Zelená karta pro povinné ručení – proč je důležitá a co hrozí, když ji řidič nemá?

Pravděpodobně každý řidič motorového vozidla ví, k čemu slouží zelená karta a jaká je její důležitost při jízdě na silničních komunikacích. Ti, kdo to netuší, se to mohou dozvědět v tomto článku.

Povinné ručení nebo také pojištění vozidla. To je známo bezpochyby každému. Zákonem vyžadované pojištění, které vás ochraňuje před finančními následky, pakliže způsobíte dopravní nehodu. A právě k pojištění automobilu se do značné míry váže ona zmiňovaná zelená karta, o níž je dnes řeč.

Jde o jediný právoplatný doklad, jím prokazujete, že máte řádně uhrazeno povinné ručení daného vozidla. Doklad, který obsahuje základní údaje o vašem vozu, respektive číslo poznávací značky a období, na které je automobil pojištěn.

Ještě do nedávné doby byl tento doklad určen pouze pro cestu do zahraničí, dnes patří zelená karta mezi povinnou výbavu každého řidiče, který má sjednání adekvátní pojištění.

Co je zelená karta?

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení. Slouží jako doklad o tom, že máte sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) pro vaše vozidlo. Toto pojištění kryje škody, které byste mohli způsobit jiným osobám nebo jejich majetku při dopravní nehodě.

Kdy je zelená karta potřeba?

Zelenou kartu je nutné mít u sebe vždy, když jedete s vozidlem na silnici. To platí i v případě, že jedete do zahraničí. V některých zemích je zelená karta povinná pouze při vstupu do země, v jiných zemích ji budete muset mít u sebe po celou dobu pobytu.

Se zelenou kartou do zahraničí

Do značné míry jsme výše naznačili, že zelená karta je určitou vstupenkou pro vaše vozidlo při jízdě za hranice České republiky. Zelená karta, respektive pojištění automobilu, je platné v podstatě ve všech zemích Evropské unie.

Pakliže však vyrazíte do zahraničí, nezapomeňte si také duplikát zelené karty, který vám vystaví konkrétní pojišťovací společnost. Tento doklad totiž odevzdáváte tamní policii, pakliže způsobíte jakoukoliv dopravní nehodu.

Zelená karta je důležitá

Ač se může tento zelený doklad zdát, jako kus obyčejného papíru, určitě nepodceňujte jeho důležitost, respektive nutnost mít ho stále u sebe, pakliže se vydáte na silniční komunikace.

Pokud nejste schopni předložit zelenou kartu, tedy jediný doklad o pojištění vašeho vozidla, dopouštíte se porušení zákona, které vám může přinést pokuty do výše několika tisíc korun. Zelená karta je zkrátka nedílnou součástí řidičovy výbavy a řádným dokladem, prokazujícím platné povinné ručení.

Jak získat zelenou kartu?

Zelenou kartu vám zašle vaše pojišťovna automaticky po sjednání povinného ručení. Můžete ji obdržet v papírové nebo elektronické podobě.

Co se stane, když řidič nebude mít zelenou kartu?

Pokud vás zastaví policie a nebudete mít u sebe zelenou kartu, budete se dopouštět dopravního přestupku a hrozí vám pokuta.

Zelená karta v bílé variantě

Jak již bylo řečeno, zelená karta je důležitý doklad, který byste měli mít vždy u sebe, když jedete s vozidlem. Dokazuje, že máte sjednáno povinné ručení, které kryje škody způsobené při dopravní nehodě.

Důležité: Od roku 2020 se zelené karty vydávají pouze v bílé variantě.

Tip: Kopii zelené karty lze mít v elektronické podobě v telefonu a mít ji tak vždy po ruce.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang