Odběrné a předávací místo

Odběrné a předávací místo je zařízení, na kterém probíhá předávka elektrické energie od distributora elektřiny konečnému spotřebiteli, označuje se zkratkou OPM. Fyzicky je to místo napojení elektrické přípojky k elektrické síti. Vybaveno je hlavním jističem a elektroměrem.

Nedílnou součástí odběrného a předávacího místa je jeho jednoznačná identifikace pomocí unikátního identifikátoru pomocí osmnáctimístného EAN kódu. Distributor dodává elektrickou energii na odběrné a předávací místo na základě smlouvy o dodávce elektrické energie. Každé odběrné a předávací místo v provozu musí mít tuto smlouvu uzavřenou.

Konečný zákazník, který využívá více odběrných míst elektřiny a předávacích míst, má uzavřenu smlouvu na každé místo. Totéž platí i pro odběrná místa plynu, která jsou identifikována EIC kódy.

Elektřina je spotřebitelům dodávána prostřednictvím složité sítě

Elektřina se vyrábí v elektrárnách a prochází složitým systémem, někdy nazývaným síť, tvořeným rozvodnami, transformátory a elektrickými vedeními, které spojují výrobce a spotřebitele elektřiny. Většina místních sítí je z důvodu spolehlivosti a pro obchodní účely propojena a vytváří větší a spolehlivější sítě, které zlepšují koordinaci a plánování dodávek elektřiny.

Například ve Spojených státech se celá elektrická síť skládá ze stovek tisíc kilometrů vysokonapěťových vedení a milionů kilometrů nízkonapěťových vedení s distribučními transformátory, které spojují tisíce elektráren se stovkami milionů odběratelů elektřiny po celé zemi.

Přenos elektrické energie

Přenos elektrické energie je proces dodávání vyrobené elektřiny – obvykle na dlouhé vzdálenosti – do distribuční sítě umístěné v obydlených oblastech. Důležitou součástí tohoto procesu jsou transformátory, které se používají ke zvýšení úrovně napětí, aby byl přenos na dlouhé vzdálenosti možný.

Přenos se dělí na dvě části:

  • primární přenos
  • sekundární přenos

Elektrická přenosová soustava v kombinaci s elektrárnami, distribučními soustavami a rozvodnami tvoří takzvanou elektrickou síť. Rozvodná síť uspokojuje potřeby společnosti v oblasti elektrické energie a je tím, co dostává elektrickou energii od její výroby ke konečnému použití. Vzhledem k tomu, že elektrárny jsou nejčastěji umístěny mimo hustě obydlené oblasti, musí být přenosová soustava poměrně rozsáhlá.

Primární přenos

Při výrobě elektrické energie v elektrárně se napětí obvykle pohybuje v rozmezí 11 až 33 kV. Předtím, než je odeslána do distribučních center prostřednictvím přenosových vedení, je pomocí transformátoru zvýšena na úroveň napětí, která může být v závislosti na vzdálenosti, na kterou je třeba ji přenést, v rozmezí od 100 kV do 700 kV nebo více; čím delší je vzdálenost, tím vyšší je úroveň napětí.

Důvodem, proč se elektrická energie zvyšuje na tyto napěťové úrovně, je její vyšší účinnost díky snížení ztrát I2R, ke kterým dochází při přenosu energie. Při zvyšování napětí se proud snižuje v poměru k napětí, takže výkon zůstává konstantní, čímž se snižují tyto ztráty I2R.

Tento stupeň se nazývá primární přenos – přenos velkého množství elektrické energie z původní výrobní stanice do rozvodny prostřednictvím nadzemního elektrického vedení. V některých zemích se v případech, kdy přenos probíhá na kratší vzdálenost, používají také podzemní kabely.

Sekundární přenos

Když elektrická energie dorazí do přijímací stanice, napětí se sníží zpět na napětí obvykle mezi 33 kV a 66 kV. Poté je odesláno do přenosových vedení vycházejících z této přijímací stanice do elektrických stanic blíže k „centrům zátěže“, jako jsou města, vesnice a městské oblasti. Tento proces se nazývá sekundární přenos.

Když elektrická energie dorazí do rozvodny, je opět snížena pomocí snižovacího transformátoru na napětí blížící se napětí, při kterém byla vyrobena – obvykle kolem 11 kV. Odtud fáze přenosu graduje do fáze distribuce a elektrická energie se používá k uspokojení poptávky primárních a sekundárních spotřebitelů.

Přenosová rozvodna

Přenosové rozvodny se nacházejí v místech spojení s výrobci, distribučními společnostmi a spotřebiteli elektrické energie. V místech spojení s generátory je hlavní funkcí tohoto kroku zvýšit úroveň napětí energie na stovky voltů, což přináší výhody, jako je snížení elektrického proudu.

V místech připojení s distributory elektrické energie a spotřebiteli je úkolem snížit úroveň napětí, která byla zvýšena v předchozím kroku. To se provádí za účelem zachování kvality a bezpečnosti elektrické distribuční sítě.

K realizaci těchto procesů má přenosová rozvodna zařízení, které slouží k zajištění úplného vypnutí elektrického obvodu za účelem údržby. Součástí tohoto kroku jsou také jističe a nástroje pro měření a ochranu soustavy, jako jsou měřiče napětí, hromosvodu a proudů.

Distribuční sítě

Distribuční sítě elektrické energie tvoří vedení vysokého, středního a nízkého napětí. Je třeba připomenout, že přenosová vedení s napětím 230 kV nebo vyšším se nazývají základní síť.

Přestože některé vysílače obsahují vedení s napětím nižším než 230 kV, část přenosových vedení mezi 69 kV a 138 kV mají na starosti distributoři. Z tohoto důvodu se nazývají dílčí přenosová vedení.

Distributoři provozují vedení nízkého a středního napětí, která se také nazývají primární a sekundární síť. Střední vedení pro běžnou nadzemní distribuční síť mají elektrické napětí mezi 2,3 a 44 kV a lze je vidět na kabelech a na sloupech elektrického vedení na ulicích a třídách.

Nízkonapěťové nadzemní elektrické sítě mají proud, který se v závislosti na regionu pohybuje mezi 110 V a 440 V. Kabely, které tvoří tento typ připojení, jsou upevněny na stejných sloupech inženýrských sítí, které podporují sítě středního napětí, ale jsou umístěny v nižší výšce.

Typy elektrických rozvodů

Obecně existují čtyři hlavní typy elektrických rozvodů. Zde se dozvíte, jak fungují a jaké jsou jejich hlavní vlastnosti:

  • Konvenční nadzemní rozvodná síť: přestože je v Brazílii velmi rozšířená, vodiče této sítě nejsou izolované, a jsou tak náchylnější k výskytu zkratů;
  • Kompaktní nadzemní distribuční síť: tato varianta je mnohem bezpečnější než konvenční, protože její vodiče jsou izolované. Kromě toho tato síť nezabírá mnoho místa a minimalizuje počet poruch.
  • Izolovaná nadzemní distribuční síť: tato síť je mnohem více chráněna, protože její vodiče jsou pokryty ideální izolací, aby mohly být zkrouceny. Obecně je dražší a používá se ve zvláštních situacích.
  • Podzemní distribuční síť: právě podzemní síť poskytuje větší spolehlivost a lepší estetický výsledek. Bývá však mnohem dražší než ostatní možnosti rozvodu elektřiny.

Odtud se energie rozvádí po kilometrech (v závislosti na tom, jak daleko je váš dům od rozvodny) elektrického vedení, aby se dostala k distribučnímu transformátoru, který opět sníží napětí na úroveň požadovanou vaším domem, což je 120/240 V.

Servisní kapka a měřič

Z distribučního transformátoru je do vašeho domu veden provozní vodič, který se nazývá provozní přípojka. Pokud je vaše služba nadzemní, připojí společnost servisní vodič k vašemu rozvaděči, což je bod připojení mezi zařízením společnosti a zařízením majitele domu. Pokud je váš servisní vodič pod zemí, společnost připojí servisní vodič k vaší podzemní elektroměrové skříni.

Vazba, která je provedena na straně zdroje elektroměru, je bodem připojení mezi společností a členem. Elektroměrová skříň v obou případech umožňuje společnosti měřit množství spotřebované energie.

Napájení vašeho domova

Z elektroměrové skříně vede obvykle drát do domovní jističové skříně, která slouží jako bezpečnostní mechanismus pro váš dům. V tomto bodě vstupuje do hry vaše domovní elektroinstalace, která umožňuje posílat energii do zásuvek a vypínačů světel pouhým stisknutím tlačítka nebo otočením vypínače.

To se týká pouze několika hlavních zařízení, která používáme k tomu, aby vaše elektřina byla zapnutá více než 99,9 % času. Mezi další důležitá zařízení, která používáme, patří výškové a nižší jističe, regulátory napětí a bleskojistky. Tento postup také nezahrnuje údržbu, kterou musíme provádět, a personál, který je potřeba k zajištění toho, aby infrastruktura, kterou jsme zavedli, zůstala ve špičkovém stavu.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang