Jak ušetřit za vodu

Vodné a stočné se neustále zdražuje. Jistě ani vám neuniklo, že každoročně přichází vyúčtování na vyšší částku, přestože vaše spotřeba vody je (alespoň přibližně) stejná. Jak na této položce ušetřit?

Ceny vodného a stočného nebudou klesat ani v budoucnu. Jistě vám neunikla informace v posledních dnech, že cena vody stoupá ročně v průměru o 7 %. Vzhledem k tomu, že se jedná o průměr, někdo na tom bude hůře, někdo lépe.

Dá tedy předpokládat další nárůst cen za plyn i cen elektřiny i v budoucnu. Nejen z tohoto důvodu bychom se měli spíše zamyslet, jak s vodou zacházet a jak za vodu ušetřit.

Pojďme si uvést alespoň některé tipy.

 • Šetrné spotřebiče: Nejvíce vody ušetříte výběrem vhodných domácích spotřebičů. Díky energetickému štítkování, které je u mnohých spotřebičů povinné, si snadno a rychle utvoříte představu o energické spotřebě jednotlivých přístrojů.
 • Pozor na protékající záchod: Některé poruchy v domácnosti se nám nechce řešit, a tak je odkládáme. V případě, že vám protéká záchod, na nic nečekejte a objednejte instalatéra co nejdříve. Na zbytečně protečené vodě záchodem ročně můžete přijít až o několik tisíc korun. Dejte si pozor i na další závady přispívající k plýtvání vodou, např. kapání z kohoutků.
 • Sprchování: Někteří upřednostňují sprchování, jiní si raději dopřejí koupel. Sprchováním však ušetříte až třetinu vody oproti koupeli v plně napuštěné vaně. A to už je rozdíl, který se ve vašem vyúčtování za vodu projeví markantně. I když nemáte doma klasickou sprchu, nic vám nebrání vysprchovat se ve vaně. Výhodou sprchování je i jeho větší hygieničnost.
 • Páková baterie: Máte doma ještě kohoutkové baterie? Vyměňte je za pákové. Snadněji docílíte potřebné teploty vody, a tak vám nebude zbytečně odtékat kvůli tomu, že dlouhou dobu nastavujete její vhodnou teplotu. Ještě úspornější jsou termostatické baterie. Nastavíte si vyhovující teplotu, kterou budete mít automaticky, kdykoliv pustíte vodu.
 • Praní: Praní prádla v pračce spotřebuje hodně vody. Proto vždy přistupujte k praní pouze v případě, že naplníte plnou pračku.
 • Splachování: Mnoho vody se v domácnostech vyplýtvá splachováním. Tím samozřejmě nikoho nenabádáme, aby přestal splachovat. Vhodné je ale přejít k výměně vnitřního splachovacího systému. Nové zařízení v nádržce uvolní při spláchnutí méně vody. Dá se také nastavit na menší a větší spláchnutí. V obchodech však můžete narazit na systémy pouštějící nedostatečné množství vody. Těm se vyhněte. Nepropláchnou záchod dostatečně. Ve specializované prodejně by vám měli s výběrem poradit.
 • Nenechte zbytečné téct vodu: Přijde vám to jako samozřejmost, a tudíž zbytečná ráda? Možná ano, ale jsou lidé, kteří zbytečně plýtvají vodou tím, že ji nechávají téct po celou dobu čištění zubů, ve sprše, když se zrovna mydlí a nepotřebují jí, při mytí nádobí atd. Opravdu nikdy nenecháváte téct zbytečně vodu?

Uvedli jsme si několik praktických rad jak šetřit vodou. Některé znáte. Jiné vás možná upozornili na návyky, které děláte automaticky, aniž byste si uvědomovali, že přispívají k plýtvání vody.

Hlavní důvody, proč šetřit vodou

Průměrný člověk spotřebuje přibližně 140 litrů vody denně. V 80. letech 21. století se však očekává obrovský nedostatek vody – proto musíme začít šetřit.

Jaké jsou další výhody šetření vodou?

 • Šetření vodou šetří energii. K filtrování, ohřevu a čerpání vody do domácnosti je zapotřebí energie, takže snížení spotřeby vody snižuje i vaši uhlíkovou stopu.
 • Spotřeba menšího množství vody udržuje více vody v našich ekosystémech a pomáhá udržovat mokřadní biotopy doplněné pro zvířata, jako jsou vydry, vodní hraboši, volavky a ryby. To je důležité zejména v obdobích sucha a v oblastech, jako je jihovýchodní Anglie, kde je velká poptávka po zásobách vody.
 • Šetření vodou vám může ušetřit peníze. Pokud máte vodoměr, pak čím méně vody spotřebujete, tím méně vám může vodárenská společnost účtovat.

Šetřit vodou znamená používat ji rozumně a nepřispívat ke zbytečnému plýtvání.

Proč méně plýtvat vodou

V oblastech s nedostatkem vody, kde poptávka po sladké vodě převyšuje její nabídku, je snadné pochopit, proč je plýtvání tímto zdrojem škodlivé. Pokud žijete někde, kde je přirozeně sucho a musíte dovážet vlastní zásoby vody nebo jste závislí na proměnlivých srážkách, pravděpodobně již nyní přikládáte šetření vodou velký význam.

Pokud však žijete v místě, které není vodou tolik ohroženo, možná si říkáte, proč je vaše osobní spotřeba vody tak důležitá. Nicméně malé změny v domácnostech mohou v součtu znamenat obrovský rozdíl na komunitní úrovni. Vezměme si například skutečnost, že pokud váš dům dostává vodu z veřejného vodovodu, je zapotřebí poměrně velké množství energie na to, aby se k vám voda dopravila, a když s ní skončíte, abyste ji odvedli pryč.

A protože veškerá voda, která se do našich domovů přivádí potrubím – od umyvadla až po toaletu – je pitná, vyžaduje také poměrně velké množství chemikálií k jejímu vyčištění. Pokaždé, když plýtváme vodou, plýtváme i těmito zdroji.

Přemýšlení o spotřebě vody v kontextu celého tohoto systému je klíčem k pochopení významu vašeho vodovodu. Čím méně vody používáme, tím méně zatěžujeme životní prostředí shora i zdola. Pokud by mnoho lidí v komunitě snížilo množství vody, kterou doma používají, výrazně by to odlehčilo poptávce po vodě v dané komunitě.

Dopad odpadních vod na životní prostředí

Při posuzování škod, které jsou odpadní vody schopny napáchat, jsou největšími hrozbami pro životní prostředí kontaminace a znečištění. Pokud nejsou odpadní vody před jejich likvidací náležitě vyčištěny, mohou kontaminovat vodu a vystavit tak volně žijící živočichy velkému riziku.

Navíc odpadní voda rozptýlená při povodních nebo únicích znamená, že se do vodních zdrojů může dostat zcela nečištěná voda a znečistit je.

Proces čištění odpadních vod také vyžaduje fosilní paliva. To znamená, že čištění odpadních vod má potenciál zvýšit uhlíkovou stopu a kvalitu ovzduší.

Zařízení pro úsporu vody

V komerční sféře lze dosáhnout významných úspor nákladů instalací:

 • ovládání pisoárů nebo pisoárů bez vody
 • účinných splachovacích záchodů
 • automatických nebo senzorových kohoutků

Ujistěte se zároveň, že víte, kudy vede přívodní potrubí a kde jsou uzavírací ventily. V noci nebo v době, kdy se voda nepoužívá, kontrolujte měřiče a sledujte úniky.

Ujistěte se, že je vaše potrubí chráněno před chladným počasím, protože po prasknutí potrubí se může únik vody v důsledku mrazu zvýšit.

Nezapomínejte ani na kuchyňky ve svých kancelářích. Instalace automatických kohoutků nebo kohoutků s rozprašovačem může přispět k výraznému snížení spotřeby. Zkontrolujte, zda mají vaše spotřebiče ekologické nastavení, a pokud ano, používejte je.

Efektivní využívání vody v práci

Snížení spotřeby vody na pracovišti má mnoho výhod, může pomoci nejen s náklady. Může pomoci vaší firmě dodržovat současné i budoucí právní předpisy v oblasti životního prostředí, snížit uhlíkovou stopu, zlepšit ekologickou výkonnost firmy a vytvořit pozitivní PR.

Vodovodní armatury v komerčních budovách s více obyvateli se často používají častěji než v obytných budovách, což znamená, že doba návratnosti investice může být vynikající.

Vzdělávejte zaměstnance o významu a postupech efektivního využívání vody. Pokuste se stanovit cíle v oblasti spotřeby vody a podpořte širokou účast na jejich dosažení. Zvyšte kvalifikaci a proškolte své zaměstnance..

Dodavatel vody a recyklace vody

Váš dodavatel vody může nabízet vodní audity, abyste zjistili, jak efektivní je spotřeba vody ve vaší firmě.
Někteří mohou dokonce nabízet individuální balíček pro hospodaření s vodou, abyste získali nejlepší plán efektivního hospodaření s vodou pro váš podnik.

Pro více informací se obraťte na svého dodavatele vody a zeptejte se ho, co nabízí.

Prozkoumejte programy recyklace vody. V podnikatelském prostředí jsou často životaschopnější než v domácnostech. Zjistěte, kam vaše zbytečná voda odchází a zda nebo jak ji můžete recyklovat v jiných oblastech vašeho podnikání.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang