Vybíráme spořicí účet bez poplatků

Spořicí účty jsou oblíbeným nástrojem pro zhodnocování finančních prostředků. V České republice (na rozdíl od mnoha ostatních vyspělých zemí) dávají běžní spotřebitelé tomuto produktu přednost před investičními nástroji (akcie, podílové fondy, dluhopisy). Je to způsobeno naší opatrnou povahou.

Banky si jsou tohoto stavu vědomy, a proto téměř každá v současné době nabízí nějaký spořicí účet. Často je jejich výkon ale zanedbatelný, takže se podobají běžným účtům a se spořícími účty mají společný jen název, který se využívá při marketingu.

Spořicí účty bez poplatků

Poplatky mohou být účtovány za vklady a výběry nebo dokonce i za samotné vedení účtu. Zejména poplatek za vklad působí komicky, vzhledem k tomu, že tak vlastně člověk platí bance za to, že jí dává peníze, díky kterým bude vydělávat.

Nejvýkonnější spořicí účty

Aktuálně na trhu se spořicími účty je jen několik málo skutečně zajímavých produktů. Za opravdový spořící účet se dají považovat takové služby, které umožní udržet hodnotu peněz navzdory inflaci.

prace
Spořící účty v dnešní době nejsou schopny pokrýt ani výši inflace.

Takto výkonný není v podstatě žádný současný spořicí účet. Inflace se pohybuje okolo 3 % a ty nejlepší spořící účty nabízejí nominální (bez ohledu na inflaci) zhodnocení jen 2 % p. a.

  • Úrok+ od Moravského peněžního družstva – 2,1 % p. a.
  • Waldviertler Sparkasse Bank AG – 2 % p. a.
  • spořící účet Sberbank CZ – 1,63 % p. a.
  • Air bank – 1,5 % p. a.

Nejvýkonnější spořící účet bez poplatků je u Moravského peněžního družstva. Fakt, že nejde o banku, neznamená, že by peníze nebyly v bezpečí. Stejně jako v případě bankovních účtů jsou i spořicí účty u družstevních záložen plnohodnotně pojištěny, přičemž každý klient má pojištěny vklady do souhrnné výše více než dva a půl milionu korun.

Výhodou uvedeného spořicího účtu bez poplatků je navíc denní připisování úroků, což dále pomáhá zhodnocovat finanční prostředky. Určitou nevýhodou je nutnost držet na účtu stále minimálně takovou částku, kterou člověk vložil. Jinak by totiž došlo k poklesu úrokové sazby.

Určitým zklamáním je výkon spořicího účtu od Air bank, který by dle reklamních materiál měl být minimálně třetí nejvýkonnější. Ze srovnání vyplývá, že to není pravda. Je pouze mezi nejlepšími bankovními účty, spořicí účty od záložen jeho pořadí kazí.

Spořicí účet od Air Bank však může mít také absolutně bez poplatků (za standardní služby) ke běžnému bankovnímu účtu. Není však vhodný pro částky nad 100 000 korun, kdy dojde k nastavení nižší úrokové sazby.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang