Jak ušetřit za léky

Léky nejsou zrovna nejlevnější položkou rodinného rozpočtu, zvlášť když se některé musí užívat pravidelně. Dá se na nich ušetřit?

„Platím si zdravotní pojištění a ještě doplácím takových peněz za léky. Je to vůbec možný?“ Ano, asi to napadne každého a mnozí si postěžují i nahlas. Proč ne, ovšem lepší je nestěžovat si na to, co nelze změnit, a zaměřit se na to, co ovlivnit lze.

Ušetřit peníze za léky může být obtížné, avšak nemusí to být nemožné. Existuje mnoho kroků, které lze podniknout, aby člověk získal léky za nižší cenu. Níže jsou uvedeny některé způsoby, jak toho dosáhnout.

Tipy, jak ušetřit za léky

Cenu léků a doplatků v rámci spoluúčasti člověk neovlivní, avšak kolik za ně zaplatí, může ovlivnit alespoň částečně. Ušetřit na lécích se dá.

Používat generické léky

Generické léky jsou verze stejně účinných léků jako jejich protějšky, které jsou často mnohem levnější. Jde o možnost záměny předepsaných léků za léky, které mají stejné složení, avšak rozdílnou cenu. Je totiž běžné, že některé léky mají stejnou účinnou látku.

Doplatky u nich se mohou lišit malou částkou, i výraznou sumou, zvlášť když člověk užívá více léků, které by šly nahradit levnějšími. Samozřejmě taková změna není možná u všech léků a vždy je třeba případnou záměnu konzultovat s lékárníkem.

Člověk musí mít skutečně jistotu, že léky, pro které se rozhodl, mají stejné množství účinné látky. Není třeba si to sám zjišťovat. Stačí, když se na generickou substituci konkrétního léku zeptat lékárníka.

Porovnávat cen v lékárnách

V lékárnách nejsou ceny za léky jednotné. Ano, liší se a opět nejde vždy o malou částku. Proto je vhodné ceny jednotlivých lékáren porovnávat. Bohužel kvůli této úspoře bude třeba kamenné lékárny obejít, jde-li tedy o léky na předpis.

Na rozdíl od mnohých online srovnávačů, neexistuje žádná centrální on-line databáze cen, na základě které by si člověk mohl udělat celkový přehled o cenách léků v jednotlivých lékárnách.

Vyhledávat slevy

Někteří lékaři mají slevy pro své pacienty na některé léky. Každý se může zkusit zeptat se svého lékaře, zda pro něj nemá k dispozici nějaké slevy.

Také existuje mnoho webových stránek, které poskytují slevové kupóny na léky.

Velikost balení

Pokud někdo ví, že bude lék užívat delší dobu, měl by si rovnou koupit větší balení. Pokud jde o lék na předpis, může lékař větší balení předepsat.

Větší balení často přinese úsporu. Také se stává, že zatímco za tři balení po třiceti tabletách se doplácí, u balení po devadesáti tabletách doplatek není. Zkrátka ceny léků ne vždy odpovídají logice.

Úspory za multivitamíny

Multivitamíny a další potravinové doplňky jsou v posledních letech velmi populární. Pokud se někomu z těla vlivem nějaké choroby vitamíny či minerály ztrácejí, pak jsou jistě na místě speciální přípravky.

Ovšem pro zdravého člověka bude plně dostačující, bude-li vitamíny a minerály přijímat přirozenou cestou. Nejlepším zdrojem vitamínů je samozřejmě ovoce a zelenina. Aby člověk ušetřil i za ně, měl by se zaměřit se na sezónní ovoce a zeleninu.

Nebrat léky zbytečně

Někteří lidé si nechávají předepisovat léky, i když není jejich užívání pro ně nezbytně nutné. Proto by nutnost užívání konkrétních léků měli konzultovat s lékařem.

Lidé také často nadužívají léky, které nejsou na předpis, především prášky proti bolestem hlavy. Neměli by to dělat. Škodí nejen své peněžence, nýbrž především svému zdraví.

Nepodceňovat zdravotní prevenci

Kdo už nyní platí hodně peněz za léky, tato rada mu asi k ničemu není. Pokud však ještě do této skupiny nepatří, měl by dělat vše pro prevenci svého zdraví.

Zaměřit se na zdravou stravu, nekouřit, nestresovat se atd. Mnohým nemocem a tím i užíváním léků tak s větší pravděpodobností člověk předejde.

Utvořit si představu o cenách léků

Ceny léků se mohou měnit podle konkrétní lékárny. Alespoň představu o průměrných cenách léků si však lze udělat, a to prostřednictvím Informací o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění i všech obchodovaných léčivých přípravků na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Do vyhledávače se zadá lék, o jaký má člověk zájem (stačí prví tři znaky) a na základě toho se objeví jeho kód, název, doplněk, maximální úhrada zdravotní pojišťovny, nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji na recept, nejvyšší možný doplatek pacienta, průměrná aktuální cena v lékárně, průměrný aktuální doplatek pacienta, výše doplatku započitatelného do ročního limitu a další úhradu pro indikaci vyjmenované v IND2.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang