Výhody investování po dvacítce

Investování je vynikající způsob, jak budovat bohatství a plánovat své finanční cíle. Je to také hlavní metoda spoření na důchod. Může vám pomoci dosáhnout mnoha dalších finančních milníků na cestě k němu. Mladí lidé mají v oblasti investování značnou výhodu. Tím, že začnou investovat již ve 20 letech a nebudou čekat až do pozdějších desetiletí, mají možnost zvýšit podstatné množství majetku, využít technologických inovací a podstoupit o něco větší riziko.

Přečtěte si, jak vypadá investování po dvacítce a jaké výhody přináší včasný začátek.

Investování ve dvaceti letech

Než začneme diskutovat o výhodách investování po dvacítce, je důležité si uvědomit, jak to vlastně vypadá.

Investování znamená vkládat peníze do finančních produktů a doufat ve výnos. Investování má sice tendenci přinášet vyšší výnos než spoření, ale investice zpravidla nejsou federálně pojištěny jako spořicí účty.

Mezi běžné investiční produkty patří například:

Většina lidí se k investování dostává prostřednictvím penzijního účtu financovaného zaměstnavatelem. Ačkoli lidé často označují plánování na důchod slovem „spoření“, ve skutečnosti investujete, když vkládáte prostředky na účet zaměřený na důchod.

Investovat na důchod můžete sami prostřednictvím individuálního penzijního účtu, nikoliv jen prostřednictvím plánu sponzorovaného zaměstnavatelem.

Zajímavostí je, že důchodové účty jsou daňově zvýhodněné. To znamená, že v závislosti na typu účtu jsou vaše příspěvky odečitatelné od základu daně nebo si můžete během důchodu vybrat své výnosy bez daně.

Mnoho lidí investuje prostřednictvím zdanitelných makléřských účtů, které lze použít k nákupu různých aktiv. Tyto investice jsou prováděny z peněz po zdanění, což znamená, že nakonec zaplatíte daně ze svých příjmů.

Pokud jde o investování, mají noví i zkušení investoři několik možností, které mohou zvážit:

  • Můžete spolupracovat s odborníkem na investice, který vám doporučí určité investice na základě vašich finančních cílů.
  • Investice si můžete vybírat sami pomocí online brokerského účtu, z nichž mnohé disponují investiční aplikací, vhodnou pro váš telefon.
  • Můžete využít robotického poradce – digitální nástroj, který automaticky vybírá investice na základě vašich předem stanovených finančních cílů.

Dopady kombinací, složené investování

Asi nejvýznamnějším přínosem investování po dvacítce je vliv složeného investování na vaše portfolio. Ke složenému investování dochází, když reinvestujete své příjmy, které začnou pracovat pro vás a vydělávají vám další peníze. Díky složenému investování můžete od útlého věku investovat každý měsíc méně, abyste nakonec v důchodu měli stejnou částku, ne-li více.

Řekněme například, že vaším cílem je mít v době odchodu do důchodu v 65 letech 1 milion korun. V tomto případě předpokládejme, že dosáhnete ročního výnosu na akciovém trhu ve výši 5 %.

Pokud začnete investovat ve věku 25 let, stačilo by vám přispívat na investiční účet přibližně 650 korun měsíčně, abyste dosáhli svého cíle 1 milionu korun ve věku 65 let.

Pokud byste čekali do 35 let, museli byste přispívat více než 1200 korun měsíčně.

A pokud byste čekali do 45 let, museli byste investovat téměř 2500 korun měsíčně, abyste dosáhli svého cíle.

Včasné získávání zkušeností

Nikdo není odborníkem, když je začínajícím investorem, bez ohledu na jeho věk. Ať už začínáte ve dvaceti, nebo v padesáti, určitě se budete muset něco naučit. Výhodou investování po dvacítce je, že máte často příležitost udělat chyby a opravit je, dokud jste mladí. Ve většině případů máte menší odpovědnost.

Udělat nákladnou chybu se svým portfoliem v 50 letech by vás mohlo velmi vážně vrátit zpět na cestě k důchodu nebo k jinému finančnímu cíli, jako je například zaplacení vysokoškolského vzdělání vašeho dítěte.

Když však stejnou chybu uděláte ve dvaceti, máte spoustu času na to, abyste ztráty napravili. Poučíte se z toho a budete mít více času na to, abyste se odrazili ode dna.

Výhodou investování po dvacítce je, že máte často příležitost udělat chyby a opravit je, dokud jste mladí.

Vaše technické dovednosti se vám budou hodit

Obecně platí, že mladší generace jsou považovány za technicky zdatnější než starší generace, a tento trend se neliší ani v oblasti investování. Mladší investoři se například mohou lépe orientovat v obchodních aplikacích nebo se při správě svých investic spoléhat na technologie.

Důkazem může být nárůst popularity robotických poradců. První významnější robo-poradci se datují teprve do roku 2008. Přesto se očekává, že toto odvětví dosáhne do roku 2023 hodnoty 1,5 bilionu dolarů, jak vyplývá z údajů InsideBitcoin, vzdělávacího a zpravodajského portálu zaměřeného na kryptoměny.

V čele zájmu o robo-poradce stojí jedna specifická skupina osob: mileniálové. Podle průzkumu společnosti Charles Schwab z roku 2018 převyšují mileniálové, pokud jde o využívání robo-poradců, počet lidí z generace Baby Boomers i generace X dohromady.

Uživatelé uvádějí, že jim tyto digitální investiční nástroje pomohly zbavit se emocí při investování, díky čemuž mají více času věnovat se svým rodinám, a také jim poskytly větší klid na své finance.

Ačkoli obliba robotických poradců roste, Američané si stále cení osobních služeb. Podle společnosti Charles Schwab chce více než 70 % lidí, aby robotický poradce zahrnoval i lidské poradenství, a 45 % lidí by se více přiklánělo k jeho využívání, kdyby byla lidská podpora snadno dostupná.

V současné době, kdy jsou robotičtí poradci na finančním trhu již více než deset let, si jich začínají všímat i starší investoři ve větším počtu. Téměř polovina lidí ve věku Boomers uvedla, že do roku 2025 plánuje využívat služeb robotického poradce.

Chytré investice dvacetiletých

Investoři ve věku kolem 20 let mohou mít také větší povědomí o technologicky orientovaných společnostech, které narušily průmyslová odvětví. Tyto společnosti mohou být chytrými investicemi, pokud budou v následujících letech pokračovat v inovacích a růstu.

Například společnosti Uber a Airbnb narušily odvětví taxislužby, respektive pronájmu domů/hotelů. Obě jsou veřejnými společnostmi, jejichž akcie si mohou investoři koupit. Pokud budou pokračovat v inovacích a růstu, investice do nich se nyní může vyplatit za 20 nebo 30 let. Ačkoli to není zaručeno, investoři ve věku 20 let mají více času na to, aby tento typ rizika podstoupili.

Pro ty, kteří chtějí využít hypotečních služeb, avšak nějakou finanční zásobu již mají, může vyhovovat offsetová hypotéka. Díky uspořené částce můžou dosáhnout na zajímavější a nižší úrokové sazby.

Delší lhůty investování umožňují více rizik

Váš časový horizont označuje předpokládanou dobu, za kterou plánujete investované peníze použít. Pokud je vám v současné době 25 let a plánujete odejít do důchodu v 65 letech, pak je váš časový horizont 40 let.

Ti, kteří mají delší časový horizont, mladí dospělí, mají možnost podstoupit větší riziko, protože podle Komise pro cenné papíry (SEC) pravděpodobně nebudou peníze potřebovat po mnoho let.

Podívejte se například na recesi v roce 2008. Průmyslový index Dow Jones se během 1,5 roku propadl o více než 50 %, než začal opět stabilně růst. Až v prvním čtvrtletí roku 2013 se trh dostal na úroveň před recesí.

Ti, kteří se v době recese připravovali na odchod do důchodu, měli na svá portfolia výrazný dopad. A pokud byly všechny jejich úspory na důchod uloženy na akciovém trhu, dost možná museli odchod do důchodu odložit. Na druhou stranu ti, kterým bylo 20 let, byli ovlivněni méně.

Do dubna 2021 vzrostl index Dow na více než dvojnásobek hodnoty před recesí. Ti investoři, kteří byli během recese v roce 2008 mladí a udrželi kurz, viděli, jak se jejich portfolia velkolepě odrazila ode dna.

Jako investor po dvacítce si můžete dovolit investovat s vyšším rizikem. Ať už se jedná o kryptoměny, soukromý kapitál nebo jinou rizikovější investici, investoři po dvacítce mají čas prozkoumat své možnosti, aniž by si zcela zničili šance na pohodlný odchod do důchodu.

Další výhodou těchto dlouhých časových horizontů je, že i když investujete v době, kdy je trh na historickém maximu, stále můžete věřit, že se vám investice vrátí. V průběhu historie se akciový trh zotavil z každé tržní korekce a recese a v průběhu času měl trvale vzestupný trend.

Pokud nám historie něco naznačuje, můžeme věřit, že trh bude i nadále růst a že dnešní historická maxima budou v budoucnu zastíněna novými historickými maximy.

Opatrnost je stále důležitá

Investování po dvacítce vám dává jedinečnou výhodu dlouhého časového horizontu, což znamená, že si můžete dovolit podstoupit větší riziko a vaše vklady mají více času na zhodnocení peněz. To však neznamená, že je bezpečné zahodit opatrnost do větru.

Každý typ investice s sebou nese určitou míru rizika. A přestože investice s vyšším rizikem mohou mít větší potenciál vysokých výnosů, zvyšují také pravděpodobnost, že o své peníze zcela přijdete.

Když investujete ve svých 20 letech, berte v úvahu dlouhodobý horizont. Dlouhodobé držení špatné investice z ní dobrou investici neudělá. Výhody složeného investování pocítíte pouze v případě, že vaše investice budou skutečně dobře fungovat. Než se rozhodnete, zda je investice vhodná pro vaše portfolio, podívejte se na historii její výkonnosti.

Podle SEC nejsou některé vysoce rizikové investice pro investory vhodné, včetně marží, opcí a krátkých prodejů. Mezi další vysoce rizikové chování patří investování do „mánií“ – investic, které se těší velkému zájmu platforem, jako jsou sociální média, nebo investování bez údajů, které by podpořily vaše rozhodnutí.

Jedním z nejlepších způsobů opatrného investování je diverzifikace portfolia. Pokud se rozhodnete pro rizikovější investice, jako je bitcoin nebo nejnovější meme akcie, můžete snížit riziko ztráty tím, že většinu svého portfolia ponecháte v osvědčených, dlouhodobých investicích, které v minulosti dosahovaly dobrých výsledků.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang