Salvador zavedl bitcoin jako oficiální měnu, Ukrajina také plánuje uzákonit platby bitcoinem

Salvador se stal v roce 2021 první zemí, ve které je bitcoin zákonným platidlem. V září 2021 došlo ke schválení legalizaci bitcoinu i ukrajinským parlamentem. Ukrajina je už pátá země, která tak nastavila pravidla trhu pro kryptoměnu. Jak reagovali lidé v Salvadoru na uzákonění bitcoinu jako oficiálního platidla?

Bitcoin je internetová platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Tato síť je specifická především proto, že v ní neexistuje žádný centrální bod. To znamená, že v ní není nikdo, kdo by jí mohl ovlivňovat a o síti rozhodovat. Těžba bitcoinu může probíhat doma na počítači a dokonce i na mobilu.

TIP: Na portálu Vpenize.cz si každý může o kryptoměnách přečíst podrobnější informace. Pro začátečníky je velmi doporučován článek Jak nakoupit a prodat bitcoin.

Salvador má problémy

Po zavedení bitcoinu v Salvadoru dochází k řadě problémům. Jedná se o první zemi světa, která přijala kryptoměnu jako svojí oficiální měnu. Došlo tak k řadě protestům, kdy se k protestům přidalo zhruba tisíc lidí. Bitcoin v praxi přijímá zatím pouze minimum obchodníků.

Odpůrci bitcoinu protestovali, že bitcoin může způsobit finanční nestabilitu a také vést k protizákonným transakcím. Demonstraci musela rozehnat až policie. Samozřejmě má bitcoin výhody i nevýhody.

Došlo i k řadě technickým potížím. Obchody s aplikacemi firem nenabízely vládou podporovanou digitální peněženku Chivo (konkrétně se například jednalo o Huawei a Apple).

Většina lidí nemá o kryptoměnách dostatečné informace, trh je poněkud křehký, a tak došlo k výraznému snížení ceny. Bitcoin má v zemi samozřejmě i příznivce a několik obchodníků, kteří tuto situace podporují.

V České republice do bitcoinu investoval téměř každý 10. člověk.

Legalizace bitcoinu na Ukrajině

Celá situace ohledně uzákonění bitcoinu na Ukrajině, se na Ukrajině řešila již během minulého roku. Občané na Ukrajině mohli tuto virtuální měnu nakupovat a obchodovat s ní, avšak firmy byly pod důsledným dohledem příslušných úřadů.

Cena bitcoinu má výrazné výkyvy (maxima dosáhla kolem 64 tisíc dolarů v dubnu 2021, do léta klesla hodnota pod 30 tisíc dolarů).

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang