Zařiďte, aby peníze pracovaly – 4 efektivní způsoby

Peníze jsou nástrojem, který může pomoci k dosažení vašich cílů. Zajistit pohodlí a stabilitu pro vaši rodinu, usnadní plánování budoucnosti a umožní vám spořit na důležité události. Abyste však těchto cílů dosáhli, musíte vědět, jak zařídit, aby peníze pracovaly pro vás.

Kouzlo efektivnější správy a používání peněz spočívá především ve čtyřech způsobech. Důležité je pochopit systém svého financování, nastavení potřeb a možností. Poté se z financí stává prostředek, který podpoří vaše obzory do budoucna a další činnosti.

Co znamená, aby vaše peníze pracovaly

Přimět své peníze, aby pracovaly pro vás, znamená převzít kontrolu nad svými financemi a následně ji využívat k neustálému zlepšování své finanční stability a zabezpečení.

Nakonec můžete získat finanční nezávislost nebo vybudovat bohatství prostřednictvím investování. Ani jedno z toho však není možné bez toho, abyste nejprve pochopili, kam vaše peníze směřují, a naučili se s nimi lépe nakládat.

Sestavovat rozpočet

Rozpočet je důležitým nástrojem pro změnu způsobu, jakým nakládáte s penězi.

Když sestavujete rozpočet, tak během chvilky chápete, odkud vaše peníze pocházejí a jak cílevědomě je utrácíte. Místo toho, abyste utráceli bez plánu, nutíte své peníze dělat to, co chcete.

Velice důležité je dodržet jasný princip. Cílem rozpočtování je vždy utratit méně, než vyděláte. Když si vytvoříte rozpočet, přiřadíte každou vydělanou finanční sumu do určité kategorie rozumných výdajů.

Rozpočet můžete použít ke:

 • snížení výdajů
 • zjištění, kam peníze směřují
 • identifikaci špatných finančních návyků
 • efektivnímu splácení dluhů
 • ochraně nových dluhů
 • upřednostnění výdajů na věci, které jsou důležité
 • šetření na budoucnost

Sestavení rozpočtu není jednorázová akce. Měli byste se mu aktivně věnovat každý den. Je možné, že budete muset svůj rozpočet z měsíce na měsíc upravit, abyste zohlednili velké výdaje nebo své vlastní výdajové zvyklosti.

Když víte, kolik máte příjmů, můžete se rozhodnout, kam je vložíte. Když si uvědomíte, za co je utrácíte, máte své peníze pod kontrolou. To je první krok k tomu, aby fungovaly tak, jak chcete, a ne abyste se cítili svými financemi ovládáni.

Sestavení rozpočtu není pouze jednorázovou záležitostí, nýbrž aktivní kontrolou a úpravou několikrát za rok.

Zbavit se dluhů

Když se zadlužíte, zaplatíte více, než kolik stála původní koupě. Musíte totiž platit úroky, které mohou výrazně snížit váš příjem.

Dluh znamená, že vaše peníze nepracují pro vás, ale jdou na splácení těchto úroků. Vytváří finanční zátěž a omezuje možnosti volby, které můžete učinit.

Splácení dluhu vám naopak umožní vzít tyto peníze a přesměrovat je na věci, které jsou pro vás důležité. Lze je věnovat na jiné finanční cíle, jako je spoření na vzdělání, vytvoření penzijního fondu, cestování nebo zlepšení životní situace.

Můžete začít podnikat. Nebo finanční prostředky začít investovat, což vám umožní zvýšit své bohatství a vytvořit si větší finanční stabilitu a nezávislost.

Pokud máte hodně dluhů a cítíte se zahlceni, můžete použít metodu sněhové koule, abyste měli proces splácení dluhů pod kontrolou.

 • Splácejte pouze minimální splátky všech svých dluhů, s výjimkou těch nejmenších.
 • Peníze, které máte navíc, vložte do splácení nejmenšího dluhu.
 • Po jeho splacení přejděte k dalšímu nejmenšímu.

Jakmile splatíte menší dluhy, budete mít k dispozici více peněz na splácení větších dluhů. Tato dynamika vám pomůže soustředit své úsilí a rychleji se zbavit dluhů.

Vytvořit si nouzový fond

Překvapení a nenadálé situace jsou děsivá, když nemáte své finance pod kontrolou. Nečekaná oprava auta, lékařský zákrok, ztráta zaměstnání nebo jakákoli jiná mimořádná finanční událost vás může rychle uvrhnout do nových nebo dalších dluhů. Nepředvídatelné problémy mohou zničit veškerý pokrok, kterého jste dosáhli na cestě k získání kontroly nad svými penězi.

Vytvoření nouzového, pohotovostního fondu je dalším způsobem, jak zajistit, aby vaše peníze pracovaly pro vás, protože to znamená, že jste počítali s překvapením. Pokud dojde k mimořádné události, můžete peníze z fondu použít a získat nad situací opět kontrolu.

Vytvoření nouzového fondu může trvat delší dobu. V ideálním případě byste měli naspořit částku, odpovídající třem až šesti měsíčním příjmům. Pomůže však každá malá částka, kterou můžete odložit stranou.

Pokud stále ještě splácíte dluhy nebo nemáte v rozpočtu mnoho prostoru, odložte si cokoli, co můžete, do kategorie „nečekané výdaje“ ve svém rozpočtu. Na konci měsíce převeďte vše, co se v této kategorii nachází, na samostatný spořicí účet.

Doporučuje se nouzové úspory uložit na spořicí účet s vysokým výnosem, který bude úročen více než běžný spořicí nebo běžný účet. To znamená, že peníze, které ušetříte, budou vydělávat, i když budou ležet na vašem bankovním účtu.

Pokud vaše banka nenabízí vysoce výnosné účty, podívejte se po možnostech konkurence a jejich nabídek internetového bankovnictví a založte si účet. Jakmile se zbavíte dluhů nebo budete mít v rozpočtu více volných peněz, můžete si nastavit větší pravidelné příspěvky, aby váš pohotovostní, nouzový fond rostl ještě rychleji.

Šetřit a investovat peníze

Jakmile se vám podaří uvolnit všechny peníze navíc ze splácení dluhů, můžete je přimět ke zhodnocení peněz prostřednictvím úspor a investic. Na co budete spořit, závisí na vašem věku, životním stylu a cílech.

Kromě nouzového fondu budete potřebovat také penzijní účty, důchodové pojištění. To zajistí, že budete mít pod kontrolou finance i v budoucnu.

Měli byste také zvážit, zda potřebujete:

 • úspory na vzdělání pro sebe nebo své děti
 • úspory na cestování
 • fond na zálohu nemovitosti
 • úspory na zahájení podnikání
 • fond na opravu auta nebo nové vozidlo
 • fond na mimoškolní aktivity pro závislé osoby
 • úspory na dlouhodobou péči vlastní nebo pro závislé osoby

Vytvořením speciálních spořicích fondů můžete sledovat svůj pokrok při dosahování konkrétních cílů. Tyto úspory můžete také uložit na vysoce úročený účet, podílových fondů nebo depozitů, abyste získali úroky ze svých peněz. Úroky tedy neznamenají jen platbu a přicházení o peníze. Když vyděláváte na úrocích, vaše peníze vydělávají další peníze samy o sobě.

Pokud své úspory nebudete potřebovat několik let nebo desetiletí, jedním z nejlepších způsobů, jak své peníze využít, je investovat. Když své peníze vložíte do investic, rostou samy od sebe díky úrokům nebo zvýšené hodnotě věci, do které jste investovali. Některé investice také vyplácejí dividendy, které si můžete vzít jako dodatečný příjem nebo je reinvestovat, abyste podpořili růst svého portfolia.

Investovat do řady možností

Investování je dlouhodobá strategie budování bohatství. Nejúspěšnější investoři investují brzy, pak nechají své peníze růst po několik let nebo desetiletí, než je použijí jako příjem. Neustálé nakupování a prodávání investic pravděpodobně v dlouhodobém horizontu vydělá méně peněz než strategie „kup a drž“.

Když začínáte investovat, je důležité diverzifikovat své portfolio. Pokud máte všechny peníze pouze v jednom typu investice, zvyšuje se vaše riziko. Pokud tato jediná investice selže, všechny vaše peníze mohou být pryč.

Místo toho rozložte riziko investováním do kombinace:

Mnoho podílových fondů nebo makléřských firem má stanovenou minimální částku pro začínající investory. Než začnete investovat, možná budete muset tuto minimální částku naspořit. Mezitím můžete začít s malými částkami pomocí investičních aplikací, které umožňují nakupovat zlomkové podíly investováním částek v nízkých hodnotách.

Ať už spoříte nebo investujete jakkoli, stanovte si konkrétní cíle. Uvědomte si, o co usilujete, například o zaplacení vzdělání dítěte, koupi domu nebo předčasný odchod do důchodu. To vám pomůže rozřadit výdaje do kategorií, dodá motivaci a také vám to pomůže rozhodnout, jaké typy investic jsou pro vás nejlepší.

Jak vydělat více peněz z domova

Existuje spousta způsobů, jak vydělávat peníze online, zejména s tím, jak se stále více odvětví přesouvá na pozice práce z domova. Copywriteři, virtuální asistenti a zástupci zákaznického servisu si dokážou vydělat na plný úvazek pouze z domova.

Můžete také zkusit prodávat zboží přes vlastní online e-shopy. Někteří z vás možná dokonce najdou úspěch při tvorbě videí a podcastů na YouTube.

Z prvotních investic se může postupem času stát pravidelný pasivní příjem, který nasměruje kariéru i finanční možnosti úplně na jinou cestu. Důležité je umět využívat finance tak, aby pracovaly pro vás.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang