Bitcoin karty – Jak platit kryptem v každém obchodě?

Bitcoin karty nebo obecně platební karty na kryptoměnu jsou zajímavým novým způsobem, jak utrácet krypto peníze. Mezi ty nejzajímavější řešení, o kterých pojednává následující článek, patří zejména Coinbase Card a Crypto.com.

Pokud by se kryptoměny staly univerzální celosvětovou měnou, usnadnilo by to život všem obyvatelům planety. Tak daleko ale zatím nejsme a ještě hodně dlouho nebudeme, ačkoliv v oblasti kryptoměn dochází díky blockchainu a finančním technologiím k velkému pokroku.

Existuje však mnoho společností, které se snaží kryptoměny tlačit dopředu a otevírat nové možnosti široké veřejnosti. Díky těmto společnostem je možné každý den běžně platit ze své peněženky na kryptoměny na platebních terminálech u prodejců.

Coinbase Card – jednoduchá bitcoin karta

S platební kartou Coinbase Card přišla v roce 2019 společnost Coinbase, která pro příznivce krypto jistě není ničím neznámým. Díky této kartě je možné zaplatit bitcoinem snad už i ve vietnamském bistru.

Karta je napojena na bitcoin peněženku Coinbase, na níž má klient uloženy své bitcoiny. Když potom chce nakoupit zboží za 200 korun, z peněženky se automaticky smění bitcoin v hodnotě 200 korun na klasickou fiat měnu, která odejde prodejci.

Při každém placení tak tedy klient vlastně prodá bitcoin a za peníze, které za něj obdrží, pak nakupuje. Jedná se o klasickou plastovou bezkontaktní kartu Visa a její užívání je snadné.

Toto elegantní a jednoduché řešení ovšem doprovází řada nevýhod. Tou hlavní jsou poplatky. S Coinbase kartou se platí snad úplně za všechno –⁠ za transakce, za pojištění karty, za výběr nad £200 a tak dále. Kompletní sazebník je k dohledání oficiálních stránkách Coinbase.

Za zmínku stojí také skutečnost, že karta je vedená na jméno, a Coinbase ví, kdo, kdy, kde, komu, za co a kolik platil. Takže ti, kdo hledají opravdu decentralizované řešení, zde zřejmě nepochodí.

Na stejném principu funguje i mnoho dalších bitcoinových karet. Mezi další karty, které se vyplatí znát, patří třeba Bitpay Card.

Crypto.com karta

Společnost Crypto.com (dříve Monaco) vypustila do světa svou debetní kartu Crypto.com, se kterou klienti získávají velkou řadu výhod a pěkný cashback. Jedná se rozhodně o jednu z nejzajímavějších bitcoin karet.

Existuje 5 typů této platební karty a každá má jiné přednosti. Se základním typem karty klienti získávají pouze 1% cashback. Mohou ovšem nakoupit kryptoměnu Crypto.com MCO a držet ji 6 měsíců, čímž upgradují na vyšší level a zajistí si výhody.

Zda se karta Crypto.com vyplatí, se odvíjí od toho, kolik Tokenů klient drží. Nejvyšší tier mu poskytne 100% cashback na Spotify a Netflix, 10% cashback na Airbnb a Expedia a 5% cashback na vše ostatní. Nutno dodat, že cashback dostane v MCO tokenech.

Crypto.com podporuje 7 fiat měn, mezi které bohužel nepatří české koruny, a 53 kryptoměn. Těmi je možné platit, přímo je nakupovat v aplikaci nebo měnit krypto/krypto s nulovými poplatky.

Tato bitcoin karta má jedinou nevýhodu – nepodporuje české koruny, za což má od českých uživatelů velký palec dolů. Jedná se o kovovou kartu VISA. Je k ní potřeba mobilní aplikace Crypto, která je ke stažení na Android i iOS.

Proč vůbec bitcoin kartu používat?

Platební terminály na bitcoin dnes v obchodech bohužel běžně nenajdeme. Pokud by bylo možné nabít si bitcoin na svou tradiční debetní kartu a platit přímo jím v běžných obchodech všude po světě, znamenalo by to absolutní revoluci v bankovnictví.

Do té doby je nutné spokojit se s bitcoin kartami. Ty disponují tou výhodou, že kryptoměny časem zvyšují svou hodnotu, zatímco tradiční fiat měny jsou inflační.

Kromě toho kryptoměny nejsou ovládané státem, bankou ani žádnou jinou organizací. Navíc je bitcoin mezinárodní měnou, takže jeho uživatelé nedoplácí na kurzové ztráty.

Bitcoin je v současné době velmi oblíbenou investicí. Dokonce v Salvadoru je Bitcoin zavedený jako oficiální měna.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang