Pasivní příjem – jak získat a danit?

Kdo by si nepřál sedět doma na gauči u kávy, zatímco mu na účet přicházejí peníze. Jak docílit toho, aby člověk de facto nemusel hnout prstem a přesto se nestrachoval o pravidelné inkaso? Řešením je pasivní příjem. Co to je a co všechno tento způsob obživy obnáší? A jak je to s jeho zdaněním?

V prvé řadě je nutné osvětlit, co pasivní příjem znamená. Mnoho lidí si pod tímto pojmem na první poslech neumí nic představit.

Co je pasivní příjem?

Rozdíl mezi aktivním a pasivním příjmem je v časové investici a vložené energii. Zatímco aktivní příjem je možné obstarat výměnou svého času a služeb za peníze, v případě pasivního příjmu není nutné pravidelně docházet na pracoviště a trávit v něm dlouhé hodiny.

Peníze plynou samovolně a bez většího přičinění a člověk se stává rentiérem.

Důvodů, proč začít přemýšlet o pasivním příjmu, je spousta. Vydělávat pasivně se dá kdykoli a odkudkoli, aniž by člověk musel být vázán na konkrétní místo. Někdo touží trávit většinu času v zámoří a živobytí řešit pasivním příjmem, jiný si chce přilepšit k běžné výplatě. Pro ostatní jsou důvody mnohem prozaičtější.

Mít určitou rezervu ve více či méně pravidelně se vracejících ekonomických krizích, touží většina lidí. Při neočekávaných situacích pak nebudou nepříjemně překvapeni.

Pasivní příjem dodává jistotu, že při úrazu či dlouhodobé nemoci, které občany na delší dobu vyřadí z pracovní schopnosti, nebudou odkázaní pouze na výplatu nemocenské. Rovněž může představovat doplněk k zaměstnání na zkrácený úvazek, který často volí lidé s omezenými časovými možnostmi.

Přijít k penězům bez většího přičinění je vítaným obohacením domácího rozpočtu.

Na rodičovské dovolené budou moci lidé s pasivním příjmem poskytnout svým dětem vše, co potřebují, aniž by muselo dojít k utahování opasků. Stejně tak přijde vhod i přilepšení k důchodu, v jehož případě se nedá zcela spoléhat na stát. Pasivní příjem zajistí, aby důchodce mohl důstojně vyžít.

Jak na pasivní příjem

Otázku, jak získat pasivní příjem, lze zodpovědět mnoha způsoby. Mezi ty nejčastější cesty patří:

  • pronájem bytu, auta, garáže, reklamní plochy
  • investice do dluhopisů a akcií, podílové fondy, úroky, bitcoin
  • prodej vlastní e-book, fotek, online kurzů
  • afffiliate marketing a cashback
  • samoobslužné automaty

TIP: Jak vydělávat peníze z domova online poradí článek Podnikání na internetu. S tím souvisí také založení firmy k podnikání, s čímž poradí Založení s.r.o.

Pasivní příjem z pronájmu

Investování do nemovitosti je považováno za nejdostupnější a nejbezpečnější formu investic. Pronájem bytu nebo domu zajistí měsíčně slušné pasivní přilepšení. Může jít o pronájem bytu, který už člověk delší dobu vlastní a nemá pro něj využití.

Nebo je možné zakoupit nemovitost novou za účelem pronájmu. V tomto případě bude hypotéka splácena příjmy z pronájmu a byt se v podstatě zaplatí sám.

Pro pronájem bytu za účelem pasivního příjmu není možné využívat byt družstevní. Podnájem podléhá komplikovanému schvalovacímu procesu ze strany bytového družstva.

Alternativou dlohodobého pronájmu je například Airbnb, tedy krátkodobé pobyty. V případě obou druhů pronájmů je nutné nemovitost udržovat v dobrém stavu, což čas od času přináší jisté investice, například do nábytku a základní elektroniky.

Na druhou stranu, nachází-li se nemovitost na atraktivním místě, v centru velkých historických měst nebo na horách, lze si díky poptávce turistů přijít na zajímavý příjem.

Z pasivního příjmu není povinné platit sociální a zdravotní pojištění.

Nezadnedbatelné příjmy lze získat také pronájmem nevyužité garáže, což je zejména ve velkých zalidněných městech žádanou službou.

Stejně tak roste na popularitě sdílení jednoho vozidla více uživateli. Člověk nabídne k užívání svůj vůz, který si přes různé aplikace může na pár hodin i dnů pronajmout kdokoli, kdo je v daném systému registrovaný.

V případě automobilů lze nabídnout k pronájmu také plochu auta, pokud se řidič pohybuje v rentabilních lokalitách a bude nájemním firmám tímto druhem propagace k prospěchu.

V neposlední řadě lze pronajmout reklamní plochu a to na lukrativnějších adresách. Nachází-li se nemovitost v žádané lokalitě, může si její majitel přijít na velmi slušné částky. Ať už jde o billboard na fasádě domu či reklamu v podobě plakátu na oplocení pozemku.

Pasivní příjem z investic

Pro vytvoření vhodné půdy k pasivnímu přítoku financí do svých účtů, je potřeba mít nejprve našetřenou určitou částku do začátku. Poté lze svá aktiva investovat.

Většinou se jedná o běh na dlouhou trať, ovšem výnosy z investic bývají několikanásobně vyšší než procenta z úroků peněz na vkladových a spořících účtech.

Investovat lze s akciemi, dluhopisy či ETF (Exchange-traded fund):

  • akcie – cenné papíry, které akciové společnosti nabízejí k prodeji. Jedná se o malý podíl ve firmě, na jehož základech se akcionářům (majitelům akcií) vyplácejí dividendy, tedy podíl na zisku. Pasivní příjem z dividendy nemá pevné stanovený den výplaty, vždy je třeba počkat na usnesení valné hromady, která rozhoduje o výši zisku firmy za uplynulý rok.
  • dluhopisy – cenné papíry s pravidelným úrokem. Společnosti si jejich prostřednictvím půjčují od investorů potřebný kapitál, který po datu splatnosti dluhopisu investorům vracejí i s úroky.
  • ETF fondy – burzovně obchodovatelné fondy. ETF fondy fungují na podobném principu jako akcie.

Zhodnotit své peníze je možné i prostřednictvím úroků z vkladů. Banky však na spořících účtech zpravidla neposkytují příliš velká procenta a jde tedy o nižší výnosy, než v případě investic.

Kdo se na nespoléhá na vlastní iniciativu v investování, ale dává přednost úrokům, může si díky srovnávači spořících účtů najít ten nejvýhodnější, který nabízí nejvyšší zhodnocení úspor. Nejde o zanedbatelné částky. Úroky na kontech se mohou lišit v řádech procent. Samozřejmě platí, že čím vyšší je vklad na spořícím účtu, tím vyšší jsou příjmy z jejich úroků.

Poměrně rizikové jsou investice do populárních kryptoměn. Zatím nejznámější z nich je v současnosti bitcoin. Na investování do kryptoměn musí člověk oplývat určitou úrovní orientace v problematice a musí počítat s vysokou mírou rizika. Výnosy ovšem mohou být astronomické.

Pasivní příjem z kreativní činnosti

V tomto případě mohou své schopnosti zpěněžit například fotografové, spisovatelé, hudebníci nebo jinak kreativní jedinci.

Amatérští i profesionální fotografové mohou své výtvory nabídnout k prodeji fotobankám, které všechna díla shromažďují na svém úložišti a potenciální zájemci tak mají přístup i k fotografiím, které by se k nim jinou cestou ani nemusely dostat. Fotobanky posléze vyplácejí autorům provize pokaždé, když je fotografie někým zakoupena.

Stejný postup je zaveden u elektronických knih, takzvaných e-booků. Příběhy, rady a tipy, návody, kuchařky, zkrátka jakékoli obsahy a know-how lze prodávat online. Zpravidla jsou tato digitální díla prodávána na autorském blogu nebo prostřednictvím sociálních sítí, případě pomocí specializovaných online platforem.

Obecně platí, že se veškerá díla lépe prodávají na platformách s vysokou návštěvností. Monetizace e-booků poté automaticky narůstá směrem výše.

Přeložte si e-book do jednoho ze světových jazyků a nabízejte dílo i na mezinárodním poli s mnohem širším zákaznickým dosahem.

Možností, jak získat pasivní cashflow, je také autorská hudba, texty či videa. To se týká zejména profesionálních hudebníků a filmařů, jejichž tvorba je prezentována v médiích, rozhlase, televizi, a na hudebních a filmových aplikacích.

Velkou kapitolou jsou také sociální sítě, jako YouTube. Jedná se o tantiémy, autor tedy dostává provize za každé hraní písničky v rádiích či shlédnutí videa na TV kanálech a ostatních médiích.

Umístění reklamy na blogy či sociální sítě je doplňkovou formou pasivního příjmu. Stačí si vybudovat objemnou předplatitelskou (fanouškovskou) základnu, vytvářet kvalitní obsah a formou reklamy či sponzoringu inkasovat apanáž.

Variantou hudebních tantiém jsou autorská práva či licence k dílům. Nezřídka je možné koupit práva i k tvorbě světoznámých autorů. Pasivní příjem z těchto investic pak patří majitelům práv, nikoli autorům.

Investice do kryptoměn je riziková, ovšem s velkými výnosy.

Prodej online kurzů je variací investice s vidinou budoucího pasivního příjmu. Kdo je odborníkem na určité téma a umí své znalosti a schopnosti prezentovat atraktivní a zábavnou formou, jistě najde svou cílovou skupinu.

Na začátku je třeba investovat vlastní čas a úsilí do vytvoření kurzu, ve výsledku pak bude autor za každé stažení kurzu sklízet zasloužené ovoce.

Pasivní příjem z affiliate marketingu

Affiliate marketing je šikovnou formou pasivního výdělku. Je důležité mít své vlastní dobře navštěvované webové stránky, na nichž jsou propagovány výrobky a služby nejrůznějších obchodů a e-shopů. Jedná se o provizní prodej.

Cílem je, aby se zákazník, který tyto stránky navštíví, prokliknul na jeden z e-shopů a nakoupil na něm zboží. Z každého uskutečněného nákupu přes tyto odkazy pak e-shopy vyplácejí webům předem stanovené provize.

Ruku v ruce s affiliate marketingem jde cashback. Fungují na stejném principu. S tím rozdílem, že při zrealizovaném nákupu dostane provizi z prodeje jak propagující stránka, tak samotný zákazník.

Pasivní příjem ze samoobslužných automatů

Zajímavou formou generace pasivního příjmu je provozování samoobslužných automatů. To mohou být nápojové automaty, automaty na cigarety, samoobslužné prádelny či automyčky, nebo i bankomaty na směnu valut. Velkou výhodou je, že odpadá nutnost, aby automat obsluhoval zaměstnanec. Automat funguje po své ose a v podstatě vydělává sám.

Jak zdanit pasivní příjem

Otázka pasivní příjem – daně je nasnadě. Dobrou zprávou je, že z pasivního příjmu pronájmu apod. se neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění. Zdanění pasivních příjmů je nižší než zdanění příjmů ze závislé a samostatně výdělečné činnosti.

Vyplatí se pohlídat si podmínky pro daňové osvobození, aby člověk nemusel platit vyšší daň z příjmu. Nejsou-li tyto podmínky splněny, je potřeba pasivní příjmy uvést do daňového přiznání.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang