Odvlhčit těžký vzduch – zkušenosti, návod

Vlhkost je všudypřítomným nešvarem. V některých místech, lokalitách a konkrétních nemovitostech však může způsobovat značné obtíže. Jak se zbavit vlhkosti a za pomoci jakého zařízení?

Vlhkost v domě je jedním z největších problémů, s nimiž se lidé mohou setkat. Může to být kvůli vysoké vlhkosti vnějšího prostředí, nebo může být způsobeno vnitřními problémy.

Jakékoli zdroje vlhkosti mohou způsobit škody na stěnách a nábytku. To může vést k nepříjemnému zápachu a nezdravému prostředí.

Bydlí-li někdo v objektu, kde se vyskytuje přemíra vlhkosti ve vzduchu, potažmo ve zdech, zadělává si na pěkné problémy. Tento neduh může být samozřejmě způsoben špatným větráním a také konstrukčními chybami v budově, kdy se nelze vlhkosti zbavit jinak, než prostřednictvím speciálního zařízení.

Pokud vlhkost překračuje určitou únosnou míru, projeví se to především při vzniku nejrůznějších plísní, potažmo bakterií. Negativní vliv to má bezpochyby i na dýchací cesty a celkové žití. Nápravou může být odvlhčovač vzduchu. Pomůžou i další tipy.

Jak se zbavit vlhkosti v domě

Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků k omezení vlhkosti v domě. První věcí, kterou lze udělat, je odstranit zdroje vlhkosti. Vyčistit koupelnu a kuchyň, kde se vlhkost snadno akumuluje.

Člověk by se měl vyhnout sušení prádla v domě, pokud je to možné. Dalším opatřením je izolace. Zkontrolovat by se mělo, zda jsou všechna okna a dveře dobře těsněná. Pokud nejsou, může vlhkost snadno pronikat do domu.

Ventilace je dalším důležitým krokem k omezení vlhkosti v domě. Větrat by se mělo často, zejména po sprchování nebo vaření. Každý by si měl dopřát čerstvý vzduch do domu otevíráním oken a dveří. Pokud to není možné, lze použít větrací systém nebo ventilátor.

Posledním krokem je nákup vzduchového odvlhčovače. Tyto přístroje absorbují vlhkost ze vzduchu, čímž snižují vlhkost v domě.

Pokud vlhkost v domácnosti stále přetrvává, měl by se člověk obrátit na odborníka, který mu pomůže najít příčinu a najít řešení.

Jaké jsou druhy odvlhčovače vzduchu?

Z obecného hlediska lze taková zařízení rozlišovat na základě jejich vzhledu a celkového výkonu. Jsou to přístroje určené pro domácí prostředí a ty profesionální.

Výjimku však netvoří ani určité specifické typy, které jsou primárně určeny do bazénových prostor a vodních ploch nebo přímo do koupelen.

Z detailnější pohledu a na základě principu fungování jsou tyto výrobky rozdělovány na kompresorové odvlhčovače a absorpční odvlhčovače.

Jak fungují kompresorová zařízení?

Kdo vsadí na tento druh odvlhčovače, má jistotu, že jde o ten nejtypičtější přístroj, jehož součástí je kondenzační deska a samozřejmě potřebné chladivo. Důležitou roli zde hraje hlavně teplota vnějšího vzduchu a zmiňované desky. Při rostoucím zvýšení tohoto rozdílu dochází k onomu tíženému odvlhčování.

Součástí takového odvlhčovače vzduchu je i filtr, kondenzační jímka a potřebný kompresor s nádržkou na vodu. Tento model zařízení je populární především ve vnitřních obytných prostorách.

Je to způsobeno zajímavým výběrem kreativních designů a plnohodnotnou funkčností, která je zprostředkována již od teploty v prostoru kolem 10 °C.

V závislosti na velikosti místnosti a množství obsažené vlhkosti lze volit produkty započínající na výkonu odvlhčení kolem několik litrů denně, až po přístroje, které jsou schopny odvést z nemovitosti desítky litrů za jediný den.

Absorpční odvlhčovače vzduchu

Tento typ výrobku je vhodnější do objektů, které disponují ještě nižší teplotou, než je oněch zmíněných 10 °C. I kvůli tomu je využíván zcela opačný model fungování. Absorpční odvlhčovač vzduchu je totiž vybaven topnou částí, která si přitápí a samozřejmě tím navyšuje i energetické náklady na provoz zařízení.

V tomto případě je třeba počítat s tím, technika založená na uvedeném principu fungování je nejefektivnější pouze v prostorách, jejichž vnitřní vlhkost přesahuje 55 %.

Nutno ještě zmínit, že u obou variant je odvod nasbíraného kondenzátu odváděn buď samospádem, nebo prostřednictvím čerpala.

Finanční náklady na odvlhčovač vzduchu

Je třeba rozlišovat techniku domácí a profesionální. Kvalitní zařízení určené do rodinného objektu se prodává od cca 6.000,– Kč a výše. Kdo shání spíše odvlhčovače vhodné na stavby, které oplývají bytelnou konstrukcí, měl by si připravit alespoň 30.000,– Kč.

V obou případech jde o praktickou a efektivní variantu, jak se zbavit vlhkosti v domě.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang