Vyplatí se koupit novostavbu

Kdo se chystá pořídit nové bydlení, stojí před otázkou, jestli je výhodnější koupit si starší byt či novostavbu. Jaké jsou výhody a nevýhody koupě novostavby?

V posledních letech vzniklo mnoho novostaveb. Možná někdo listuje katalogy a sní o nějaké takové nemovitosti, které odpovídá požadavkům moderního bydlení, nabízí velkou terasu a často i další prvky slibující velký komfort.

Možná si chce někdo pořídit novostavbu jako investici do nemovitosti. Koupě novostavby může být jedním z nejdůležitějších životních rozhodnutí, které lze učinit. Při výběru novostavby je mnoho faktorů, které musí vzít člověk v úvahu.

Co je třeba vědět před koupí novostavby

Koupě novostavby je složitý proces. Každý by měl zvážit následující body, aby se ujistil, že se rozhodne správně.

Nejprve je třeba rozhodnout, jakou velikost a typ domu chce. Nabídka novostaveb se v zásadě dělí na dvě kategorie: dřevostavby a cihlové domy.

Dřevostavby jsou obecně levnější, rychlejší a snazší na instalaci. Ovšem jsou také méně odolné vůči vlhkosti a škůdcům. Cihlové domy jsou dražší, jsou také trvanlivější a odolnější vůči počasí a škůdcům.

Dalším krokem je vybrat si pozemek. Nejlepším způsobem, jak vybrat vhodnou lokalitu, je navštívit několik míst a zkontrolovat jejich vybavení, veřejnou dopravu a blízkost k obchodům, restauracím a dalším občanským vybavením.

Když si člověk vybere vhodnou lokalitu, je čas vybrat si projekt novostavby. Nejprve by měl zkontrolovat, zda je projekt schválen stavebním úřadem a zda splňuje všechny požadavky na bezpečnost a ochranu životního prostředí.

Pak by měl zkontrolovat, zda je projekt navržen tak, aby vyhovoval našim požadavkům a potřebám. Neměl by zapomenout vždy získat názor odborníka na stavbu.

Novostavba a její koupě

Pokud zájemce ví, že si novostavbu může dovolit, zbývá ještě jedna otázka: Jsou pořizovací náklady novostavby jedinou nevýhodou tohoto typu bydlení?

Než se někdo nadchne do moderního bydlení, je třeba si uvědomit, že koupě novostavby skrývá i další rizika a je na každém, aby zvážil, zda i přesto chce novostavbu koupit.

Novostavba nemusí automaticky znamenat kvalitnější bydlení. I když by mělo být samozřejmostí při výstavbě nemovitosti používat kvalitní a moderní materiály, často se developeři snaží na stavbě co nejvíce ušetřit, ať už co se týče materiálů i pracovní síly.

Proto je potřeba dát pozor, od koho se nemovitost kupuje. Sice je u novostavby možnost reklamace, ovšem mnohé nedostatky se projeví až po záruční době. Přizvat si před koupí novostavby odborníka nikdy není od věci.

Samozřejmě moderní bydlení není jedinou výhodou novostavby. Neplatí se tak vysoký fond oprav, jednoduše proto, že není co opravovat. U většiny novostaveb se ušetříte i za energii, protože jsou stavěné s ohledem na její úsporu. To v dnešní době drahých energií rozhodně není zanedbatelná výhoda.

U většiny novostaveb má každý i vlastní místo na parkování. Nutné je však podotknout, že si ho bude muset zaplatit. Proto by se měl před koupí novostavby zajímat o to, jestli je cena nemovitosti včetně parkovacího místa a jak to je, pokud případně potřebuje více parkovacích míst.

Výhody koupě novostavby

Má tedy koupě novostavby více výhod nebo nevýhod? Jde spíše o to, co od svého budoucího bydlení člověk očekává. Vyžaduje moderní a komfortní byt, nebo raději bude bydlet v zabydlených částech města?

Novostavby jsou totiž často na okrajích měst. Zvážit by měl i své finanční možnosti. Nebylo by rozumné nadměrně se zadlužit kvůli snu o luxusním bydlení.

Výhody koupě novostavby jsou následující:

 • možnost reklamovat nedostatky
 • nižší energetická náročnost stavby
 • nižší fondy oprav
 • bezpečnost
 • možnost zasahovat do konečné podoby bytu
 • moderní bydlení
 • možnost vlastního parkovacího místa
 • vyhovuje platným normám
 • u nových bytů minimálně dva roky záruka (možnost reklamovat)

Hlavní výhodou novostaveb jsou nízké náklady na opravy a údržbu. S koupí novostavby většinou není třeba se bát oprav. Nové domy se dodávají s moderními prvky, které nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Další nespornou výhodou je bezpečnost. Nové domy se dodávají s moderními bezpečnostními prvky, jako jsou například (nejprodávanější) bezpečnostní dveře, požární alarmy a zabezpečení oken. Tyto bezpečnostní prvky poskytnou větší pocit bezpečí.

V neposlední řadě je to i úspora. Novostavby se stavějí s moderními prvky, které chrání před únikem tepla a hlukem. Tyto prvky mohou snížit spotřebu energie a ušetřit peníze za energii.

Nevýhody koupě novostavby

Jako má koupě novostavby své výhody, má pochopitelně i nevýhody. Jedná se o následující:

 • někdy pokulhává kvalita provedení
 • vyšší pořizovací cena
 • horší dopravní dostupnost (často jsou na okraji města)
 • nebezpečí další výstavby
 • pozdější stěhování (není-li stavba ještě dokončená)

Hlavní nevýhodou novostavby je její cena. Novostavby bývají obvykle dražší než starší domy. Cena se může lišit až o desítky tisíc, v závislosti na stavu nemovitosti a její poloze.

Novostavby také mohou trvat déle, než se očekávalo, což může znamenat zpoždění a další nepříjemnosti. Novostavby jsou často postaveny z nekvalitních stavebních materiálů, které mohou snížit trvanlivost domu.

Když se člověk rozhodne pro koupi novostavby, je důležité dobře zvážit všechny aspekty a pečlivě si promyslet, zda je koupě novostavby vhodnou volbou.

Na co si dát pozor při koupi novostavby?

 • Pečlivě vybírat developera. Podívat se na jeho reference, zjistit, kolik nemovitostí již postavil atd. Zvážit musí i riziko, že by developer zkrachoval. To by mělo zájemce zajímat tehdy, kupuje-li nehotový byt, který je teprve ve fázi výstavby.
 • Pozor na další náklady související s koupí nemovitostí. Je třeba se zajímat o to, jestli cena za nemovitost je konečná či ještě vzroste o provizi, poskytované služby, další příslušenství atd.
 • Návštěva byt s technikem či jiným člověkem, který dokáže posoudit kvalitu novostavby. Nemá-li zájemci nikoho takového ve svém okolí, měl by si ho najmout. Jde o investici, která se každému vyplatí. Laik nedokáže odhalit všechna úskalí novostavby.
 • Zaplatit si služby právníka, který prověří, zda nemá nemovitost žádné právní vady, které by později mohly zkomplikovat bydlení. Podrobně je potřeba se seznámit hlavně se zárukami a podmínkami pro reklamaci.
 • Nenechat se nutit do rychlého předání bytu. Dát si na to dostatek času a vše si dobře promyslet. Případné závady musí být zaznamenány v předávacím protokolu a je třeba se také domluvit na termínu, do kterého bude dáno vše do pořádku.
 • Soustředit se na výběr lokality, plánovanou výstavbu v okolí, specifikace zásadních konstrukčních prvků, úložné prostory v bytě, dispoziční řešení a jeho výhodnost, koncepci větrání bytu atd. Dát si pozor i na škrábance, rovnost zdí a podlah, rozmístění a funkčnost elektrický zásuvek, doléhání dveří a hlučnost.

Koupě novostavby se může zdát jako dobrá investice. Je to nový, svěží dům a může jít o skvělou příležitost pro všechny, kteří hledají nové bydlení.

Je vybavena nejnovějšími technologiemi a lze se těšit na roky pohodlného bydlení. Nicméně, i když to může být skvělá investice, nákup novostavby může být také plný rizik. Proto je třeba zvážit všechna pro a proti.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang