Největší a nejlepší banky v ČR – která nabízí transparentní účet?

Mít běžný bankovní účet je v dnešní době takřka nevyhnutelné. K obdržení výplat, placení online, bankovním půjčkám i mnoha dalším činnostem. Úročení vkladu na běžném i spořicím účtu navíc může do osobního rozpočtu vlít nějakou tu korunu navíc. Jak vybrat tu nejlepší banku? Která banka je největší v ČR?

Žebříček nejoblíbenějších bank se z dlouhodobého hlediska příliš nemění. Seznam má své stálice, které si přední příčky drží s nekompromisní vehemencí. Titul banka roku 2021 obhájila Česká spořitelna, stříbro patří subjektu Moneta Money Bank a na třetím místě se usadila Air Bank.

Co se počtu klientů týče, i zde vítězí Česká spořitelna se 4,5 miliony klientů, jež je těsně stíhána Československou obchodní bankou se 4,2 miliony zákazníků. Nutno podotknout, že celkový počet klientů zahrnuje kromě klientů samotné banky také zákazníky stavebních spořitelen, penzijních a investičních společností v rámci jedné finanční skupiny. Třetí příčka v počtu klientů náleží Komerční bance se 2,25 miliony zákazníků.

5 NEJ bank v České republice z hlediska počtu klientů:

BankaPočet klientůPobočky BankomatyVznik
Česká spořitelna4,5 milionu4191 794 (vč. transakčních teminálů)1825
ČSOB4,2 milionu2121 0251964
Komerční banka2,25 milionu2428601990
MONETA Money Bank1,4 milionu1605501994
Fio Banka1,1 milionu852141993

Pořadí nejlepších bank ovšem nemusí nutně znamenat největší banky v ČR. Což dokazují výsledky ankety banka roku. Bronzová Air Bank se pyšní 926 tisíci klientů, což ji posílá na šesté místo co do velikosti, ovšem co se týče oblíbenosti, právem sídlí na místě třetím.

Na dalších příčkách dle velikosti se objevují jména Raiffeisenbank, mBank, Equa Bank, UniCredit Bank, Hello bank, ING Bank, Sberbank, Banka Creditas, Expobank, Oberbank a Trinity Bank.

Banka Trinity je nejmenší tuzemská banka, ovšem počet klientů každoročně roste. Za rok 2021 získala téměř 15 tisíc nových klientů a počet se prozatím ustálil na 33 tisících, kteří mají na Trinity účtech uloženo okolo 15 miliard korun. Trinity banka nabízí úrok u spořicího účtu 3,18 %.

Z hlediska objemu spravovaných peněz, takzvané bilanční sumy, vede statistiku skupina ČSOB s přibližně 1756 miliardami korun, následovaná Českou spořitelnou a Komerční bankou. Podrobné informace o všech bankách nabízí např. srovnávací portál NavigátorÚvěrů.cz.

Která banka nabízí transparentní účet?

Poptávka po transparentních účtech stabilně roste i přesto, že „průhledný“ účet není nejběžnějším bankovním produktem. Transparentní účet využívají především neziskové organizace nebo charitativní sbírky, aby do finančního toku z etického hlediska mohli nahlížet jak samotní dárci, tak všichni ostatní, kdo mají zájem sledovat, jak je s finančními prostředky a dary nakládáno.

Zprůhlednění hospodaření buduje důvěru veřejnosti vůči organizaci. V České republice umožňují otevřít transparentní účet následující bankovní subjekty:

  • Fio banka
  • ČSOB
  • Raiffeisenbank
  • Česká spořitelna
  • Komerční banka
  • Sberbank
  • MONETA Money Bank

Pohyby příjmů i výdajů mohou zájemci sledovat na webových stránkách dané banky nebo v mobilních aplikacích po různě stanovenou dobu. Viditelnost transakcí si určuje každá banka sama. K dispozici je většinou číslo účtu, výpis transakcí a zůstatek na účtu. Založení a vedení účtu bývá zdarma, stejně jako příchozí platby, a to i v cizích měnách.

Z dalších institucí, které mohou transparentní účet využívat, jsou to například nadace, obce a města, školy, bytová družstva, občanská sdružení, církve či politické strany a hnutí. Zobrazení transakční historie účtů politických stran se řídí Zákonem o sdružování v politických stranách a v politických hnutích č. 424/1991 Sb.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang