Spotřebiče v domácnosti – kolik stojí jejich provoz?

Spotřeba elektřiny je individuální záležitostí, přesto lze na základě obecného využívání určit, kolik elektrické energie spotřebují konkrétní spotřebiče. Každý spotřebič v domácnosti disponuje určitou spotřebou, která se následně projevuje na celkovém odběru elektrické energie. Jaké jsou ty energeticky nejvýraznější a jak snížit spotřebu elektřiny?

Jak ušetřit za elektřinu v kuchyni? Z pomyslného stoprocentního koláče je elektřina využívána nejvíce právě při vaření, pečení a obdobných činnostech v kuchyni. Je to rovných 35 %, což je více než třetina celkové spotřeby, pakliže domácnost elektřinou i netopí.

V této oblasti lze doporučit několik tipů, jak se dopracovat k nižším procentuálním hodnotám. Před ohřevem potravin je lepší vodu ohřívat v rychlovarné konvici, nežli na elektrickém sporáku.

Kdo nevlastní indukční desku, měl by při vaření využívat plotýnky odpovídajícího půdorysu hrnce či pánve, aby nedocházelo ke ztrátě energie. Při používání klasické trouby je dobrý nápad troubu vypnout pár minut před koncem pečení a nechat pokrm samovolně dojít.

Chladicí a mrazicí zařízení

Dalším výrazným odběratelem elektrické energie jsou lednice a mrazáky. Spotřeba elektřiny zde tvoří zhruba 20 %, které lze také do určité míry snížit. Například se vyhnout umísťování chladničky do teplých prostor nebo před prosvětlené okno.

Pomůže držet se optimální chladicí teploty +5 °C a –18 °C, při nichž dochází k ideálnímu odběru elektřiny. Správné těsnění dveří nesmí propustit žádný vzduch dovnitř, čímž lednice nebude spotřebovávat tolik energie na udržení nastavené teploty.

Praní prádla

Činnost, bez níž se neobejde žádná domácnost, tvoří přibližně 17 % spotřeby elektřiny. Jak ušetřit za elektřinu při praní? U klasické předem plněné pračky je doporučováno přihlížet ke správné volbě programu, čím kratší, tím úspornější. To platí i při výběru otáček nebo regulaci teploty. Příliš horká voda znamená vysoké energetické náklady.

Vnitřní osvětlení

Tento údaj je samozřejmě relativní, protože vše závisí na množství světel v bytě a především na volbě světelného zdroje. Přesto lze počítat s tím, že osvětlení vnitřních prostor  uzme zhruba 14 % celkové elektrické energie.

Spotřeba energie však může být nižší, pokud domácnost využívá úsporné LED žárovky a svítí pouze tam, kde je to doopravdy potřeba. Při odchodu z místnosti je dobrým zvykem světlo zhasnout.

Elektrické spotřebiče v domácnosti

Poslední skupinu tvoří ostatní zařízení, v rámci jejichž provozu lze počítat taktéž se zhruba 14 % spotřeby. Do této kategorie lze zakomponovat klasické domácí přehrávače, televize, notebooky, počítače nebo myčky na nádobí.

Zejména v dnešní době, kdy spousta lidí pracuje z domu je spotřeba u notebooků a počítačů mnohem vyšší než dřív. U těchto zařízení je samozřejmě důležitá také i jejich údržba. Jak vyčistit počítač, aby byl rychlejší?

Elektrické spotřebiče, u nichž celková spotřeba závisí na používání a hlavně energetickém štítku daného výrobku. Čím lepší hodnoty konkrétní přístroj bude mít, tím se domácnost domůže výraznějšího snížení spotřeby. Stupnice spotřeby je dána od A+++ až G. Energetická třída A+++ značí nejúspornější spotřebič, G nejméně úsporný.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang