Indukční, nebo sklokeramická deska – zkušenosti

indukční deska

Indukční deska, či sklokeramická deska? Na první pohled vypadají téměř stejně, ale rozdíly v nich jsou velké – pořizovací cena, energetické využití i estetický vzhled.

Vedle nich lidé volí i litinové plotýnky, které nemají vysoké pořizovací náklady, avšak pojí se s vyššími náklady na provoz. Další nevýhodou je elektrická setrvačnost, což znamená, že se pomaleji zahřívají a dlouho chladnou. Pro energetickou úsporu se nejedná o vhodné řešení.

Jak si vedou v porovnání indukční a sklokeramické desky? Která z nich je vhodnější řešení pro jednotlivé domácnosti?

Princip indukční desky

Indukční vařič představuje moderní varnou desku. Jedná se o elektrotechnické zařízení fungující na principu indukčního ohřevu. Vařič obsahuje cívku z měděného drátu, která je napájená velkým střídavým elektrickým proudem. Díky tomu, že měděný drát je kvalitním elektrickým vodičem, nedochází k tepelným ztrátám.

Při ohřívání v hrncích nedochází k zahřívání desky. Ta je stále chladná. Magnetické pole totiž působí vodivě na dno nádoby a díky tomu se v ní indikují vířivé proudy měnící se v teplo.

Jednotlivé výrobky prodávané na trhu mohou mít různé funkce. Mezi ně patří rozpoznávání velikosti nádobí, automatické nastavení, automatické vypínání, časování, automatický náběh teploty, bezpečnostní dětské pojistky atd. Některé modely mají dotykové ovládání.

Při výběru konkrétní indukční desky by vás mělo zajímat několik parametrů. Kromě ceny a značky to je celkový příkon, rozmístění induktorů, počet a možnosti využití varných zón a délka záruky.

Výhody a nevýhody indukční desky

Jaké jsou výhody a nevýhody indukční desky, na které lidé musí vzít ohled? Mezi hlavní výhody indukční desky patří:

 • velmi rychlý ohřev
 • rovnoměrnost ohřevu
 • lepší účinnost přenosu tepla
 • snadnější údržba
 • jídlo se na povrchu desky nepřipaluje

Indukční ohřev sám o sobě žádné teplo negeneruje a lze tak uspořit na ceně za elektřinu. Díky tomu se hodí i do situací, kdy není možné použít standardního ohřevu.

Indukční deska má i své nevýhody. Kromě počáteční investice do vařiče, která není malá, musíte lidé počítat i s:

 • náklady na nákup nádobí z magnetických materiálů
 • vyšší hlučnost indukčních desek

Jak tyto nevýhody vyložit? Při používání indukční desky není možné využívat jiné nádobí než to, jenž je speciálně vytvořeno. Nejlepší je volit nádobí s plochým či sendvičovým dnem.

Další zmíněnou nevýhodou je vyšší hlučnost indukčních desek. Indukční desky nejsou příliš vhodné pro lidi se srdečním stimulátorem. Indukční proudy mohou totiž ohrožovat různou elektroniku.

A když člověk nemá desku, na které vařit, může zkusit hodit pánev na gril.

Princip sklokeramické desky

Sklokeramická deska vychází z principu klasického ohřevu zajištěného elektřinou, jako tomu je u litinové plotýnky. Díky rovnému povrchu je zde minimalizovaná ztráta tepelné energie.

Sklokeramická deska je vybavená topnými spirálami nacházejícími se pod sklokeramickou deskou. Po rozžhavení spirály vyzařuje teplo na dno hrnce.

Deska je vyrobená z odolného materiálu mající extrémní nízkou tepelnou roztažnost, díky které nepraská ani při velkých teplotních rozdílech.

Sklokeramické desky mohou být ovládány mechanicky či dotykově. Některé desky mají další komfortní prvky. Mezi ně patří např. funkce automatického náběhu teploty, digitální ukazatel, časovač, bezpečnostní zámek, ukazatel zbytkového tepla atd.

Tip: Pokud lidé plánují domácnost a touží po dokonalosti, mohou zažádat o novomanželskou půjčku nebo o státní půjčku pro mladé.

Výhody a nevýhody sklokeramické desky

I sklokeramické desky mají svoje klady, avšak i nevýhody. Jaké jsou hlavní výhody?

 • úspora elektřiny oproti litinové plotýnce
 • účinná a dosahuje rychle požadované teploty
 • moderní vzhled
 • snadno se čistí
 • světelná indikaci zbytkového tepla (zřetel na horký povrch desky).

Sklokeramické desky jsou rozhodně kvalitnější než elektrické litinové sporáky. Indukční desky však vycházejí ještě z modernější technologie.

Na druhou stranu je třeba myslet i na nevýhody, jimiž jsou:

 • pořizovací cena
 • citlivost na mechanické poškození (poškrábání, nevhodné čistící pomůcky a prostředky)
 • náchylná k poškození
 • tepelné škody

Sklokeramická deska je esteticky příjemná na pohled, avšak perfekcionisté nemusí snadno unést škody napáchané používáním.

Indukční versus sklokeramická deska

Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Kdy je lepší zvolit tu, či onu možnost?

Indukční varnou desku je vhodné zvolit, pokud člověk chce:

 • uspořit za elektrickou energii
 • zvýšit komfort při vaření

Indukční varná deska nabízí nejmodernější technologii vaření dostupnou na trhu.

Nevhodná je však pro ty, kteří chtějí ušetřit na počáteční investici. Indukční desky jsou zhruba třikrát dražší než sklokeramické. Dále je nutné speciální nádobí s feromagnetickým dnem.

Návratnost této investice záleží na tom, jak často se v dané domácnosti vaří. Pokud se třeba v týdnu vaří minimálně, může být investice do indukční varné desky zbytečně velká. O návratnosti peněz lze při častém vaření hovořit až v horizontu let.

Důvodů, proč zvolit sklokeramickou desku, je hned několik:

 • levnější než indukční desky
 • odizolovaná povrchová deska
 • lepší kontrola teploty

Ať se tomu na první pohled nemusí věřit, sklokeramické desky (i ty velmi poškrábané) mají delší životnost než indukční.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang