Trendy v oblasti kryptoměn

Minulé roky byly pro kryptoměny velmi volatilní. Hodnota kryptoměn rostla a klesala. Přesto ve výsledku celková hodnota trhu kryptoměn i přes propady dlouhodobě roste.

Odborníci na kryptotrh po propadech revidují předpovědi ohledně ceny Bitcoinu, stále předpovídají rostoucí počet investorů se zájmem koupit Bitcoin a očekávají nové rekordní hodnoty této kryptoměny.

Jaké nejnovější trendy v oblasti kryptoměn, které se vyplatí sledovat v roce 2022 a 2023?

Bitcoin zůstává hlavní kryptoměnou

Přestože dominance Bitcoinu se v roce 2021 snížila o zhruba 20 % a investoři začali sledovat více alternativy jako je Ethereum, Solana a Polkadot, tak Bitcoin (BTC) zůstává hlavním kryptoaktivem.

  • Dominance Bitcoinu se počítá jako poměr tržní kapitalizace BTC a celkové tržní kapitalizace kryptoaktiv.
  • Dominance altcoinů se od ledna 2011 do konce roku 2021 zvýšila z přibližně 30 % na 60 %.
  • Na kryptoměny jako Solana nebo Avalanche se začalo pohlížet jako na alternativy k Ethereu, které dříve jasně dominovalo na druhé příčce popularity za Bitcoinem.

Neustálá volatilita cen bitcoinů

Bitcoin je zdaleka nejrozšířenější kryptoměna na světě. Jeho cena je široce přijímaným standardem na trhu s kryptoměnami. Bitcoin byl v průběhu minulých let trvale volatilní.

  • Například v dubnu 2021 dosáhl ceny 60 000 USD, která později v červenci klesla na 30 000 USD.
  • V listopadu 2021 opět Bitcoin stanovil vysokou cenu téměř 70 000 USD, která poté klesla opět ke 30 000 USD.

Očekává se, že tato volatilita bude pokračovat i v letech 2022 a 2023 a dále, protože trh s kryptoměnami ještě není zcela vyzrálý.

Je to také jeden z důvodů, proč mnozí správci aktiv doporučují opatrnost a nabádají zákazníky, aby na digitální měny vynakládali maximálně 1-5 % svých investic. Investoři musí být připraveni na propad kryptoměn stejně často jako na jejich prudký nárůst.

Zvýšila se doba držení Bitcoinu a více Bitcoinů mimo burzy

Dlouhodobá držba Bitcoinů v průběhu roku 2021 se zvýšila přibližně o 16 %, zatímco krátkodobá nabídka držby se snížila přibližně o 32 %. To vedlo k tomu, že celková nabídka, která není na burzách, vzrostla na historicky nejvyšší hodnotu přibližně 13 milionů BTC. Tato situace zvýšila optimismus v Bitcoin.

V důsledku mnoha faktorů, včetně výše zmíněného, se očekává růst poptávky po BTC a jeho derivátech v roce 2022 a 2023.

Regulace

Jak trh s kryptoměnami roste do velikosti, kterou nelze ignorovat, začíná stále více institucionálních investorů uznávat tuto třídu aktiv jako legitimní investiční možnost, ačkoli plnohodnotná regulace je ještě v nedohlednu. Očekává se, že makroekonomická „adopce“ blockchainu/digitálních peněz bude sílit.

Je možné očekávat, že v roce 2022 bude navrženo regulační uspořádání podobné bankám pro emitenty stablecoinů – to jsou kryptoměny, které mají svou hodnotu fixovanou na klasické peníze, jako jsou americké dolary.

Je možné očekávat širší přijetí blockchainových technologií, digitalizaci, sledování a monitorování mnoha dalších procesů počínaje využíváním lékařských údajů, atributů ESG (environmentální, sociální a podnikové řízení), ověřování identity dodavatelů, převodu peněz atd. Využití této technologie je značné.

Další regulace

Vzhledem k decentralizované struktuře kryptoměn a jejich neregulované povaze se kryptoměnám na trhu daří. Regulační orgány a vlády se ze všech sil snaží digitální aktiva regulovat tak, aby nejen bránily kyberzločincům, ale také zvyšovaly bezpečnost maloobchodníků.

Investoři a podnikatelé doufají v umírněnější přístup na státní úrovni. Mohlo by to pro ně znamenat větší transparentnost u daňových směrnic a také možnost zahrnout kryptoinvestice do penzijních účtů.

Jsou státy, které zakázaly kryptoměny.

  • Údaje ukazují, že i když Čína zakázala Bitcoin a další kryptoměny, odhaduje se, že 20 % celosvětové sítě Bitcoin se ve skutečnosti nachází v Číně.
  • Dalšími zeměmi, které zakázaly jeho používání, jsou Katar, Rusko, Turecko, Severní Makedonie, Bangladéš, Egypt, Maroko a Irák.

Na druhé straně jsou země, kde se kryptoměny používají nejvíce.

  • Nabízí se, že mezi ně patří Spojené státy nebo Salvador – kde je Bitcoin považován za běžnou měnu.
  • Ve skutečnosti je zemí s relativně nejvyšší mírou využívání všech typů kryptoměn Vietnam. Podle společnosti Statistica tato malá a v mnoha ohledech nerozvinutá země APAC zaznamenala hodnotu příchozích kryptoměnových transakcí téměř na stejné úrovni jako Indie.

První spotový bitcoinový ETF

Velkou událostí, kterou kryptoinvestoři v roce 2022 vyhlížejí, je schválení prvního spotového bitcoinového burzovně obchodovaného fondu ve Spojených státech.

Komise pro cenné papíry sice letos dala zelenou spuštění fondu ProShares Bitcoin Strategy ETF, ale tento produkt sleduje spíše futures kontrakty na Bitcoin, než aby investorům poskytoval přímou expozici vůči samotné kryptoměně.

Futures jsou finanční deriváty, které investora zavazují k nákupu nebo prodeji aktiva k pozdějšímu datu a za dohodnutou cenu. Tím, že sleduje ceny futures místo samotného bitcoinu, by podle odborníků mohl být ETF společnosti ProShares příliš riskantní pro začínající obchodníky, z nichž mnozí investují do kryptoměn.

Společnost Grayscale Investments podala žádost o přeměnu svého bitcoinového trustu, který je největším bitcoinovým fondem na světě, na spotový ETF. A v záloze čeká spousta dalších žádostí o bitcoinové ETF.

Blockchain v metaversu

S tím, jak si Facebook a Microsoft dělají nárok na online virtuální svět, se Metaverze stal v těchto dnech velmi žhavým tématem. Tento termín poprvé použil Neal Stephenson v kultovním sci-fi románu Snow Crash.

  • Klíčovým aspektem dalšího růstu metaverza jsou kryptoměny, NFT a další technologie blockchain.
  • Vlastnictví identity, užitečnost a přístup k prostředí bude jádrem tohoto virtuálního světa.

To umožní podobně smýšlejícím jedincům vytvářet komunity, které budou sdílet zkušenosti, rozvíjet paralelní ekonomiku a společně vytvářet obsah.

Znásobení počtu bitcoinových bankomatů

Vzhledem k tomu, že kryptoměna je nehmotná, je pro lidi obtížné jí důvěřovat. S instalací bitcoinových bankomatů ji však lidé v několika částech světa začali přijímat jako realitu. Mohou tato aktiva vnímat jako hmatatelné investiční nástroje.

Od roku 2015 do letošního roku také došlo k nárůstu počtu bitcoinových bankomatů. Umožňují lidem nakupovat Bitcoiny buď pomocí kreditní nebo debetní karty, čímž se tato měna stává velmi podobnou pro nadšence i začátečníky.

Vzestupný trend

Tyto trendy se očekává povedou v roce 2022 a 2023 k ještě většímu nárůstu hodnoty kryptoměn. Díky novým regulacím, různým investičním příležitostem, lepším technologiím a špičkovým společnostem, které přicházejí s precizními řešeními, se investoři na obchodování s digitálními aktivy ještě více těší.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang