5 nejlepších způsobů investování na vysoké škole

Stěhování z domova, navazování nových přátelství a včasná docházka na přednášky – to jsou některé z velkých změn, kterým musí vysokoškoláci po střední škole čelit. Při tom všem, co tuto skupinu dospělých čeká, je s podivem, že zbývá čas na cokoli jiného, natož na investování.

Překvapivě je vysoká škola ve skutečnosti jednou z nejlepších příležitostí, jak se začít orientovat ve světě investic. I ti, kteří mají málo peněz, mohou začít budovat své portfolio. Což může být vlastně výhoda, protože se naučí investovat – a vyrovnat se s některými nevyhnutelnými ztrátami – bez rizika ztráty velké částky peněz.

Vysoká škola je skvělou příležitostí začít investovat

Vysoká škola může být jedním z nejobtížnějších období, kdy není dostatek financí na věci potřebné, natož na věci, které student dělat chce. Ovšem k tomu, aby se pustil do investování, není potřeba mnoho peněz. Díky všem bezplatným nebo levným možnostem, které jsou dnes k dispozici, ho do hry může dostat skromných 500 nebo 1 000 korun. Důležitější je, že to studenta přiměje o investování přemýšlet.

Ve skutečnosti je nejtěžší začít investovat tak, že o sobě student začne přemýšlet jako o investorovi – ať už jako o skutečném vlastníkovi veřejně obchodovaných společností, nebo jako o držiteli kryptoměn. Navíc investování nezabere ani příliš času. Bez problémů lze tímto způsobem vydělávat na internetu a z domova.

Bude chtít ke svým podílům přistupovat s mentalitou vlastníka v dlouhodobém horizontu, pravidelně analyzovat dění na trhu a podnikat kroky, které mají dobrou šanci se vyplatit. Naučit se tyto lekce včas – když nejsou nákladné – je cenné. Jsou to výhody investování po dvacítce.

I přes všeobecný názor, že investování je vyhrazeno jen pro bohaté, rozhodně tomu tak být nemusí. Studenti by měli zvážit, jak mohou investování využít k vytvoření a zajištění své finanční budoucnosti, a to ještě předtím, než začnou budovat svou kariéru.

Zde je sedm způsobů pro vysokoškoláky, jak začít investovat, od těch superbezpečných až po ty odvážné.

1. Využít online brokera

Pokud se student chce vrhnout do online investování, nemůže být začátek o moc levnější. Existuje mnoho působivých nízkonákladových online makléřů – brokerů, kteří nabízejí bezplatné obchody s akciemi a ETF a zároveň poskytují skvělé vzdělávací nástroje, které pomohou začít investovat.

V České republice existují např. online brokeři Trading 212Degiro, eToro broker nebo broker XTB.

2. Investovat každý měsíc jen něco málo

Pokud se student rozhodne pro brokera bez poplatků, bude moci každý měsíc investovat skromné částky a jeho kapitál nebudou požírat poplatky. Do akcií nebo fondů tak skutečně půjde více peněz. Lze odkládat třeba jen 500 nebo 1 000 korun měsíčně a začít vidět, jak se peníze na akciovém trhu projevují.

Začít od píky s pár korunami není ostuda. Student se tímto způsobem mimo jiné naučí rozpoznat trh a vyrovnat se se ztrátami.

Důležité je začít bez ohledu na to, jak se vyvíjí ekonomika. I se skromnou investovanou částkou bude mít student pravděpodobně větší motivaci trh sledovat. A co je důležité, může o sobě začít uvažovat jako o investorovi. Mít investované peníze také povzbuzuje k provádění průzkumů a analýz svých podílů. Takže začít třeba jen s malou částkou může být opravdu přínosné.

3. Koupit si indexový fond S&P 500

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak může investor začít, je koupit si indexový fond. Indexový fond drží akcie všech akcií v indexu, v případě indexu S&P 500 jde o stovky akcií. Tím, že fond drží tolik akcií z nejrůznějších odvětví, je vysoce diverzifikovaný a obvykle nabízí méně kolísavé výnosy než vlastnictví jednotlivých akcií.

Další výhodou indexového fondu je, že pro začátek student nemusí mít velké znalosti. Nákup indexového fondu S&P 500 je jako nákup trhu a získá tržní výnos. Je to skvělý způsob, jak se naučit, jak investování funguje.

4. Zaregistrovat se u robotického poradce

Pokud není student připraven vybírat jednotlivé akcie nebo dokonce indexový fond, může se rozhodnout pro robotického poradce. Robo-poradce, v ČR Portu, automaticky vytvoří portfolio a nakoupí vybrané fondy na základě studentova časového horizontu a toho, jak agresivní chce se svými investicemi být.

Začínající investoři mohou začít s velmi malými penězi – stačí i 500 korun – a peníze mohou přidávat postupně bez dalších transakčních nákladů. Za své služby si robotičtí poradci obvykle účtují procento z aktiv, často 0,25 % ročně, i když někteří z nich od poplatku upouštějí v případě malých účtů.

Investoři obvykle neplatí poradci žádné další poplatky, ačkoli všechny fondy, které obchodník vlastní, mají obvykle poplatky podle toho, kolik jich vlastní. Od poradce investor často získá i další výhody, včetně atraktivních úrokových sazeb na peněžních účtech, a obvykle nemusí své peníze uzamykat.

5. Začít investovat ihned

Nejdůležitější bod pro vysokoškolské studenty, kteří chtějí investovat, je zároveň tím nejnaléhavějším – začít ještě dnes. Čím dříve se student začne seznamovat s trhem, tím dříve může začít plánovat svou finanční budoucnost. Studenti mohou začít se skromnými částkami peněz a doufat, že se jejich znalosti i portfolio rozrostou.

Rozvážný přístup má v počátcích smysl. Vsadit „všechno“ na akcie nebo určitou třídu aktiv je obzvláště riskantní a v případě poklesu by se student mohl vystavit značným ztrátám. Volatilita provází většinu investic a naučit se zvládat emoce, které vyvolává, je důležitou součástí procesu učení. Investice do vzdělání se vždy vyplatí.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang