Jak ušetřit za topení

Ušetřit za topení a zároveň si zajistit tepelný komfort, který bude vyhovovat? Není nutné celou zimu trávit doma ve svetru a teplých ponožkách, aby to bylo znát na účtu za topení. Jak efektivně za topení ušetřit a zároveň si zachovat domácí pohodlí?

Ušetřit za vytápění se dá různými způsoby. 

Systém vytápění: Systémů vytápění je celá řada. Vytápění ohřátým vzduchem skrze teplovzdušné krby, ventilátory, konvektory, nebo klimatizační jednotky. Stačí si vypočítat, kolik by stála změna systému a zda by se z dlouhodobého hlediska vyplatila. Vždy pomůže poradit se s odborníkem.

Zateplení domu: Jde o časově a finančně náročnější řešení, ovšem v poslední době k němu přistupuje stále více lidí, a to nejen kvůli energetické úspoře, také díky dotaci Zelená úsporám.

Výměna oken a dveří: Stará klasická okna nenabízejí dokonalou izolaci a teplo se se jimi dostává rychle pryč. Řešením je nahradit je okny s vhodnou tepelnou izolací, nejlépe okny plastovými či eurookny.

Optimální teplota v interiérech: Udržet si doma optimální teplotu bez přetápění. Pokoje by měly mít teplotu kolem 20 až 22°C. O něco tepleji by mělo být v koupelně a naopak chladnější teplotu si lze nastavit v ložnici – 17 až 20°C. Každý stupeň navíc se odrazí na platbě za teplo.

Regulace topení: Moderní termostaty zvládnou regulaci vytápění automaticky. Nebude tak nutné neustále teplotu nastavovat. Oblíbené jsou termostaty s časovým spínačem a nastavením doby, kdy je snížení teploty žádoucí, například v noci nebo když doma nikdo není.

Výměna starého kotle: Staré kotle jsou finančně náročné na provoz. Nejlepší jsou kondenzační kotle, s nimiž lze energii ušetřit. Jsou dražší, ovšem investice se do několika let vrátí.

Správné větrání: Větrat se musí, ať už je venku jakékoliv počasí. Je-li zima, je doporučováno větrat krátce a intenzivně. Díky tomu domácnost ztratí jen minimum tepla. Dobré je také vědět, jak utěsnit stará okna. Okny totiž může unikat část tepla.

Volná plocha radiátoru: Pro úsporu tepla je nevhodné na radiátory věšet mokré prádlo. Nic by nemělo stát ani před nimi. Nábytek či jiné předměty narušují proudění teplého vzduchu od radiátoru.

Servis kotle: Je-li kotel v pořádku, pracuje efektivně. Proto je vhodný jeho pravidelný servis.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang