Nejlepší účet pro studenty – srovnání studentských účtů 2023

Bankovní instituce neustále přicházejí s novými produkty a službami, kterými se snaží získávat nové klienty. Jedním takovým lákadlem jsou i studentské účty, které se vyznačují bezplatným vedením, slevami a dalšími výhodami. U které instituce hledat nejlepší bankovní účet pro studenty? A jaký má takový produkt nevýhody?

Bankovní účet pro studenty či jiný podobný produkt s výhodnými podmínkami pro mladé lidi nechybí v nabídce takřka žádné tuzemské banky. Obvykle se příliš neliší od běžného bankovního účtu, pouze jeho vedení vyjde podstatně levněji. K jeho sjednání zájemce nepotřebuje nic víc než průkaz ISIC či potvrzení o studiu.

TIP: Seznam největších a nejlepších bank vede Česká spořitelna, spolu s ČSOB a Komerční bankou.

Před založením studentského účtu je dobré přečíst si některou z nejlepších knih o financích. Píše se v nich o tom, jak správně hospodařit s penězi, jak efektivně šetřit a třeba i dojít k bohatství. Za nejvýznamnější díla o finanční gramotnosti bývá považováno Bohatý táta, chudý táta a Nejbohatší muž v Babylóně.

Jak vybrat nejlepší účet pro studenty?

Před výběrem bankovního účtu si klient musí urovnat, co od něj vlastně čeká – jaké služby a funkce vyžaduje a jaké výhody by ho potěšily? V případě studentů se očekává, že hledají v první řadě konto s co nejnižšími poplatky.

Na co všechno se tedy při vybírání bankovního účtu pro studenty zaměřit?

 • dostupnost bankomatů – tento aspekt je potřeba si pohlídat zejména tehdy, když banka neposkytuje neomezený počet výběrů z bankomatů jiných společností zdarma
 • poplatky – majitelé studentských účtů většinou nemusí platit za vedení ani sjednání, je však určitě lepší se před založením účtu o informovat o případných dalších poplatcích
 • internetové a mobilní bankovnictví – má banka pokročilou mobilní aplikaci? A jak pokročilé je její internetové bankovnictví? I tyto otázky jsou pro mladé lidi zásadní.

Další aspekty záleží na požadavcích konkrétního žadatele. Lidé, kteří při studiu chodí do práce, by měli popřemýšlet nad bankou, která zhodnocuje zůstatek na účtu. Studentům, kteří se plánují vydat třeba na zahraniční pobyt, by se zase mohla hodit studentská půjčka, již neposkytuje každá banka.

Jaké jsou bankovní účty pro studenty?

Účet je pro studenty mají v nabídce zejména tradičních bankovních institucí. Čím dál častěji s nimi však začínají přicházet i menší a novější banky.

Které bankovní účty pro studenty český trh nabízí?

 • Česká spořitelna – Účet pro studenty
 • Komerční banka – Studentský účet G2
 • Modrá pyramida Studentský účet G2
 • Moneta Money Bank – Genius Student
 • Raiffeisenbank – Účet pro studenty a děti

I řada dalších bank láká na produkty, které aspirují na nejlepší účet pro studenty, ačkoliv necílí výhradně na ně, nýbrž na všechny mladé lidi. Za zmínku stojí zejména běžný účet ČSOB s názvem Plus Konto, který přináší výhody zájemcům mladším 26 let a zájemcům na mateřské či rodičovské dovolené. Podobným produkt představuje U Konto pro mladé od UniCredit Bank.

Jedním z nejdůležitějších parametrů při srovnání studentských účtů je množství bankomatů pro výběr hotovosti.

Opomenuty by neměly být i některé běžné bankovní účty. Mezi nejlepší banky pro studenty patří třeba Fio banka, mBank či Air bank, oblíbený je i Česká pošta účet a Equa bank běžný účet. Všechny lákají na atraktivní parametry bez zbytečných poplatků. Kromě toho klient po dostudování nemusí řešit založení nového účtu a nadále mu zůstávají ty stejné výhodné podmínky.

Česká spořitelna – Účet pro studenty

Studentům do 26 let Česká spořitelna poskytuje speciální bankovní Účet pro studenty. Česká spořitelna založení účtu realizuje na základě občanského průkazu a potvrzení o studiu, zájemci mladší 18 let navíc potřebují doprovod zákonného zástupce a rodný list. Mělo by se jednat o řádné denní studium na vyšší odborné, jazykové nebo vysoké škole v Česku nebo v zahraničí.

Klienti starší 21 let musí potvrzení o studiu ukázat pouze jednou, poté si konta mohou užívat až do svých 26 narozenin. Následně se automaticky převádí na standardní účet se službou Moje zdravé finance, která je na 2 roky zdarma.

Výhody Účtu pro studenty od České spořitelny:

 • hustá síť bankomatů
 • aplikace Friends 24 pro snadné půjčování peněz přátelům
 • bezpečné internetové bankovnictví George
 • služba Moje zdravé finance zdarma i po dosažení 26 let
 • od 21 let stačí potvrzení o studiu doložit pouze jednou
 • možnost sjednat výhodné ISIC pojištění

Všechny základní služby jako internetové bankovnictví, příchozí i odchozí úhrady v korunách a výběry z bankomatů České spořitelny jsou k účtu zcela zdarma. Poplatky se neplatí ani za samotné sjednání a vedení.

ČSOB – Plus konto

Také ČSOB poskytuje mladým lidem výhody, a to v rámci svého běžného účtu s názvem Plus konto. Klienti do 26 let a osoby na mateřské či rodičovské dovolené za jeho zřízení a vedení nic neplatí, a to i v případě, že nesplňují podmínku pravidelného měsíčního příjmu.

Také výběry z bankomatů ČSOB, příchozí a odchozí platby nebo elektronický výpis každý měsíc jsou v rámci tohoto produktu zdarma. Ke sjednání postačí občanský průkaz, výhody se totiž nevztahují pouze na studenty. Plus Konto si mohou sjednat i osoby mladší 18 let, avšak pouze za přítomnosti zákonného zástupce a musí s doložením rodného listu.

Komerční banka – Studentský účet G2

Studentský účet G2 od Komerční banky je určen mladým lidem ve věku od 15 do 30 let. Sjednání je možné na pobočce nebo jednoduše online a neobejde se bez občanského průkazu a dalšího dokladu totožnosti (cestovní pas či řidičský průkaz). Klienti starší 20 let musí navíc předložit potvrzení o studiu či ISIC kartu, od žadatelů mladších 18 let se vyžaduje rodný list a přítomnost zákonného zástupce.

Výhody, které nabízí Komerční banka účet G2:

 • výběr z bankomatu v zahraničí jednou měsíčně zdarma
 • možnost dokoupit cestovní pojištění EASY
 • povolený debet do 5000 Kč bez úroků
 • jednoduchá mobilní aplikace internetového bankovnictví
 • bonus 350 Kč po předložení průkazu ISIC
 • Google Pay zdarma
 • možnost sjednání studentské půjčky Gaudeamus

Samozřejmostí jsou i bezplatné odchozí i příchozí úhrady v korunách a výběry i vklady u bankomatů Komerční banky. Jednou měsíčně mohou majitelé Účtu G2 hotovost zdarma vybírat i v zahraničí.

Mnoho bank ke studentským účtům nabízí také výhodné cestovní pojištění.

Kromě bezplatné Embosované karty G2 může klient za 100 Kč měsíčně získat Zlatou kartu. Její součástí jsou takové výhody jako cestovní pojištění ISIC a bezplatné výběry z bankomatů i mimo Komerční banku –⁠ včetně zahraničí.

Moneta Money Bank – Genius Student

Konto Genius Student od Moneta Money Bank je dostupné každému studentovi ve věku od 15 do 26 let. Zájemci musí předložit občanský průkaz, a pokud jsou starší 20 let, tak také potvrzení o studiu či průkaz ISIC. Klientům mladším 18 let produkt nebude sjednán bez přítomnosti zákonného zástupce.

Samozřejmostí konta Genius Student je založení a vedení zcela bez poplatků, stejně jako příchozí a odchozí platby a výběry z bankomatů Moneta Money Bank.

Na jaké další výhody konto Genius Student láká?

 • internetové bankovnictví a mobilní bankovnictví
 • debetní bezkontaktní karta Standard
 • Moneta kontokorent až do výše 10 000 Kč (od 18 let)

Naopak za výběr z cizího bankomatu Moneta studentský účet požaduje poplatek ve výši 59 Kč.

Raiffeisenbank – Účet pro studenty a děti

eKonto Student Premium od Raiffeisenbank disponuje oproti ostatním studentským účtům jednou velkou výhodou – kromě českých korun na něm lze mít finanční prostředky v dalších 18 měnách. Získat ho může každý student mladší 26 let, který předloží průkaz totožnosti a potvrzení o studiu nebo kartu ISIC. Nezletilí s sebou musí mít zákonného zástupce a rodný list.

Tento studentský účet má o něco striktnější podmínky, co se poplatků týče. Jeho vedení je zdarma pouze při aktivním využívání, kterým se rozumí alespoň 3 odchozí transakce měsíčně (výběr z bankomatu, platba kartou, bezhotovostní převod). Do 18 let je vedení bezplatné zcela bezpodmínečně.

Samozřejmostí eKonta Raiffeisenbank je bezkontaktní platební karta a platební nálepka, internetové a mobilní bankovnictví a další služby bez poplatků. Jeho velkou přednost představují bezplatné výběry ze všech bankomatů po celé České republice bez ohledu na banku.

UniCredit Bank – U konto pro mladé

U konto od UniCredit Bank není výhradně bankovním účtem pro studenty, svými podmínkami je pro ně však velice výhodný, stejně jako pro všechny mladé. Tou hlavní je vedení účtu pro osoby ve věku 15 až 26 let zdarma a také bezplatné výběry z bankomatů všech bank po celé České republice.

Na jaké další výhody UniCredit Bank láká?

 • vedení účtu a dalšího jednoho účtu v cizí měně
 • výběry z bankomatů v zahraničí zdarma po celém světě
 • mobilní aplikace Smart Banking
 • ovládání účtu přes internet Online Banking
 • bezkontaktní embosovaná platební karta
 • slevový program na platební kartě

Běžní klienti mají vedení účtu zdarma pouze v případě, že jim na účet chodí minimálně 12 000 Kč měsíčně.

Nejlepší banky pro studenty lákají na bezplatné vedení i množství nejrůznějších slev.

K účtu si je možné sjednat také kontokorent. Poskytnutí, vedení a správa a vedení při přečerpání účtu od 5 000 do 150 000 Kč nedoprovází žádné zvláštní poplatky, je ovšem samozřejmě nutné počítat s úrokovou sazbou.

Srovnání studentských účtů

Srovnání studentských účtů a jejich parametrů ukazuje, že studentské účty tuzemských bank disponují velice podobnými podmínkami. Samozřejmostí je takřka u všech bezplatné sjednání a vedení, bankovní převody a výběry z vlastních bankomatů.

Dále už se klient musí sám rozhodnout, jaké výhody jsou pro něj rozhodující. Rozhodně by si měl zjistit, kde se nacházejí bankomaty dané společnosti, aby se později neukázalo, že ve svém okolí žádný nemá. Také není od věci si dopředu stáhnout mobilní aplikaci banky a vyzkoušet, jaké funkce a možnosti nabízí.

Na druhou stranu si každý musí pohlídat, zda skutečně splňuje všechny podmínky daného bankovního účtu pro studenty. V opačném případě se mu vlivem četných poplatků může jeho vedení značně prodražit. Každá z nejlepších bank pro studenty zpravidla vyžaduje potvrzení o studiu a věk nižší 26 let.

To neplatí o běžných účtech, které často disponují stejně atraktivními, ne-li atraktivnějšími podmínkami. Zároveň se díky nim klient vyhne nutnému přecházení na nový účet, jakmile studium ukončí. Mladí klienti by proto měli zvážit i tyto produkty, protože ne vždy slovo „studentský“ v názvu znamená nejlepší bankovní účet pro studenty. Více informací o nich i o výhodných úvěrech je k dispozici na webu Navigátor úvěrů.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang