Jak vytápět koupelnu

Vytápění koupelny je základním prvkem každého domu či bytu. Aby si člověk mohl užívat pohodlnou koupelnu, musí se rozhodnout, jakým způsobem ji bude vytápět. Jaké jsou možností vytápění v koupelně?

Vstoupit do chladu koupelny ze sprchy či vany není nic příjemného. Nehledě na to, že by tímto způsobem mohl člověk snadno nastydnout, zvlášť v zimních měsících.

I v koupelně je tedy nutné zajistit si tepelný komfort. Dokonce by v ní měla být v porovnání s ostatními místnostmi v domácnosti nejvyšší teplota. Doporučená teplota je kolem 23-25 °C.

A jaké jsou konkrétní možnosti vytápění v koupelně?

Propojení vytápění koupelny s vytápěcí soustavou

Tepelného komfortu v koupelně lze dosáhnout propojením vytápění koupelny s vytápěcí soustavou celého domu. Ne vždy však lze toto řešení praktikovat. Jsou tedy i jiná řešení.

Nevýhodou klasických radiátorů v koupelně je i to, že příliš nepřispívají k pěknému estetickému dojmu. Proto i ti, kteří mohou propojit vytápění, volí častěji než běžné radiátory koupelnové žebříky.

Elektrické vytápění

Elektrické vytápění je nejjednodušším a nejčastějším způsobem vytápění koupelny. Existují různé typy elektrických vytápěcích zařízení včetně radiátorů, přímotopů a konvektorů.

Tyto typy vytápění mohou být velmi účinné, avšak mohou být také velmi drahé. Proto je důležité zvážit, zda jsou tou nejlepší volbou.

Podlahové vytápění

Podlahové vytápění zajistí kvalitní tepelný komfort s dobrou výhřevností. Jeho výhodou je, že nezabírá žádné místo. To ocení každý, kdo má v koupelně omezený prostor.

Teplo z podlahového vytápění stoupá odspodu a jistě všichni ví, že když vylezou ze sprchy nebo vany, je právě zahřátí od nohou nejdůležitější.

Díky tomu se ušetří i za energii, protože je-li teplo od nohou, není potřeba dosáhnout tak vysoké teploty jako při jiných druzích vytápění.

Podlahové vytápění v koupelně však vyžaduje složitější instalaci a s tím se pojí i větší náklady na jeho pořízení. Určitou nevýhodou oproti žebříkovému radiátoru je, že nebude prostor pro sušení ručníků.

Pokud se někdo pro podlahové vytápění rozhodl, může si vybrat, jestli ho bude mít napojené na teplovodní okruh či bude-li elektrické síti. U druhé možnosti je teplo vytvářené speciálními rohožemi. Jejich výhodou je snadná regulace.

Moderní podlahové vytápění umožní nastavit potřebnou teplotu na určitou dobu. Nebude třeba ho tak muset zapínat až při vstupu do koupelny. To rozhodně přispěje k většímu teplotnímu komfortu.

Koupelnové žebříky

Koupelnové žebříky jsou oblíbeným řešením. Jsou praktické, zajistí teplotní komfort a ještě slouží jako sušáky pro ručníky. V současné době se vyrábí v různých designech, takže dobře vybraný koupelnový žebřík podpoří estetický dojem celé koupelny.

Designově se liší v tvarech i barvách. Za barevné koupelnové žebříky si však člověk připlatí. Dražší jsou i žebříky z nerezu, chromu či v kombinaci různých materiálů. Tyto materiály však bývají většinou náročnější na údržbu.

Člověk ocení i snadnou obsluhu koupelnového žebříku. Není-li napojený na vytápění domu, stačí ho zapojit do zásuvky. Jeho výhodou je, že v případě chladu si lze teplo zajistit i mimo topnou sezónu. Pokud je žebřík součástí vytápění domu, otočí se jen termostatickou hlavicí či ventilem.

Nevýhodami koupelnového žebříku je, že neřeší problém studené podlahy, i to, že trvá delší dobu, než se žebřík zahřeje.

Kombinace podlahového vytápění a žebříku

Kdo si chce zajistit komfort od nohou a zároveň se mu líbí možnost praktického použití koupelnového žebříku, na kterém je možné sušit ručníky, může kombinovat obě tyto možnosti. Pořídit si podlahové vytápění a menší otopné těleso na stěnu koupelny.

Vytápění pomocí infrazářiče

Další možností vytápění koupelny je pomocí infrazářiče, tedy sálavého panelu. Infrazářič pracuje na principu vysílání elektromagnetických vln. Jejich výhodou je, že se zahřejí hned po zapnutí a také představují pěkný designový prvek, který podtrhne vzhled moderní koupelny.

Výhodou je i příznivá cena. Většinou má šňůrkový vypínač, je určený na zeď a u některých si lze vybrat z teplotních stupňů. Jde o energeticky úsporné řešení. Infrazářič je nutné umísťovat na vyhrazené bezpečné místo.

Koupelnový infrazářič se hodí především na krátkodobé vytápění a kromě koupelny ho lze využit i v dílnách, zimních zahradách či terasách.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang