Pojistka na auto – nejlevnější autopojištění, kalkulačka, srovnání

Pojištění auta musí řešit každý motorista. Správné pojištění auta představuje ochranu před finančními následky případné nehody. Ty se totiž mohou vyšplhat do závratných výšin. Co zahrnuje autopojištění? Jak vybrat pojistku na auto? A kde najít porovnání pojištění auta?

U nás jsou dva druhy autopojištěnídobrovolné a povinné. Už z názvu je jasné, které z nich musí člověk řešit, a kterému se naopak může vyhnout. I když se to příliš nedoporučuje. Komplexní autopojištění je sice dražší, avšak v případě havárie nebo jiné události se rozhodně vyplatí.

Kdo má komplexní pojistku na auto, zaplatí maximálně spoluúčast, a to ještě ne vždycky. Pokud naopak motorista komplexní pojistku na auto nemá, bude některou škodu platit z vlastní kapsy. Avšak pěkně popořadě.

Co znamená pojistka na auto? A jak najít nejlevnější pojištění auta?

Pojistka na auto – co to je?

Jak už bylo uvedeno, pojistka na auto zahrnuje dva druhy pojištění. Povinné a dobrovolné. Povinné pojištění auta je dané zákonem a nelze se mu vyhnout. Tomuto druhu pojistky na auto se správně říká pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Každý ho spíš zná pod pojmem povinné ručení.

Povinnost mít sjednané povinné ručení stanovuje zákon č. 168/1999 Sb. Tato povinnost neplatí jen pro auta, která jezdí po veřejných komunikacích. Platí to i pro vozidla, která na nich „jen“ stojí. Povinné ručení se také týká i motorek a přívěsných vozíků.

Kdo nemá sjednané povinné ručení, tomu hrozí pokuta od 5 000 do 40 000 korun. V minulosti také byla povinnost hradit za nesjednané povinné ručení denní příspěvek do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Tato povinnost již sice byla zrušena, avšak hrozí něco jiného. Pokud vozidlo nemá povinné ručení déle než 14 dní, je následně vyřazeno z registru vozidlu, a tudíž již nesmí být provozováno na pozemních komunikacích.

Dobrovolným typem pojistky na auto je havarijní pojištění. To sice být sjednáno nemusí, avšak doporučuje se to. Zejména u novějších a dražších vozidel.

Komplexní autopojištění zahrnuje jak zákonné pojištění auta čili povinné ručení, tak havarijní pojištění. Všechny pojišťovny nabízí komplexní pojistku na auto v jednom balíčku.

Povinné ručení a havarijní pojištění – rozdíl, srovnání

Povinné ručení musí motorista mít proto, že kryje škody, které provozem vozidla způsobí třetím osobám. Chrání se tak zdraví a majetek jiných účastníků provozu na pozemních komunikacích, kterým provozem vozidla byla způsobena újma či škoda.

V případě havárie pak za pojištěného platí škodu pojišťovna, a to do výše sjednaného limitu pojistného plnění. Povinné ručení kryje následující:

 • škodu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou vozidla,
 • újmu na zdraví,
 • náklady na zdravotní péči a léčení,
 • ušlý zisk vzniklý následkem havárie,
 • účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením v případě prodlení pojišťovny s výplatou pojistného plnění nebo jeho neoprávněného odmítnutí či krácení.

Naproti tomu havarijní pojištění chrání vlastní majetek. Havarijní pojištění se vztahuje na situace, kdy pojištěný zaviní nehodu, při které dojde k poškození jeho vlastního vozidla, dále když někdo pojištěné auto odcizí nebo poškodí (byť by šlo jen o škrábanec na parkovišti) nebo je-li auto poškozeno živelní událostí, jako jsou kroupy, povodeň, vichřice apod.

TIP: Havarijní pojištění sice zvedne výši pojistky na vozidle, avšak poskytne důležitou ochranu. Kdy se havarijní pojištění vyplatí?

Havarijní pojištění tak je ideálním doplňkem povinného ručení. Pokud má vlastník sjednané komplexní pojištění vozidla, nemusí se obávat nákladů na opravu vozidla. Naopak ten, kdo pojistku na auto nemá, musí počítat s tím, že všechno bude platit z vlastní kapsy.

Při poškození vlastního vozidlo každý ocení havarijní pojištění.

Porovnání pojištění auta

Nikdo nechce platit zbytečně vysokou pojistku na auto, přesto pojištění mnoho motoristů každoročně přeplácí. Jak k tomu dochází?

Při sjednávání pojistky na auto si pojistník volí pojistnou částku, tzn. na jakou hodnotu chce vozidlo pojistit. Podle ní se také mimo jiné odvíjí cena pojistky. Jak známo, hodnota auta každým rokem a počtem najetých kilometrů klesá.

Jen málo pojišťoven reflektuje klesající hodnotu auta v cenách pojistného. Pokud si to pojistník sám nepohlídá, platí zbytečně moc. Vyplatí se proto hlídat podmínky pojištění a snižovat si pojistnou částku. Tím se ušetří i na pojištění auta.

Pokud pojistná částka převyšuje pojistnou hodnotu vozu, může pojistník navrhnout pojišťovně změnu pojistné částky a nechat si auto přepojistit. Po přepočtení s ohledem na novou pojistnou částku může cena pojištění auta klesnout i o několik tisíc ročně, zejména u drahých aut.

Stejně tak si může každý rok klient zjistit, jestli jiné pojišťovny nenabízejí levnější autopojistku. Jak na to? Je to zcela jednoduché. Stačí využít online porovnání pojištění auta. Porovnání pojištění auta je realizováno pomocí jednoduchého nástroje, kterým je praktická kalkulačka pojištění auta.

Není třeba si zjišťovat nabídky jednotlivých pojišťoven, zkoumat podmínky každé z nich zvlášť a ztrácet drahocenný čas. Díky porovnání pojištění auta přes internet člověk získá potřebné informace na jednom místě a téměř obratem.

Ceny povinného ručení – na čem závisejí?

Ceny povinného ručení ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi základní faktory, které ovlivňují ceny povinného ručení, patří zejména technické parametry vozidla a také samotný pojištěný.

Cenu povinného ručení ovlivňují parametry vozidla:

 • typ vozidla (auto, motorka, autobus)
 • účel využití (osobní či služební)
 • výkon a objem motoru
 • stáří vozidla

Ceny povinného ručení také ovlivňuje osobní profil pojistníka:

 • věk
 • trvalé bydliště
 • délka období, které bylo beze škod
 • frekvence placení pojistného
 • fyzická nebo právnická osoba

Základním parametrem pro výpočet ceny pojistky na auto je typ vozidla a účel jeho využití. Levné pojištění auta získá auto provozované pro osobní účely, naopak služební auta ho mají dražší, stejně tak vozidla taxislužby.

Z hlediska výkonu a objemu auta platí, že čím vyšší výkon/objem, tím vyšší bude i cena povinného ručení.

Ceny povinného ručení zásadně ovlivňuje také to, jak často pojistník bourá. Pojišťovna je totiž povinna zohlednit systémem Bonus a Malus předcházející škodný průběh pojištění auta. Ten, kdo bourá málo nebo vůbec, dostane slevu z ceny povinného ručení a naopak.

Kromě výše zmíněných faktorů se do ceny povinného ručení promítnou také vybraná připojištění.

Srovnání povinného ručení – jak na to?

Srovnání povinného ručení není nic složitého. Stačí k němu jen internet a mobil nebo počítač. Ke srovnání povinného ručení, havarijního pojištění nebo jiného pojistného produktu lze doporučit web 123ruceni.cz.

Na vybraném webu stačí kliknout na tlačítko „Spočítat povinné ručení„. Poté je nutné vyplnit jednoduchý formulář, což zabere maximálně několik málo minut. Do formuláře se vyplňují údaje o vozidle a zájemci.

Po doplnění údajů srovnávač povinného ručení ukáže jednotlivé nabídky, z nichž je možné si vybrat. Pokud si zájemce některou z nabídek vybere, pak může rovnou pojištění sjednat.

Potvrzení o uzavření povinného ručení a zelenou kartu klient obdrží e-mailem. Srovnání, výběr i sjednání povinného ručení online probíhá z pohodlí domova. Jedná se o velmi nenáročný a rychlý proces, který ušetří čas i peníze. Pojišťovny totiž většinou za online sjednání povinného ručení nabízejí slevy.

Veškeré nabídky na srovnání povinného ručení a jiného pojištění jsou webu 123ruceni.cz dostupné zcela zdarma. Za porovnání pojištění nemusí žadatel nic platit.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang