Jak ušetřit za elektřinu v kuchyni

Kuchyň. Člověk zde tráví spoustu času dnes a denně. I zde je potřeba co nejvíce ušetřit na elektřině, neboť právě v kuchyni se nachází asi nejvíce spotřebičů. Jaké tipy na energetickou úsporu jsou praktické a zároveň pomohou?

Zamyslí-li se člověk nad energetickou úsporou v kuchyni, jistě ho v první okamžik napadnou především spotřebiče. Výměna postarších a neekonomických zařízení může přinést úspory v řádu několika desítek procent. Pár tipů na úsporu energie bylo publikováno. Tento článek se zaměřuje především na kuchyň.

Tím nejtypičtějším představitelem bude určitě chladnička, potažmo mraznička. Její obměna však nemusí být jedinou zárukou úspěchu a pozornost by se měla věnovat i dalšímu nakládání s ní. Potenciální úsporu energie lze totiž snížit ještě o mnohem více.

Jak ušetřit za elektřinu v kuchyni? V prvé řadě by se měly využívat úsporné světelné zdroje (žárovky). V případě vlastnictví elektrické trouby je potřeba zkontrolovat jestli už není stará nebo je/není vybavená úspornějším systémem.

Rovněž by se spotřebiče, když nejsou používány, měly vypínat. Pokud je to možné, stačí zapnout režim „spánek“. Elektrické spotřebiče by měly splňovat nároky na účinnost spotřeby energie dle EU.

Vniveč rozhodně nepřijde zavedení domácí elektrické rozvodny, aby majitel jednou provždy zajistil, že se energie nezbytečně neztrácí. Při vaření je také dobré myslet na úsporu energie a používat co nejméně lehkých pánví nebo nádobí. Některé nádobí je vyrobeno tak, aby bylo potřeba méně energie k vaření jídla.

Pokud jde o lednice a mrazničky, vypnout by se měly vždy, když nejsou v provozu. Pravidelně čistit kondenzátory a kontrolovat teploty je základ.

Úspora elektrické energie u chladničky

V první řadě je to umístění lednice. To by mělo být ideálně na chladnějším místě, které samozřejmě nebude v blízkosti jakéhokoliv zdroje tepla, jako jsou klasické radiátory. Optimální vnější teplota pro chladničku je kolem 20 °C. Jakýkoliv stupeň navíc zvyšuje náklady na energie, které se pohybují od cca 6 % za každý bod v plusu.

Další tipy na úsporu elektrické energie u chladničky:

  • pravidelně čistit vnitřek chladničky s pomocí hadříku namočeného v teplé vodě s malou kapkou mýdla
  • udržovat teplotu uvnitř chladničky mezi 3 ºC a 5 ºC
  • při nákupu potravin je lepší nakupovat chladné potraviny, než se dají do chladničky
  • při otevírání dveří chladničky minimalizovat dobu otevření dveří a rychle je zavřít
  • nepoužívat často kondenzátor a ventilátor, protože vyžadují více energie
  • měnit filtr chladničky, když je potřeba
  • nehromadit potraviny v chladničce, protože to vyžaduje více energie, aby se udržovala správná teplota
  • ujistit se, že chladnička nestojí příliš blízko radiátoru nebo topení
  • zaměřit se na spotřebu elektrické energie a zařízení jako je kompresor, ventilátor a další

Dalším faktorem je určitě zaplněnost lednice. S tímto elementem se ostatně kalkuluje již při jejím nákupu. Úspora energie, respektive cena elektřiny bude ponížena, pakliže je chladnička alespoň ze 70 % plna. Jestliže se do ní umístí jídla méně, přijde na přetřes nárůst elektrické energie.

Úspory energie se odrazují také na základě vnitřní zvolené teploty. Ta by měla v lednici odpovídat hodnotě +5 °C, naopak v mrazáku ideálně kolem –18 °C. Jakékoliv další teplotní výkyvy se projeví opět na celkové spotřebě.

Důležité je dbát i na to, aby se vyskytla jakákoliv námraza – tu je třeba odstranit.

Ekonomické mytí nádobí

Cena elektřiny může být mnohem menší, pokud se člověk naučí šetřit také s teplou vodou, jejíž čtvrtina celkového objemu padne právě do prostor kuchyně. A efektivní využívání teplé vody = značné úspory energie.

Ekonomické mytí nádobí je proces, který šetří vodu, energii a čas při mytí nádobí. Tento druh mytí umožňuje dodržování odpovědné spotřeby vody a energie, jenž jsou potřebné pro napuštění, mytí, oplach a sušení nádobí. Mytí nádobí s ekonomickým způsobem může pomoci ušetřit peníze za spotřebu vody a energie.

Kroky pro ekonomické mytí nádobí:

1. Zapnout vodovodní kohoutek před mytím nádobí.

2. Nastavit správnou teplotu na kohoutku a použít co nejméně vody potřebné pro mytí nádobí.

3. Naplnit mycí nádobu přiměřeným množstvím nádobí a stojanů.

4. Použít zelené nebo jiné ekologické čisticí prostředky.

5. Vypnout kohoutek po dokončení mytí.

6. Spustit opláchnutí a sušení nádobí.

7. Po dokončení mycího cyklu vyndat nádobí a dosušit.

9. Hotovo!

I z těchto důvodů je podstatně lepší užívat myčku na nádobí, která je daleko přínosnější, než omývání nádobí pod tekoucí vodou. Oba dva procesy se od sebe mohou lišit v závislosti na množství nádobí hodnotou až 60 %. Stejně tak by se to nemělo přehánět s teplotou v myčce nádobí, která by se měla pohybovat kolem 50 °C.

Pakliže spotřebitel disponuje jakoukoliv výhodnou tarifikací elektřiny, neměl by se bránit samozřejmě ani využívání tohoto spotřebiče v dané hodiny a hlavně v plně obsazené kapacitě.

Elektrická energie v dalších oblastech vaření

Elektrická energie se neustále rozšiřuje do všech oblastí vaření. Elektrické spotřebiče se postupně stávají běžnou potřebou.

Přehled jednotlivých zařízení zahrnuje:

1. Elektrické trouby – jsou běžné a používají se k přípravě obřích porcí

2. Mikrovlnné trouby – k rychlému vaření potravin nebo ohřevu potravin k následnému podávání

3. Šnekové elektrické plotýnky – pro přípravu od vaření po grilování

4. Elektrické pekárny – pro pečení chleba a pečiva

5. Elektrické rychlovarné konvice – pro přípravu čaje nebo kávy

6. Fritovací hrnce – pro smažení různých pokrmů, od slaného po sladké

Dalším zařízením je rychlovarná deska, kterou je vhodné nahradit jakýkoliv starý sporák nebo obdobné zařízení. Úspory energie přijdou vhod hlavně s indukční deskou, která přináší několik výhod oproti klasické desce.

Již z pohledu vaření, respektive zahřívání pouze dané, kontaktní části nádobí. Pokud se navíc zvolí vaření s poklicí, dopracuje se k velice pozitivním výsledkům – k úspoře až 30 %, stejně, jako je tomu při přípravě pokrmu v tlakovém hrnci.

Bude-li člověk disponovat indukční deskou, neměl by se bát ji využít i k potřebnému ohřevu vody. Tento provoz je velice rychlý a samozřejmě i ekonomický. V opačném případě se může použít rychlovarná konvice.

Cena indukční desky se může pohybovat v různých cenových kategoriích. Od nejlevnějších, které stojí kolem 900 Kč, až po ty nejdražší, které mohou stát až 20 000 Kč nebo více. Záleží na tom, jaké značky jsou zastoupeny a jaké funkce mají. Většinou dražší desky poskytují širší spektrum funkcí, jako je rychlý ohřev, vyšší úroveň bezpečnosti anebo možnost regulace teploty.

Pokud se spotřebitel naučí aplikovat některé výše uvedené zvyklosti, má poměrně výraznou jistotu toho, že se cena elektřiny v jeho domácnosti může ročně snížit až o několik set korun. Úspora elektrické energie, která je zcela bezpracná a plně v jeho moci.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang