Jak začít investovat

Každý investor musí začít prvním krokem. Aby byla investice úspěšná a výnosná, je potřeba věnovat dostatek času průzkumu, kam, do čeho a za kolik investovat. Jak začít investovat? Do akcií? Do dluhopisů? Je výhodnější zlato, nemovitost, nebo kryptoměny?

Investování je poměrně jednoduchý pojem – investor kupuje něco, o čem věří, že bude v budoucnu prodáno za vyšší cenu. S trochou trpělivosti by investování mohlo dosáhnout finančních cílů rychleji a spolehlivěji než ukládání peněz na spořicí účet.

Optimální investice má potenciál přinést lepší finanční výnos než spořicí účet. Investoři by měli být připraveni své investované peníze odložit alespoň na 5 let, abys financím poskytli co nejlepší šanci na kontinuální růst.

Důležité je při investování připomenout, že:

 • hodnota každé investice může kolísat, takže investor může dostat zpět méně, než vložil
 • investování s sebou nese riziko ztráty peněz

Do čeho investovat

 • Běžné typy investic – zlato, nemovitosti, akcie, dluhopisy, fondy, státní dluhopisy
 • Specializované investice – umění, víno, startupy nebo kryptoměny

Pro většinu lidí znamená investování uložení peněz na burze. Existují však i jiné možnosti, jak začít investovat. Do nemovitostí například. Peníze uložené v domech a bytech se zhodnocují velmi rychle.

Dva oblíbené způsoby investování: fondy a akcie

Pokud je investor schopen každý měsíc ušetřit část svého výdělku nebo má k dispozici jednorázovou částku, kterou nebude muset v dohledné době použít, může být investování jednou z dobrých možností, jak zhodnotit svá aktiva.

Inflace, tedy míra růstu cen, obvykle o dost převýší výnosy spořicích účtů, takže peníze uložené „jen“ na bankovních účtech budou v průběhu let reálně ztrácet na hodnotě. Proto se nabízí investování do akcií a fondů, které pomáhají finance zhodnotit.

Co jsou to fondy?

Fondy jsou směskou investic. Při investování do fondů dochází k nákupu rozličných aktiv, která mohou zahrnovat akcie, nemovitosti, státní dluhopisy a hotovost. Fondy ušetří práci s výběrem jednotlivých investic, o nichž je investor přesvědčen, že budou mít nejlepší výnos.

Skvělé na fondech je, že investor nevkládá všechny své peníze na jedno místo. Místo toho peníze směřují do různých investic. Tomu se říká diverzifikace a může to být účinná metoda rozložení rizika. Pokud se některým investicím ve fondu v určitém období nedaří, jiným se může dařit dobře.

Existují 2 hlavní typy fondů:

 • Aktivní fond nebo fond s více aktivy – je řízen profesionálním správcem fondu, který vybírá akcie, dluhopisy nebo jiná aktiva a bude je držet jménem investora. Za odborné znalosti správce fondu si investor připlácí s cílem dosáhnout výnosů, které překonají výkonnost trhu.
 • Pasivní nebo indexový fond jednoduše sleduje nebo kopíruje daný trh nebo index, například index S&P 500. Protože správce fondu není aktivně zapojen, pasivní fondy si obvykle účtují nižší poplatky.

Fondy se liší podle rizika – od „opatrných“ fondů s nižším rizikem až po „dobrodružné a dynamické“ s vyšším rizikem. Pro mladší investory, kteří mají více času, může dávat smysl přečkat případné turbulence trhu a zvážit dynamičtější fondy.

Když se investor blíží k důchodovému věku, investice mohou mít méně času na zotavení z případných poklesů, takže vhodnější může být konzervativnější fond.

Méně je někdy více. Platí to zejména v počátcích investování, kdy se obchodník teprve rozkoukává. Konzervativnější fond pomůže zmírnit riziko ztráty.

Co jsou to akcie?

Akcie jsou vlastnické podíly společnosti. Při nákupu akcií si investor kupuje malý podíl ve společnosti. Společnosti prodávají akcie, aby získaly peníze, které pak používají na rozšíření svého podnikání. Investoři, známí jako akcionáři, pak mohou na burze kdykoli koupit a prodat část nebo všechny tyto akcie.

Například pokud má společnost hodnotu 100 milionů korun a existuje 50 milionů akcií, každá akcie má hodnotu 2 koruny. Hodnota těchto akcií může z různých důvodů stoupat a klesat. I přes nesporné riziko spousta obchodníků shání informace, jak koupit akcie.

 • Pokud společnost dosahuje dobrých výsledků – nebo se očekává, že bude dosahovat dobrých výsledků – poptávka po jejích akciích se zpravidla zvýší, čímž se cena akcií zvýší.
 • Pokud se společnosti daří špatně – nebo se očekává, že se jí bude dařit – cena jejích akcií zpravidla klesne.

Úrokové sazby a stav ekonomiky mohou mít také vliv na ceny akcií. Hodnota investice roste a klesá s cenou akcie. Investované peníze mají sice potenciál růst, ale jejich hodnota může i klesat. Akciový trh je jako supermarket, kde lze nakupovat nebo prodávat akcie.

Proč cena akcií společnosti roste a klesá? Cenu zpočátku určuje firma, která akcie nabízí, ale její cena v daný den může být určena špatnými finančními výsledky a takzvaným „sentimentem“ – pokud si kupci z burzy myslí, že se firmě bude dařit špatně, může cena jejích akcií klesnout. Naopak pokud společnost za rok zdvojnásobí svůj růst, cena akcií pravděpodobně vzroste.

Investování je rizikové a hodnota všech vložených peněz může klesnout. Jednoduše řečeno, investor může o peníze přijít. Minulá výkonnost není ukazatelem budoucího úspěchu – neexistuje záruka, že se investici bude dařit.

Akcie přinášejí dividendy

Jak začít investovat do akcií? Na investování lze vydělávat dvěma způsoby:

 • Jedním z nich je, když akcie zvyšují svou hodnotu (a investor na nich při prodeji vydělá)
 • Druhým je, když akciové společnosti akcionářům vyplácejí dividendy

Dividendy jsou něco jako úroky na spořicím účtu. Pokud společnost dosáhne zisku, část z něj investorům vrátí – může to být pravidelně nebo jednorázově.

Obchodník může investovat i jednorázově, pokud má nějaké úspory v hotovosti, které chce uplatnit na akciovém trhu. Tato strategie je rizikovější, protože investor může nakupovat na vrcholu trhu, kdy je cena akcií vysoko.

Jak začít investovat – tipy pro začátečníky

Pro začátek je vhodné investovat každý měsíc malou částku. Začít například s 500 korunami měsíčně do jednoho fondu. Pravidelné investování pomůže vyrovnat vzestupy a pády trhu. Existuje spousta způsobů, jak začít investovat do bitcoinu (nejen), a to i s malým obnosem peněz. Díky moderním technologiím a investicemi přes online webové a mobilní aplikace je investování stále snadnější.

 • Čím vyšší výnos investor chce, tím větší riziko bude muset přijmout.
 • Nevkládat všechna svá vejce do jednoho košíku. Snažit se co nejvíce diverzifikovat a snížit riziko – tj. investovat do různých společností, odvětví a regionů.
 • Pokud se investuje krátkodobě, pak je rozumné nepodstupovat příliš velké riziko. Doporučuje se investovat alespoň na pět let. Pokud to investor nedokáže, je často lepší se investování vyhnout a nechat peníze na spořicím účtu.
 • Sledovat své portfolio. Některé akcie mohou být nevýhodné nebo už investor není ochoten podstupovat takové riziko jako dříve. Pokud své portfolio pravidelně nesleduje a nehodnotí, může skončit s akciovým portfoliem, které prodělává.
 • Nepropadat panice. Investice mohou klesat stejně jako stoupat. Nenechat se zlákat k prodeji nebo nákupu akcií jen proto, že to dělají všichni ostatní.

Místo investování do jedné nebo dvou jednotlivých společností nebo dluhopisů dává smysl rozložit riziko a seznámit se s tím, jak začít investovat do fondu. Fondy umožní svěřit odborníkům náročný úkol sestavení investičního portfolia a péče o vhodné investice. Fondy také mohou snížit riziko, že jeden špatný výsledek významně poničí celé portfolio investora.

Nezáleží na tom, zda se investor chystá koupit svou první akcii nebo si poprvé vybrat akciový fond, vždy je potřeba si položit otázku, PROČ chce obchodník investovat.

Jak investovat malé částky

Investování je vhodné spíše pro lidi, kteří už mají vyřešené základní finanční otázky a nejsou spokojeni s nízkými sazbami úspor v bance. Pro takové lidi může být vložení části úspor do investic solidní řešení, jak se pokusit dosáhnout vyšších výnosů.

Příliš mnoho lidí si myslí, že k investování je třeba mít spoustu peněz – není tomu tak a mnoho menších investorů, kteří pravidelně „odkládají“ malé částky, si může vést mnohem lépe než ti, kteří jednorázově investují velkou částku.

Neinvestovat více, než si investor může dovolit ztratit

Obecně platí, že nikdy by investor neměl investovat více, než si může dovolit ztratit. To proto, že v případě krachu na akciovém trhu může investor přijít o velkou část svého majetku, pokud by investoval příliš mnoho peněz. Pokud má obchodník málo úspor a je silně zadlužený, hazardování může být pro jeho finanční zdraví velmi špatným krokem.

Nejlevnější způsob, jak začít investovat do firemních dluhopisů nebo jak začít investovat do stříbra, je prostřednictvím webových stránek, často nazývaných online investiční platforma. Jedná se vlastně o dvoufázový proces:

 • Nejprve vybrat, na které platformě nakoupit
 • Poté se rozhodnout, jaké investice nakoupit

Investičních platforem existuje celá řada, např. Fondee nebo Portu. Nejoptimálnější cestou, jak začít investovat do kryptoměn, akcií nebo dluhopisů, je projít si platformy online brokerů, kteří se na investice specializují. Namátkou Trading 212 nebo Degiro. Oba brokeři provozují jednoduchý web i mobilní aplikaci.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang