Kryptoměny

Kryptoměna je digitální nebo virtuální měna zabezpečená kryptografií, která téměř znemožňuje její padělání nebo dvojí utracení. Mnohé kryptoměny jsou decentralizované sítě založené na technologii blockchain – distribuované účetní knize vynucované různorodou sítí počítačů. Charakteristickým rysem kryptoměn je, že je zpravidla nevydává žádná centrální autorita, což je činí teoreticky imunními vůči vládním zásahům nebo manipulaci.

Kryptoměna (nebo „krypto“) je forma platby, která může obíhat bez potřeby centrální měnové autority, jako je vláda nebo banka. Místo toho jsou kryptoměny vytvářeny pomocí kryptografických technik, které lidem umožňují bezpečný nákup, prodej nebo obchodování s nimi.

Kryptoměny lze směňovat za zboží a služby, často se však používají jako investiční nástroje. Kryptoměny jsou také klíčovou součástí fungování některých decentralizovaných finančních sítí, kde jsou digitální tokeny důležitým nástrojem pro provádění transakcí.

Nejpopulárnější kryptoměna, bitcoin, má historicky kolísavou cenu. V roce 2021 dosáhla historického maxima nad 65 000 dolarů, než se propadla zpět.

Za kryptoměny je možné nakupovat zboží a služby nebo s nimi obchodovat za účelem zisku.

KLÍČOVÉ ZÁVĚRY

  • Kryptoměna je forma digitálního aktiva založená na síti, která je distribuována napříč velkým počtem počítačů. Tato decentralizovaná struktura jim umožňuje existovat mimo kontrolu vlád a centrálních orgánů.
  • Odborníci se domnívají, že blockchain a související technologie naruší mnoho průmyslových odvětví, včetně financí a práva.
  • Mezi výhody kryptoměn patří levnější a rychlejší převody peněz a decentralizované systémy, které se nezhroutí při jediném selhání.
  • Mezi nevýhody kryptoměn patří jejich cenová volatilita, vysoká spotřeba energie na těžební činnost a využívání v trestné činnosti.

Porozumění kryptoměnám

Kryptoměny jsou digitální nebo virtuální měny, jejichž základem jsou kryptografické systémy. Umožňují bezpečné online platby bez použití zprostředkovatelů třetích stran. „Kryptoměna“ označuje různé šifrovací algoritmy a kryptografické techniky, které tyto záznamy chrání, jako je šifrování eliptickou křivkou, dvojice veřejných a soukromých klíčů a hashovací funkce.

Kryptoměny lze těžit nebo nakupovat na kryptoměnových burzách. Ne všechny weby elektronických obchodů umožňují nákupy pomocí kryptoměn. Ve skutečnosti se kryptoměny, dokonce i ty populární, jako je Bitcoin, pro maloobchodní transakce téměř nepoužívají. Díky prudce rostoucí hodnotě kryptoměn se však staly populárními jako obchodní nástroje. V omezené míře se používají také k přeshraničním převodům.

Blockchain

Ústředním prvkem přitažlivosti a funkčnosti bitcoinu a dalších kryptoměn je technologie blockchain. Jak napovídá její název, blockchain je v podstatě soubor propojených bloků neboli online účetní kniha. Každý blok obsahuje soubor transakcí, které byly nezávisle ověřeny každým členem sítě.

Každý nově vytvořený blok musí být před potvrzením ověřen každým uzlem, což téměř znemožňuje falšování historie transakcí. Obsah online účetní knihy musí být odsouhlasen celou sítí jednotlivého uzlu neboli počítače udržujícího kopii účetní knihy.

Podle odborníků může technologie blockchain sloužit v mnoha odvětvích, například v dodavatelském řetězci, a v procesech, jako je online hlasování a crowdfunding. Finanční instituce, jako je JPMorgan Chase & Co. (JPM) testují využití technologie blockchain ke snížení transakčních nákladů zefektivněním zpracování plateb.

Typy kryptoměn

Bitcoin je nejoblíbenější a nejhodnotnější kryptoměna. Vymyslel ji anonym jménem Satoshi Nakamoto a v roce 2008 ji představil světu prostřednictvím bílé knihy. Na trhu jsou dnes přítomny tisíce kryptoměn.

Každá kryptoměna o sobě tvrdí, že má jinou funkci a specifikaci. Například ether společnosti Ethereum se prodává jako plyn pro základní platformu inteligentních kontraktů. XRP společnosti Ripple používají banky k usnadnění převodů mezi různými geografickými oblastmi.

Bitcoin, který byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2009, zůstává nejrozšířenější obchodovanou a krytou kryptoměnou. V listopadu 2021 bylo v oběhu přes 18,8 milionu bitcoinů s celkovou tržní kapitalizací kolem 1,2 bilionu dolarů. V historii bude existovat pouze 21 milionů bitcoinů.

V návaznosti na úspěch bitcoinu vzniklo mnoho dalších kryptoměn, tzv. altcoinů. Některé z nich jsou klony nebo forky Bitcoinu, zatímco jiné jsou nové měny, které byly vytvořeny od nuly. Patří mezi ně Solana, Litecoin, Ethereum, Cardano a EOS. Do listopadu 2021 dosáhla souhrnná hodnota všech existujících kryptoměn více než 2,1 bilionu dolarů – Bitcoin představoval přibližně 41 % této celkové hodnoty.

Výhody a nevýhody kryptoměn

Kryptoměny byly zavedeny se záměrem způsobit revoluci ve finanční infrastruktuře. Jako každá revoluce však s sebou nese určité kompromisy. V současné fázi vývoje kryptoměn existuje mnoho rozdílů mezi teoretickým ideálem decentralizovaného systému s kryptoměnami a jeho praktickou realizací.

Některé výhody a nevýhody kryptoměn

Výhody

  • Kryptoměny představují nové, decentralizované paradigma pro peníze. V tomto systému nejsou k vynucování důvěry a hlídání transakcí mezi dvěma stranami zapotřebí centralizovaní zprostředkovatelé, jako jsou banky a peněžní instituce. Systém s kryptoměnami tak eliminuje možnost, že by jediný bod selhání, například velká banka, spustil kaskádu krizí po celém světě, jako byla ta, kterou v roce 2008 vyvolalo selhání institucí ve Spojených státech.
  • Kryptoměny slibují, že usnadní převod finančních prostředků přímo mezi dvěma stranami, aniž by byla zapotřebí důvěryhodná třetí strana, jako je banka nebo společnost vydávající kreditní karty. Takové decentralizované převody jsou zabezpečeny použitím veřejných a soukromých klíčů a různých forem motivačních systémů, jako je proof of work nebo proof of stake.
  • Protože nevyužívají zprostředkovatele v podobě třetích stran, jsou převody kryptoměn mezi dvěma transakčními stranami ve srovnání se standardními převody peněz rychlejší. Dobrým příkladem takových decentralizovaných převodů jsou bleskové půjčky v decentralizovaném financování. Tyto půjčky, které jsou zpracovávány bez zajištění, mohou být realizovány během několika sekund a používají se při obchodování.
  • Investice do kryptoměn mohou generovat zisky. Hodnota trhů s kryptoměnami v posledním desetiletí prudce vzrostla a v jednu chvíli dosáhla téměř 2 bilionů dolarů. K 20. prosinci 2021 byla hodnota bitcoinu na kryptotrhu oceněna na více než 862 miliard dolarů.
  • Ekonomika převodů peněz testuje jeden z nejvýznamnějších případů využití kryptoměn. V současné době slouží kryptoměny, jako je Bitcoin, jako zprostředkovatelské měny k zefektivnění přeshraničních převodů peněz. Fiat měna se tedy převede na Bitcoin (nebo jinou kryptoměnu), převede se přes hranice a následně se převede na cílovou fiat měnu. Tato metoda proces převodu peněz zefektivňuje a zlevňuje.

Nevýhody

  • Ačkoli se kryptoměny prohlašují za anonymní formu transakce, ve skutečnosti jsou pseudonymní. Zanechávají digitální stopu, kterou mohou rozluštit agentury, jako je Federální úřad pro vyšetřování (FBI). To otevírá možnosti vládám nebo federálním úřadům sledovat finanční transakce běžných občanů.
    Kryptoměny se staly oblíbeným nástrojem zločinců pro nekalé činnosti, jako je praní špinavých peněz a nezákonné nákupy. Známý je již případ Dread Pirate Robertse, který provozoval tržiště na prodej drog na dark webu. Kryptoměny si oblíbili také hackeři, kteří je využívají k aktivitám souvisejícím s vyděračským softwarem.
  • Teoreticky mají být kryptoměny decentralizované, jejich bohatství má být rozděleno mezi mnoho stran v blockchainu. Ve skutečnosti je jejich vlastnictví vysoce koncentrované. Například studie MIT zjistila, že pouhých 11 000 investorů drží zhruba 45 % prudce rostoucí hodnoty bitcoinu.
    Jednou z domněnek kryptoměn je, že je může těžit kdokoli pomocí počítače s připojením k internetu. Těžba populárních kryptoměn však vyžaduje značné množství energie, někdy tolik, kolik spotřebují celé státy. Drahé náklady na energii spolu s nepředvídatelností těžby soustředily těžbu mezi velké firmy, jejichž příjmy jdou do miliard dolarů. Podle studie MIT připadá na 10 % těžařů 90 % její těžební kapacity.
  • Přestože jsou blockchainy kryptoměn vysoce bezpečné, ostatní úložiště kryptoměn, jako jsou burzy a peněženky, mohou být hacknuty. V průběhu let bylo hacknuto mnoho kryptoměnových burz a peněženek, což někdy vedlo k odcizení „mincí“ v hodnotě milionů dolarů.
  • Kryptoměny obchodované na veřejných trzích trpí volatilitou cen. Bitcoin zažívá rychlé nárůsty a pády své hodnoty, v prosinci 2017 se vyšplhal až na 17 738 dolarů, aby v následujících měsících klesl na 7 575 dolarů. Někteří ekonomové proto považují kryptoměny za krátkodobý výstřelek nebo spekulativní bublinu.

Jak investovat do kryptoměn?

Zatímco některé kryptoměny, včetně bitcoinu, lze koupit za americké dolary, u jiných je nutné platit bitcoiny nebo jinou kryptoměnou.

K nákupu kryptoměn budete potřebovat „peněženku“ – online aplikaci, která může uchovávat vaši měnu. Zpravidla si vytvoříte účet na burze a pak můžete převádět skutečné peníze na nákup kryptoměn, jako je Bitcoin nebo Ethereum. Více informací o tom, jak investovat do Bitcoinu, najdete zde.

Proč jsou kryptoměny tak populární?

Lidé investují do kryptoměn z různých důvodů. Zde jsou některé z nejoblíbenějších:

Příznivci považují kryptoměny, jako je Bitcoin, za měnu budoucnosti a předhánějí se v jejich nákupu hned, pravděpodobně dříve, než se jejich hodnota zvýší.

Některým příznivcům se líbí, že kryptoměny odstraňují centrální banky z řízení nabídky peněz, protože tyto banky mají časem tendenci snižovat hodnotu peněz prostřednictvím inflace.

Jiným příznivcům se líbí technologie, která stojí za kryptoměnami a které se říká blockchain, protože se jedná o decentralizovaný systém zpracování a evidence dat a může být bezpečnější než tradiční platební systémy.

Některým spekulantům se kryptoměny líbí, protože jejich hodnota roste, a nemají zájem na tom, aby byly tyto měny dlouhodobě přijímány jako způsob pohybu peněz.

Jsou kryptoměny dobrou investicí?

Hodnota kryptoměn může stoupat, ale mnoho investorů je považuje za pouhou spekulaci, nikoli za skutečnou investici. Důvod? Stejně jako skutečné měny ani kryptoměny negenerují žádný peněžní tok, takže abyste na nich vydělali, musí někdo za měnu zaplatit víc než vy.

Tomu se říká teorie „většího blázna“ v investování. Srovnejte to s dobře řízeným podnikem, který v průběhu času zvyšuje svou hodnotu tím, že roste ziskovost a cash flow provozu.

„Pro ty, kteří považují kryptoměny, jako je bitcoin, za měnu budoucnosti, je třeba poznamenat, že měna potřebuje stabilitu.“

Některé významné hlasy v investiční komunitě doporučily budoucím investorům, aby se jim vyhnuli. Za zmínku stojí zejména legendární investor Warren Buffett, který přirovnal bitcoin k papírovým šekům: „Je to velmi efektivní způsob přenosu peněz, můžete to dělat anonymně a tak dále. Šek je také způsob přenosu peněz. Mají šeky velkou hodnotu? Jen proto, že mohou přenášet peníze?“

Pro ty, kteří považují kryptoměny, jako je Bitcoin, za měnu budoucnosti, je třeba poznamenat, že měna potřebuje stabilitu, aby obchodníci a spotřebitelé mohli určit, jaká je spravedlivá cena zboží. Bitcoin a další kryptoměny byly po většinu své historie všechno, jen ne stabilní. Například zatímco v prosinci 2017 se bitcoin obchodoval za téměř 20 000 dolarů, o rok později jeho hodnota klesla až na přibližně 3 200 dolarů. V prosinci 2020 se opět obchodoval na rekordních úrovních.

Tato cenová volatilita vytváří hádanku. Pokud by bitcoiny mohly mít v budoucnu mnohem vyšší hodnotu, je méně pravděpodobné, že je lidé budou utrácet a dávat do oběhu již dnes, čímž se jejich životaschopnost jako měny snižuje. Proč utrácet bitcoiny, když jejich hodnota může být příští rok třikrát vyšší?

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang