8 finančních lekcí od předních fin-influencerů

Každý zná ten stav, kdy je úplně posedlý jednou věcí a nemůže o ní přestat mluvit. Může to být sportovní tým, televizní pořad, od kterého se nelze odtrhnout, nebo nějaký jiný zábavný koníček, který člověka opravdu baví. Pro skupinu „fin-influencerů“ je to téma osobních financí, kterého se nemohou nabažit.

Fin-fluencer je tvůrce obsahu, který rozkládá složité finanční koncepty do snadno srozumitelných vysvětlení. Díky tomu je učení o osobních financích dostupnější než kdy jindy. To vše umožňují platformy sociálních médií.

Vášeň fin-influencerů pro osobní finance inspiruje ostatní, aby se vydali na svou vlastní finanční cestu. Fin-influenceři jsou zapálení pro téma jako celek. Zde je několik témat, která v oblasti financí sdílejí nejraději.

Zaplatit nejprve sami sobě

Corey Paul, spoluzakladatel podcastu Literacy Kings, si toto téma velmi považuje, protože si přál, aby mu ji někdo řekl dříve. V podstatě to znamená, že kdykoli člověk vydělá peníze, měl byste část z nich automatizovat tak, aby šla konkrétně směrem k investování peněz a spoření. Podle Paula je to krok k investování do toho nejdůležitějšího: do sebe.

Paul a hostitel nákladů JaMorcus Trayham vyrostli v houstonské čtvrti, kde míra předčasného ukončení školní docházky činila 30 % a finanční gramotnost nebyla zdaleka v centru pozornosti jejich učebních osnov.

V dospělosti si však uvědomili, jak moc jsou pozadu, a tak založili Literacy Kings jako způsob, jak podpořit finanční gramotnost v komunitách podobných té, ve které vyrůstali. Společně rozebírají populární knihy o financích s cílem učinit obsah stravitelnějším a srozumitelnějším pro jejich publikum.

Lidé, ke kterým mluví, nepocházejí z nadbytku, ale z nedostatku. Není dobré čekat, až bude mít člověk přebytek peněz, aby mohl investovat. Pravděpodobně by se toho nikdy nemusel dočkat.

Zůstat zapojeni do svých financí

Sledování výdajů může být nepříjemné, je třeba brát to takhle: Nikdy nebude nikdo, kdo by se osobních financí zastával více než jejich majitel. To říká moudrá Dasha Kennedy, finanční aktivistka a pedagožka známá na internetu jako @TheBrokeBlackGirl.

Kennedyová k tomuto poznání dospěla, když jí na účtu za elektřinu chybělo pouhých 20 dolarů. „Když jsem si šla prohlédnout výpisy z účtu, utratila jsem 20 dolarů snad dvacetkrát za nic, ale nesledovala jsem to, takže když došlo na to, že 20 dolarů skutečně potřebuji, neměla jsem je,“ říká Kennedyová.

Kennedyová uvedla, že nejnáročnější na celé situaci bylo smířit se s tím, že jediná věc, která stála mezi ní a odpojením světla, bylo 20 dolarů. Těchto 20 dolarů šlo na výdaje, kterým se dalo vyhnout. Například poplatky za bankomaty, automaty na kávu nebo jídlo.

Od té doby je Kennedyová silnou zastánkyní toho, aby člověk věděl, kam jeho peníze jdou. K tomu je třeba udržet zodpovědnost. Ideálně každý týden projít všechny výdaje. Pomůže to lépe se orientovat ve svých penězích, a také se pak o penězích pohodlněji mluví s ostatními.

Oddělit svou vlastní hodnotu od čistého jmění

Je těžké nesrovnávat se s ostatními, je to součást lidské přirozenosti. Ale jak připomíná Judith Jonesová, finanční advokátka známá na internetu jako @BudgetingBrokeGirl: Dluhy anebo bohatství neurčují lidskou hodnotu.

Jones říká, že je důležité mít na paměti své „proč“. Co člověka motivuje kromě peněz. Proč se chcete stát finančně nezávislý.

Jakmile člověk najde své „proč“, měl by se na ně soustředit a nenechat se strhnout ke srovnávání se a soupeření s ostatními.

Ujistit se, že myšlení je v souladu s vytyčenými cíli.

Pokud jde o dosažení finančních cílů, často to začíná tím, že se člověk nejprve správně naladí, protože to ovlivňuje způsob, jakým se bude řídit ve svém každodenním životě.

Jak již bylo řečeno, myšlení může hrát roli i v tom, jak se člověk orientuje a spravuje své finance. Proto se Kenya Imani, finanční koučka, ve svém koučování s takovou vášní věnuje učení ostatních o myšlení založeném na hojnosti.

„Právě myšlení hojnosti je to, co člověka skutečně motivuje na cestě za osobními financemi a poté, když se snaží vybudovat bohatství.“ říká Imani.

Podstatou myšlení hojnosti je koncept člověka, který věří, že má dostatek zdrojů a úspěchů, o které se může podělit s ostatními. V rovině osobních financí tento způsob myšlení umožňuje cítit se hojně, kreativně a inspirovaně, pokud jde peníze. To vede k pocitu jistoty a sebevědomí.

Takže jak říká Imani: Místo toho, aby si říkala: „Dobře, zvládla jsem to. Jdeme dál,“ bude při dosažení finančního cíle místo toho přemýšlet o tom, jaké další kroky může podniknout, aby svou situaci ještě zlepšila.

Splacení dluhu ještě nemusí znamenat, že se člověk do dluhů už nikdy nedostane. Dobré je zjistit důvody, proč se člověk do dluhů vůbec dostal, a z toho se vzít ponaučení, jak se jim v budoucnosti vyhnout.

Začít investovat včas

Pokud jde o budování bohatství, jedním z nejefektivnějších způsobů je investování. Začít investovat může být děsivé, ale čím dříve člověk začne, tím více času má na růst svého bohatství. Časem se z něj může stát rentier.

I kdyby to mělo být 20 dolarů měsíčně, je třeba odkládat si peníze včas. To tvrdí finanční vzdělavatel známý na internetu jako @ForBetterOrWorth. Čas je velký vyrovnávač, pokud jde o budování bohatství. Čím dříve si peníze člověk odloží, tím méně se bude starat a tím méně bude mít později práce.

Dobrým začátkem je investování do indexových fondů celkového trhu, jako je například indexový fond S&P 500. Tyto fondy jsou skvělým základem pro investiční portfolio, protože umožní mít solidní, diverzifikovanou a levnou kolekci investic.

Z historického hlediska nabízejí indexové fondy solidní výnos kolem 10 % ročně. Ačkoli tedy myšlenka jak koupit akcie může znít vzrušujícím způsobem, pro začínající investory to může být riskantní krok – pro začátek je lepší držet se jednoduchosti a důslednosti.

Splatit dluhy

Pokud se člověk někdy zadlužil nebo se v současné době zadlužuje, pak ví, jak velkou zátěží to může být. Proto je tak důležité mít plán splácení dluhů.

Jak to vidí Leo Jean-Louis, kouč pro osvobození od dluhů v tisíciletí, splacení dluhů je jako dát si přidat na platu. Kdo by to nechtěl? Nejenže se tím člověk zbaví stresu, je to také zásadní krok, který musí udělat, pokud chce vybudovat bohatství.

Každá koruna, která jde na úroky z dluhu, je koruna, kterou nemlze použít na budování bohatství.

Samozřejmě, že splácení dluhů se snáze řekne, než udělá. Avšak věnování času vytvoření speciálního plánu posune člověka o krok blíže k tomu, aby se zbavil dluhů. Jedním z přístupů, které Jean-Louis doporučuje, je hledat způsoby, jak zvýšit svůj peněžní tok. Pak může člověk využívat své peníze aby pracovaly pro něj, nikoli proti němu.

Žijte pod své možnosti

Řada úspěšných lidí zbohatla a zůstala bohatá pravděpodobně proto, že žila pod svými možnostmi.

V podstatě jde o to utrácet méně, než člověk vydělává a rozdíl investovat. To je něco, co Jeremy Schneider, milionář a zakladatel Klubu osobních financí, neustále zdůrazňuje svým posluchačům z řad začínajících milionářů.

Marc ze společnosti BetterWallet je o tom také pevně přesvědčen. „V průměru je mnoho finančních cílů snadno dosažitelných, aniž by člověk musel vydělat další desetník,“ říká Marc. „Důležité je, abyste měl člověk své výdaje pod kontrolou a omezil nepotřebné nákupy, které nepřinášejí hodnotu.“

Naučit se hospodařit s penězi, které má člověk nyní, je zásadní, protože až jich nakonec vydělá více, bude vědět, jak je využít. říká Marc. Nakonec, pokud chce být člověk bohatý, musí bojovat proti inflaci životního stylu.

Pochopit, jak funguje úvěr

Kreditní karty mohou být velmi přínosné i velmi nebezpečné. Rozdíl je v tom, zda majitel ví, jak fungují a jak je může zodpovědně používat.

„Jakmile člověk pochopí, jak správně využívat spotřební úvěr, může mu to do budoucna připravit mnoho příležitostí,“ říká Herman Dolce, finanční pedagog a generální ředitel společnosti Bella Sloan Enterprises.

Kreditní skóre je rozhodujícím faktorem v mnoha zásadních životních okamžicích, jako je žádost o byt, koupě prvního domu, získání půjčky a mnoho dalších. Špatné skóre může člověka od některých z těchto příležitostí odradit a v některých případech může dokonce zabránit v tom, aby kvůli špatné úvěrové historii ušetřil peníze. Dalším faktorem, který může mít negativní vliv na finanční život, je dluh na kreditní kartě.

Přesto existují kroky, které lze podniknout ke zlepšení úvěru, přičemž prvním z nich je pochopit, jak funguje a které nabídky kreditních karet vyzkoušet. Jakmile tohle člověk pochopí, může pracovat na nápravě svého úvěru.

Dobrý způsob, jak může člověk zlepšit svou finanční gramotnost a stát se úspěšný ve zhodnocení peněz je číst nejlepší knihy o investování. V dnešní době se také hodí zjistit jak vydělat peníze přes internet.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang