Povinné ručení cena – jak zjistit výši pojistného

Pojistit odpovědnost z provozu vozidla musí každý vlastník ze zákona. Pojištění je označováno jako povinné ručení. Díky němu je majitel vozidla pojištěn před možným vznikem škod na majetku a zdraví vůči třetím osobám, kterým způsobí ztráty. Svůj majetek může zajistit havarijním pojištěním. Jak se určí cena povinného ručení? Co vstupuje do výpočtu cenotvorby?

Povinné ručení chrání třetí osoby, kterým může být způsobena škoda provozujícím vozidlem. Každý vlastník vozidla má zákonnou povinnost sjednat povinné ručení. Před jízdou je pojištění vozidla vždy nutností. Povinnému ručení se nevyhne žádný vlastník motorového vozidla a právě proto je dobré vědět, kolik korun činí roční pojistka za jeho auto.

Cenu povinného ručení ovlivňuje řada faktorů

Povinné ručení nekryje škody na vlastním vozidle. K tomu slouží havarijní pojištění, které se doporučuje sjednat především u novějších vozidel, které mají vyšší zůstatkovou hodnotu. Na rozdíl od povinného ručení není zákonnou nutností a každý z vlastníků se může rozhodnout, zda i tento typ pojistky uzavřít.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je nedílnou součástí každého vlastníka. Je závislé na řadě proměnných, které určují, jaká cena za povinné ručení bude po pojistníkovi vyžadována. Záleží tak na osobních predispozicích osoby, i na typu vozidla a jeho technických parametrech.

Cena povinného ručení je z důvodu častějších nehod vyšší. Rok od roku se cena pojistky zvyšuje klidně až o několik set korun. Parametry pro tvorbu ceny má každý z poskytovatelů pojištění nastavené jinak. Princip ceny povinného ručení je však obdobný.

Čím mladší majitel vozu je, tím vyšší cenu za povinné ručení může očekávat. Považují se totiž za rizikovější pojistníky a navíc nemají naježděné bonusy za beznehodové období. Stejně tak je tomu i u osob, které již několik nehod způsobily. Pojištění je bude stát více, než ty, kteří jezdí bez nehod.

Do ceny povinného ručení vstupuje:

  • věk pojistníka
  • místo jeho bydliště
  • bonusy za odježděné období bez nehod
  • typ vozidla, které chce pojistit
  • účel využití vozidla
  • výkon, objem motoru a palivo
  • model vozidla a jiné

Dle typu vozidla je členěno hned několik balíčků povinného ručení. Záleží, zda je pojištění uzavíráno pro osobní vozidlo, nebo například motocykl. Technické parametry vozidla hodnotí každá z pojišťoven dle svých vlastních interních metrik.

Obecně lze konstatovat, že čím vyšší zdvihový objem motoru bude vozidlo mít, tím dražší pojištění bude sjednáno. Výkonnější vozidla mají ceny pojištění vyšší. V konečném důsledku však záleží i na osobě a jejích parametrech, která uzavírá pojištění.

Výpočet povinného ručení

Legislativa uvádí minimální limit plnění povinného ručení. Je stanoven na finanční ochraně ve výši 35 mil. Kč na škodách na majetku a současně 35 mil. Kč na škodách na zdraví osob. Cena za povinné ručení se pohybuje různě, dle individuálních případů. Odlišná cena bude u povinného ručení na automobil a povinného ručení na skútr.

Zatímco jedna pojišťovna dokáže nabízet povinné ručení za určitou částku, druhá má nabídku často odlišnou. K výběru toho správného poskytovatele, jenž nabízí výhodnou cenu pojištění slouží výpočet povinného ručení.

Možností a nabídek je opravdu široká řada. Procházením jednotlivých nabídek může zájemce o povinné ručení strávit spoustu času. Aby bylo jeho vyhledávání a studium nabídek snadnější, může využít kalkulačku povinného ručení.

Po zadání technických parametrů vozidla a základních informací o své osobě dokáže opravdu rychle sumarizovat jednotlivé aktuální nabídky na trhu. Jedná se o nezávaznou poptávku. Srovnávač dokáže porovnat jednotlivé nabídky a vybrat tu, která je pro osobu nejvýhodnější.

Příkladem je i např. portál https://www.vpojisteni.cz/, kde dokáže zájemce o pojištění rychle dohledat povinné ručení, havarijní nebo cestovní pojištění. Ušetří tak nejen čas, ale i finanční prostředky.

Pojištění auta online

V návaznosti na online porovnávače a srovnávače je nabízena i možnost sjednání z domova. Osoba tak nemusí nikam chodit a složitě si pojištění zařizovat. Stačí jen vybrat daná výše povinného ručení, která vychází pro žadatele výhodně a následně během chvilky sjednat.

Pojištění auta online přináší komfortní řešení pro ty, kteří chtějí pojistku sjednat odkudkoli a kdykoli. Navíc je díky online sjednání často poskytována sleva. Díky kalkulačkám je předem konfigurována přesná nabídka, jenž předem zmiňuje i parametry pojistky.

Pravidelným srovnáváním aktuálních nabídek povinného ručení dokáže klient ušetřit nemalé finanční obnosy.

V rámci online sjednávání je pojistníkovi nabízeno i nespočet dalších doplňkových pojištění, které může využít. Kalkulačka povinného ručení může sloužit nejen pro ty, kteří již pojištění auta mají. Je vhodnou příležitostí i pro osoby, kteří chtějí zjistit své možnosti a porovnat svoji dosavadní pojistku s jinými.

Výpověď povinného ručení vzor

Díky srovnání nabídek lze získat i lepší výši povinného ručení. Nejen v tomto případě je důležité vědět, jak uskutečnit výpověď povinného ručení. Existuje několik způsobů a lhůt. Pojistná smlouva se automaticky prodlouží na konci pojistného období. Pokud o prodloužení nemá klient zájem, musí povinné ručení zrušit.

Běžně lze odstoupit od smluvního ujednání povinného ručení 6 týdnů před ukončením období. V případě prodeje vozidla je podání výpovědi povinného ručení samozřejmostí. Stejně tak při vyřazení vozidla z provozu.

Ukončit pojistnou smlouvu lze i z důvodu lepší pojistky, po pojistné události, kvůli zvýšení ceny pojištění nebo bez udání důvodu k vypovězení. Každý z poskytovatelů povinného ručení poskytuje na svých webových stránkách vzory výpovědí povinného ručení.

Jak je výpověď poskytovateli zaslána, záleží na jeho podmínkách. Většinou si klient může vybrat pro něj preferovanou cestu. Jedná se o podání osobním, telefonickém, nebo poštovním. Formulář má dané náležitosti, mezi které patří například podpis a datum.

Na první pohled se může zdát, že výběr toho nejvýhodnějšího povinného ručení může být složité. Pokud však žadatel využije online srovnávačů, s rozhodováním mu jednoznačně pomohou. Díky online sjednání je o to více ušetřen čas klienta. Stačí jen pár kliků a vozidlo je pojištěno.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang