Elektrický spotřebič

Elektrický spotřebič lze definovat jako zařízení, které využívá elektrickou energii. Elektrická energie ve spotřebičích se mění na jinou energii – tepelnou, mechanickou, zářivou.

Celkově je možné spotřebiče dělit podle mnohých aspektů na malé (žehličky, holicí strojky, kávovary, fritovací hrnce, topinkovače, mixéry) a velké (ledničky, pračky, sporáky, trouby, myčky na nádobí).

Elektrické spotřebiče musejí splňovat bezpečnostní předpisy, které minimalizují pravděpodobnost zranění elektrickým proudem. Podle bezpečnosti se rozdělují na třídy ochrany. Spotřebiče jsou různě náročné na ovládání i údržbu a spotřebu elektrické energie.

Elektrické spotřebiče a spotřeba energie

Vzhledem k ceně elektřiny je důležité mít přehled o tom, kolik konkrétní zařízení spotřebuje energie. Je vhodné vědět, u kterých spotřebičů se nejvíce vyplatí myslet na jeho úsporné využití.

O spotřebičích a jejich spotřebě se v posledních letech hodně mluví. O spotřebu elektrické energie by se měl spotřebitel zajímat hned při koupi spotřebiče. Jak? Řídit se podle energetických tříd. Nejmenší spotřebu mají výrobky označená třídou A+++. Samozřejmě jsou dražší, ovšem časem se investice vyplatí.

Nejvyšší spotřebu pak mají výrobky zařazené do energetické třídy G. Důležité je kromě energetické třídy efektivní využívání spotřebičů. To znamená úplně je vypínat a nenechávat ve stand-by neboli pohotovostním režimu. Konkrétní tipy na úsporu se odvíjejí od toho, jakého spotřebiče se to týká.

Jedním z největších konzumentů elektřiny v domácnosti je elektrický sporák s indukční či sklokeramickou deskou. Dále spotřebují mnoho energie i elektrická trouba, rychlovarná konvice, fén, žehlička, mikrovlnná trouba, myčka na nádobí, automatická pračka, chladnička, nebo vysavač.

Spotřebiče šetřící životní prostředí

Domácnosti jsou v dnešní době stále jedním z hlavních přispěvatelů ke vzniku škodlivých skleníkových plynů, protože používají domácí spotřebiče, které spotřebovávají velké množství energie. Proto by mohlo být ideální začít používat energeticky účinné nástroje, které snižují emise uhlíkové stopy.

Jako majitelé domů jsou energeticky účinné spotřebiče nezbytné pro úsporu peněz a energie, ochranu životního prostředí a zlepšení životního stylu. Čím více energeticky účinných domácích spotřebičů bude domácnost používat, tím nižší budou účty za energie a zároveň budou spotřebitelé chránit životní prostředí.

Spotřebiče pomáhající šetřit vodou

Život každého živého organismu je závislý na vodě. A šetření vodou by mělo být povinné. Jednou z nejlepších věcí, kterou lze udělat, je používání domácích spotřebičů, které spotřebují méně vody a energie, a pomohou tak snížit účty za vodu a elektřinu na další roky.

Sazby za elektřinu se každoročně zvyšují v důsledku nadměrné poptávky domácností po energii. Proto může být ideální používat energeticky účinné spotřebiče, jako jsou sušičky, pračky, chladničky, mrazničky, čističky vzduchu pro efektivnější úsporu energie v domácnosti a zároveň pomohou ušetřit i účet za vodu.

Energeticky úsporné spotřebiče pomáhají šetřit peníze

Kromě prevence emisí skleníkových plynů a úspory vody energeticky účinné spotřebiče pomohou také ušetřit peníze tím, že sníží účty za energii v domácnosti. Jedním z těchto energeticky účinných vylepšení pro domácnost je nákup spotřebičů, které pomohou ušetřit účty za elektřinu.

Pořízení těchto domácích spotřebičů také umožní rychle přijímat energeticky účinná opatření. Některé z nich je praní oblečení ve studené vodě pomocí energeticky úsporné pračky, která pomáhá chránit jeho barvu před vyblednutím a udržet ho, aby déle vydrželo.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang