Změna sazby za elektřinu – snížení ceny

Jste spokojeni s Vaším současným dodavatelem elektřiny, ale hledáte další možnosti, jak ušetřit za platbu za spotřebu elektřiny? Řešení může být prosté – změna sazby může být tou správnou volbou.

Mnoho odběratelů elektřiny je spokojeno se současným dodavatelem elektřiny a nehledá úspory v podobě změny dodavatele. Patříte mezi ně? Možností jak uspořit je mnoho. Jedna z těchto možností není přitom náročná.

Ušetřit lze výměnou současné sazby elektřiny za jinou. Je tedy nutné zjistit, jestli sazba elektřiny, kterou máte objednánu, vyhovuje současným požadavků a potřebám domácnosti. Úspora pak může spočívat v několika krocích.

  • Prvním krokem je zjištění současné sazby

To zjistíte velmi snadno – stačí nalézt poslední vyúčtovací fakturu, na které lze sazbu dohledat. Pokud vyúčtování právě v ruce nemáte, je možné se telefonicky či e-mailem informovat buďto u Vašeho dodavatele, tak také u distributora.

  • Druhým krokem je krátké studium sazeb, které naleznete níže.

Proč nemám ideálně nastavenu sazbu?

Pokud jste dům či byt koupili a souběžně provedli se stávajícím majitelem odběrného místa přepis energií tohoto místa na Vaši osobu, sazba se obvykle nemění a zůstává. Z historických důvodů tak může být nastavena nepřesně a nevhodně.

U domu např. proběhla později rekonstrukce, přešlo se na jiný typ vytápění apod. Pokud jste majiteli novostavby, může jít o neznalost či o volbu modernějšího designu, např. podlahové vytápění. Zjednodušeně řečeno, pro přiznání určité sazby je třeba splnit určité podmínky.

Připomeňme si typy sazeb a podmínky přidělení

  • D01d, D02d – jednotarifový produkt pro běžně vybavené odběrné místo

Takřka vždy ušetříte s D02d, sazba D01d se vyplatí pouze při velmi malé spotřebě. Změnu lze vyřídit velmi rychle a jednoduše, úspora může býti v řádech tisíců korun.

  • D25d, D26d – dvoutarifová sazba s operativním řízením doby platnosti NT po dobu 8 hodin. Po dobu 8 hodin můžete využívat nízké tarif, který je levnější. Tato doba je rozprostřena v průběhu 24h.

Většinou se týká prostor, které jsou vybaveny bojlerem. Téměř vždy ušetříte se sazbou D26d, ale pozor – je třeba splnit několik podmínek. Tou nejzásadnější je prokázat, že součtový instalovaný příkon akumulačních elektrických spotřebičů činí nejméně 55 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem v odběrném místě.

  • D35d – dvoutarifová sazba s operativním řízením doby platnosti NT po dobu 16 hodin. Po dobu 16 hodin můžete využívat nízký tarif, který je levnější. Tato doba je rozprostřena v průběhu 24h.
  • D45d – dvoutarifová sazba s operativním řízením doby platnosti NT po dobu 20 hodin. Po dobu 20 hodin můžete využívat nízké tarif, který je levnější. Tato doba je rozprostřena v průběhu 24h. Zde pak dochází k výrazným úsporám i za provoz elektrických spotřebičů v domácnosti.

Sazba určená pro bydlení, které obsahuje podlahové vytápění, popř. přímotopy. I zde je podstatná podmínka – součtový instalovaný příkon přímotopných elektrických spotřebičů, včetně instalovaného příkonu akumulačního spotřebiče pro ohřev teplé užitkové vody, je-li takový spotřebič instalován, musí činit nejméně 40 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem v odběrném místě.

  • D55d – dvoutarifová sazba pro vytápění s tepelným čerpadlem uvedeným do provozu do 31. března 2005 a operativním řízením doby platnosti NT po dobu 22 hodin
  • D56d – dvoutarifová sazba pro vytápění s tepelným čerpadlem uvedeným do provozu od 1. dubna 2005 a operativním řízením doby platnosti NT po dobu 22 hodin

Myslíte si, že můžete změnou sazby ušetřit?

  • Nechte si poradit – využijte Vašeho dodavatele a nechte si udělat rozbor na základě klasického klientského požadavku /stačí e-mailem/.
  • Pokud jste si změnou jisti, kontaktujte svého dodavatele elektřiny – ideálně písemně / ve většině případů bude třeba tzv. stanoviska, popř. revizní zprávy apod. – obrňte se tedy trpělivostí, konečná úspora může být skutečně zásadní.

Jak šetřit energii v domácnosti?

Zhasínání světel při odchodu z místnosti
Základním návykem, který je třeba si vypěstovat a upevnit, je dbát na to, abyste při odchodu z místnosti vždy zhasínali světla. Připomínejte si to tak dlouho, dokud si to podvědomě nevytvoříte jako zvyk. Pravidelným prováděním tak jednoduché činnosti můžete ušetřit značnou část měsíčních nákladů na elektřinu.

Používejte LED světla
Mnoho domácností přechází na chytrá LED světla, protože nejenže vypadají stylově a jsou cenově dostupná, ale jsou také mnohem účinnější než halogenové žárovky.

Přechod na účinné spotřebiče
Sušičky a chladničky jsou dva energeticky nejnáročnější spotřebiče v domácnosti a jejich výměna za účinnější modely může snížit spotřebu elektřiny na polovinu, a tím snížit účty za elektřinu. Dalším nápadem na snížení spotřeby elektřiny je instalace tepelných čerpadel. Obecně platí, že údržba a výměna spotřebičů každých několik let způsobí, že budou méně zatěžovat vaši spotřebu elektřiny.

Odpojte zařízení od sítě
Není třeba zdůrazňovat, jak důležité je odpojovat zařízení od sítě, pokud je nepoužíváte. Nenechávejte zařízení v pohotovostním režimu, ale raději je odpojte a šetřete tak své účty za elektřinu i planetu.

Snižte spotřebu vody
Některá snadná řešení, jak snížit spotřebu vody, mohou spočívat v rychlém sprchování, používání jen potřebného množství vody při vaření a zavírání tekoucích kohoutků, pokud se nepoužívají ani na vteřiny.

Udržujte termostat na nižší teplotě
Snažte se udržovat termostat na nižší teplotě kolem 17 stupňů, což může znamenat velký rozdíl a úsporu nákladů na energii. Ještě lepší je používat programovatelný inteligentní termostat.

Vařte s přiklopenou pokličkou
Jedná se o velmi jednoduchý hack v každodenním životě, který šetří spotřebu energie, vařením s pokličkou se postaráte o výrazné zkrácení doby vaření a snížení spotřeby vody.

Praní při nízké teplotě
Perte oblečení při nižší teplotě a s plnou náplní, ušetříte tím spoustu vody a elektřiny.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang