemce o hypotéku musí mít naspořeno 20 % hodnoty pořizované nemovitosti.
  • Závěrečné náklady. Jedná se o poplatky, které zaplatíte za dokončení hypotéky.
  • Stěhování a další výdaje po koupi domu. I když je dům ve stavu „na klíč“, může vás čekat překvapivě mnoho cest do železářství a hobby marketů.

Projděte svůj rozpočet a hledejte způsoby, jak ušetřit

Není nutné se vzdávat latté – náklady na jednu nebo dvě kávy týdně na financování bydlení stejně nestačí. Avšak minimalizace jiných výdajů může pomoci rychleji našetřit na dům. Kde najít rezervy:

  • Srovnat sazby pojištění auta a získat nejvýhodnější nabídku.
  • Zjistit, zda lze ušetřit spojením kabelových a internetových služeb nebo změnou tarifu mobilního telefonu.
  • Refinancovat své studentské půjčky nebo půjčku na auto, a snížit měsíční splátky.
  • Zrušit předplatné, které není nevyužito.

Chcete-li najít další způsoby, jak snížit výdaje, sledujte po dobu jednoho měsíce své výdaje a zjistěte, kam vaše hotovost mizí.

V některých domácnost se peníze dají ušetřit díky obnovitelným zdrojům.

Automatizujte a maximalizujte úspory

Nastavte si automatické příkazy k úhradě z běžných účtů na spořicí účty, abyste peníze neměli na dosah a nemohli je okamžitě utratit. Spořícím účtem investujete do bezpečného bankovního produktu, se skoro nulovým finančním rizikem.

Akciový trh je pro krátkodobé úspory – kratší než 10 let – příliš nestabilní, takže při spoření na bydlení držte peníze raději na spořicím účtu nebo ve stavebním spoření.

Spořte si zvýšení platu a nečekané výhry

Převeďte vrácené daně, bonusy, zvýšení platu a další nečekané finanční výhry na spoření dříve, než je stihnete utratit. Zvýší to úspory i motivaci a přiblíží vlastnictví domu.

Vydělejte si nějaké peníze navíc

Hledejte způsoby, jak si při spoření na bydlení vydělat nějaké peníze navíc, například prací na volné noze na internetu, rozvážkou zboží nebo výměnou starých telefonů a elektroniky.

Sledujte svůj pokrok a pokračujte

Kontrolujte svůj pokrok v úsporách každý měsíc. Pomalý a trvalý pokrok stojí za to oslavit. Vyvěste si na ledničku tabulku úspor nebo fotografie svého vysněného domu, abyste měli více motivace.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang