Investiční rady Warrena Buffetta: 7 hlavních moudrostí pro úspěšné investování

Warren Buffett je známý jako jeden z nejlepších investorů všech dob a prostřednictvím své společnosti Berkshire Hathaway nashromáždil mnohamiliardové jmění. Není však jen skvělým investorem, ale také skvělým vtipálkem a navíc se rád dělí o svou lidovou moudrost s ostatními investory.

Jeho rady zahrnují celou škálu témat, nejen o investování, ale o životě obecně. Tento článek se věnuje Buffettovým radám, které mohou investorům pomoci zbohatnout. Buffettova moudrost se zdá být zdravá a praktická a zároveň může vést k velkému bohatství.

7 moudrostí Warrena Buffetta

Warren Edward Buffett přezdívaný jako Věštec z Omahy patří mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. A v roce 2008 byl podle časopisu Forbes označen za nejbohatšího člověka na světě. V roce 2017 byl majetek Warrena Buffeta odhadován kolem 85 miliard dolarů.

Warren Buffett je jedním z nejúspěšnějších investorů vůbec a jeho investiční přístup může sdílet mnoho investorů, i když nechtějí trávit na trhu mnoho času. Buffettovy zásady mohou každému pomoci zbohatnout nebo poradit, jak zhodnotit peníze.

Níže je uvedeno sedm Buffettových nejznámějších aforismů a jejich význam pro investory.

1. Pravidlo číslo 1 a pravidlo číslo 2

Pravidlo číslo 1 zní: „Nikdy neztrácet peníze.“ Pravidlo č. 2 je: „Nikdy nezapomenout na pravidlo č. 1.“

Buffettova pointa zde zní jednoduše, ale je odzbrojujícím způsobem komplexní. Každý investor se samozřejmě snaží na trhu vydělat. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je vyhnout se ztrátě. Když investor eliminuje rozhodnutí, která jeho portfolio vystavují ztrátě, to, co zůstane, bude s větší pravděpodobností zisk. Když máte v portfoliu více peněz, můžete své zisky ještě rychleji umocňovat.

Tento přístup má důsledky pro způsob, jakým člověk investuje. Buffettův citát naznačuje, že namísto hledání co nejvyššího zisku by se měl investor nejprve snažit vyhnout ztrátě a teprve poté se zaměřit na zisky. To je odlišné myšlení od investorů, kteří se na akciový trh dívají jako na hrací automat.

2. Příležitosti přicházejí zřídka

Když prší zlato, je třeba vytáhnout kbelík, nikoliv náprstek.

Zde Buffett naznačuje, že když investor vidí příležitost, musíte jednat rychle a rozhodně. Když jsou šance nakloněny v investorův prospěch – například když ceny akcií výrazně klesají – je třeba investovat ve velkém, protože dobré ceny se nemusí brzké době opakovat.

Buffett tento přístup často volí, když trhy výrazně klesají. Během dobrých časů hromadí spoustu hotovosti a pak agresivně investuje, když akcie a s nimi i dividenda klesají. Mít po ruce velké množství bezpečné hotovosti mu umožňuje tuto strategii používat.

3. Být bojácní, když jsou ostatní chamtiví, a být chamtiví jen tehdy, když jsou ostatní bojácní

Zatímco někteří investoři si myslí, že investování je hodně o číslech, Buffett naznačuje, že investování má hodně společného s chováním samotných investorů. Když jsou investoři chamtiví a vyhánějí ceny akcií do nebes, Buffett se začne bát, protože může brzy následovat propad trhu.

Naopak, když investoři od trhu nebo konkrétních akcií utíkají, Buffetta to začne zajímat více, protože ceny jsou levnější. Když jsou akcie levnější, nemají takové riziko, jako když jsou drahé. To je pravý čas pro nákup akcií. A právě takto Buffett uvažuje, když se chce vyhnout ztrátám.

Na začátku roku 2020 se trh propadl, protože investory vyděsily obavy z koronaviru. Někteří investoři se však uprostřed strachu vrhli na trh a ten se zběsile zvedl ze svých minim.

4. Je mnohem lepší koupit báječnou společnost za férovou cenu než férovou společnost za báječnou cenu

Zatímco někteří hodnotoví investoři se zaměřují na nákup pouze nejlevnějších společností, Buffett navrhuje, že lepším postupem je nákup „báječných“ společností – těch s lepší ekonomikou a konkurenčním postavením. Částečně je zde potíž v tom, že zatímco férové společnosti se mohou prodávat relativně často, skvělé společnosti vypadají levně jen zřídka.

Avšak společnost s dobrou konkurenční výhodou bude pravděpodobně v průběhu času i nadále vydělávat a může investora zachránit, pokud nakoupí za příliš vysokou cenu. To nemusí platit pro férovou společnost, která může oslabit a nikdy se nevrátí na nákupní cenu nebo nad ni.

Ve stejném duchu Buffett dlouhodobě kupuje Bank of America, banku s pobočkami po celé zemi a záviděníhodnou vkladovou franšízou. Od třetího čtvrtletí roku 2020 zaujímá druhou největší pozici v portfoliu Berkshire Hathaway poté, co Buffett koncem července získal další více než 1,7 miliardy dolarů.

5. Nejdůležitější vlastností investora je temperament, nikoli intelekt.

Investor potřebuje temperament, který nemá velké potěšení ani z toho, že jde investor s davem, ani z toho, že je proti davu.

I zde se Buffett dotýká hodnoty temperamentu pro úspěšného investora spíše než inteligence. Spíše než snažit se jít s davem nebo proti němu by měl investor analyzovat, co se na trhu děje, bez ohledu na to, komu se která akcie líbí. Zaměřením se na objektivní fakta mohou investoři činit rozhodnutí relativně bez emocí a lépe se rozhodovat.

6. Akciový trh je hra bez tzv. úderů

Investor se nemusí rozmáchnout na všechno – může si počkat na svůj nadhoz.

Tento Buffettův citát je jedním z nejznámějších a nabízí podstatu výběru příležitosti. Není třeba investovat, dokud investor nenajde příležitost, kterou považujete za atraktivní, a která splňuje standardy potenciální odměny za riziko, které podstupuje.

Buffett opět radí investorům, aby počkali, dokud nenajdou příležitost, která je pravděpodobně nepřipraví o peníze. Investor nemusí riskovat akcie, které nepovažuje za atraktivní.

7. Pokud investor rád tráví šest až osm hodin týdně prací na investicích, měl by to dělat.

Pokud ne, pak je lepší investovat s průměrnými náklady do indexových fondů.

Buffett již dlouho většině investorů radí, aby k investování na trhu používali indexové fondy a nesnažili se vybírat jednotlivé akcie. Výběrem jednotlivých akcií pracuje investor proti profesionálům, kteří mají o společnostech rozsáhlé informace.

TIP: S investicemi se má začínat brzy. Jaké jsou hlavní výhody investování po dvacítce?

Naopak, pokud si investor koupí indexový fond založený na indexu Standard & Poor’s 500, bude vlastnit trh, tedy cíl, který se všichni snaží překonat.

V každém případě, pokud investora investování baví, měl by to dělat. Avšak většině investorů prospěje, když budou používat indexový fond a zejména se vyhnou obchodování s akciemi a jejich vyřazování. Další výhoda používání indexových fondů je okamžitá diverzifikace investic, která snižuje riziko.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang