Co dělat za práci – jaká práce se pro mě hodí

Ať už je člověk po škole, nebo už vstoupil do profesního života, ale chce změnu, může si položit otázku „Co dělat za práci?“ nebo „Jaká práce se pro mě hodí?“ Důvodů k tomu kroku může být hned několik – například nespokojenost ve stávajícím zaměstnání, již zmíněn ukončení studia nebo i změna bydliště atp. Jak ale vybrat tu správnou profesi, která bude dotyčného nejen bavit, ale bude v ní spokojen natolik, aby si nemusel stejnou otázku pokládat za pár měsíců znovu?

Důležité je hned ze začátku si položit pár základních otázek, od kterých je pak následně možné se tzv. odrazit. Pro inspiraci se může jednat například o otázky typu:

  • Co je pro mě důležité?

Co je na žebříčku priorit nejvýš? Jedná se o výši platu, typ úvazku kvůli rodině, pracovní prostředí, práce v centru, nebo naopak kreativní práce z domova, kolektiv, benefity apod.?

  • Co chci dělat dál?

Co od práce dotyčný očekává a co chce vlastně do budoucna získat? Kariérní růst, růst platu, růst benefitů, růst dovolené, nebo práci v úplně jiném oboru, ke kterému je ale potřeba se postupně dopracovat? A chce vlastně případně opravdu změnit práci?

  • Co se pro to dá dělat teď?

Je možné se k vysněnému zaměstnání začít propracovávat už teď, nebo čekat například na sezonu, dostatečnou finanční rezervu pro případ, že se práce nerozjede hned, čekat na celkové přestěhování, na získání potvrzení o vzdělání apod.?

Jaká práce se pro mě hodí?

V případě, že na základě promyšlení a zodpovězení zmíněných tří základních otázek je dotyčný opravdu rozhodnutý změnit práci (nebo v případě studentů si ji už začít hledat), je několik bodů, se kterými může během hledání nové práce začít a které mu mohou pomoct s výběrem. Jak tedy poznat, jaká práce se pro mě hodí?

Rodina může být jedním z důležitých faktorů při hledání té nejvhodnější práce.

TIP: Změna práce může být dobrý směr k tomu, jak být šťastný. Je ale důležité, aby člověk uměl najít smysl v každodenní práci.

Stanovení základních hodnot

Nejprve je vhodné si určit, případně stanovit, základní hodnoty. Protože práce v místě, kde je nejen možné naplnit své hodnoty a kde budou nastavené hodnoty také respektovat, může totiž ve skutečnosti zvýšit produktivitu v práci. Nemluvě o spokojeném zaměstnanci, který pak nebude chtít případně za pár měsíců odejít.

Co dělat za práci?

Pro příklad takových hodnot se může jednat třeba o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. U některcých lidí k nastavení této rovnováhy může pomoc práce z domu.

Chce potenciální zaměstnanec pevnou pracovní dobu, nebo třeba také kratší úvazek, aby mohl trávit více času s rodinou? Je potřeba si pravdivě zodpovědět tyto otázky a následně jim i přizpůsobit sektor, ve kterém se bude hledat nejlepší práce.

V tomto případě by tedy nemusela být vhodnou volnou práce v některých službách, prodeji, investicích a na podobných místech, kde je možné se také setkat i se soutěživou atmosférou, která není pro každého.

Vlastní zvědavost je důležitá

Někteří zaměstnavatelé ocení, když se zaměstnanec neustále sám vzdělává a to nejen v daném oboru. Pokud je totiž daná osoba dostatečně zvídavá a má zájem o nové informace a zkušenosti, může ji to posunout dál nejen v osobním životě, ale právě i v tom profesním.

Během sebevzdělávání totiž člověk nabírá nejen nové vědomosti a zkušenosti, ale také nové kontakty, které se mohou hodit také v pracovní rovině. A to může ocenit nejeden zaměstnavatel.

Na druhou stranu je důležité „být zvědavý“ a průběžně se vzdělávat v něčem, co dotyčného opravdu baví. Pokud by totiž vzdělávání nad rámec dotyčného nebavilo a bral by to jako povinnost, je dost pravděpodobné, že dříve či později by s tím přestal a zbytečně by ztrácel čas.

Určitým vodítkem pro to může být volný čas.

Konkrétně tedy to, jak ho trávíme, nebo opravdu chceme trávit, ale brání nám v tom například nedostatek prostoru kvůli současné práci a povinnostem. Pomocníkem by mohlo také být zapisování činností, které dotyčného baví, nebo které má na svém „listu přání.“

Zájmy ve volném čase a koníčky, které jedinec má, mohou také pomoci při hledání nové práce.

Zapisovat si je možné například jednotlivé oblíbené činnosti, které už jsou na denním pořádku (jako například pravidelné běháni, nebo vaření) nebo i aktivity, které jsou opravdu v plánu (například učení se nového cizího jazyka). I takové činnosti mohou být indicií pro volbu nové práce.

Pokud ale dotyčný nedodrží některé z aktivit, nebo je přestane ze dne na den dělat, a zůstanou tak jen na papíře, je nejlepší takovou činnost rovnou ze seznamu škrtnou a buď ji nahradit jinou činností, nebo místo nechat neobsazené a o to víc se věnovat těm předcházejícím. Pokud se totiž nezačne s novou činností hned a hledají se jen výmluvy, pravděpodobně se už nezačne nikdy…

Hledání cíle – krátkodobého i dlouhodobého

Dalším důležitým krokem pro nalezení toho nejvhodnějšího zaměstnání je stanovení cíle. Není důležité, jestli je krátkodobý, nebo naopak dlouhodobější a jeho dosažení tak může být běh na dlouhou trať. Podstatné ale je začít! Pro začátek tak mohou být stanovené cíle typu:

  • domluvit si pár (nebo alespoň jeden) informačních pohovorů za měsíc v oboru, který mě zajímá
  • zúčastnit se reklamní, marketingové nebo jiné podobné akce v oboru, ve kterém se chci zlepšit
  • aktivně vyhledávat další informace v oboru, který mě zajímá – alespoň 3x za měsíc

Cíle ale nemusí být zcela konkrétní. I když by byly obecnějšího rázu, mohou i tak pomoci k novým rozhodnutím, které pak mohou následně pomoci k dosažení stanoveného cíle – tedy nalezení nejvhodnější práce.

Nejlépe placené práce

Pokud odpověď na otázku „co dělat za práci“ je „ta nejlépe placená práce,“ mohou v tomto případě pomoci cíle typu:

  • do věku XY chci mít našetřenou částku XY

V tomto případě pak mohou být dlouhodobé cíle při hledání nejlépe placené práce následující:

  • zaměřím se na pracovní odvětví nebo pracovní pozice, kde je možné kariérně růst
  • informovat se o nástupních platech v oborech, které by mě zajímaly
  • informovat se o podmínkách případného povýšení
  • jak bych mohl/a získat odměny/jiné výhodné bonusy

Je potřeba najít a využít svůj talent

Pro nalezení té nejvhodnější práce (a s tím spojené také dobře placené práce), je možné využít svůj talent. Nemusí to být ale talent, který je aktuálně aktivně využíván a který je je neustále rozvíjen (přestože to je výhodou). Může to být aktivita/dovednost/schopnost, ve které jedinec vynikal například ještě během studií, nebo také technické dovednosti, které jsou využívány během volného času apod.

Pokud dotyčný ale pořád tápe, jaký je vlastně jeho talent, může si například vzpomenout, za co získal nějaké ocenění, nebo za co ho chválí okolí… a dobře placená práce se tak může objevit prakticky ihned.

Právě určení dovedností, ve kterých jedinec vyniká, může pomoci k nalezení té pravé profese, ve které může vyniknout.

Talent může hrát také důležitou roli a navíc díky němu se může naskytnout nabídka různých kreativních prací z domova.

Sebereflexe při hledání práce

Současně s využitím svého talentu je ale také dobré si zodpovědět otázku „co mě baví a proč„.“To, že má dotyčný v něčem talent, hned neznamená, že by ho daná aktivita musela stoprocentně bavit.

Pomoci může zamyšlení nad tím, co dělá dotyčnému radost, na co se například těší hned ráno, když vstane. Nebo také nad různorodými aktivitami (jako například různé mimoškolní aktivity, dobrovolnictví apod.), které dříve například daná osoba vykonávala, ale v současné době na ně třeba nezbývá už čas.

Důležité je také umět si odpovědět na otázku „jak bude případně práce zapadat do mého života?

Pokud dává dotyčný přednost svobodnějšímu stylu života (například ze dne na den odcestovat) a nechce z něho kvůli práci slevit, měl by této vlastnosti přizpůsobit také pracovní život a hledat tak například více flexibilní práci, která mu umožní například práci na dálku. Nejen že se tím vyhne případným problémům v pracovním životě, ale také nebude muset odstoupit od svých priorit v soukromém životě.

Kreativní práce z domova

V případě, že hlavní požadavky pro hledání vhodné práce jsou tedy pružná pracovní doba, může být řešením práce z domova. A v těchto případech je možné najít spoustu kreativních prací z domova.

Pro milovníky grafiky, nebo pro ty, které například na škole bavilo programování nebo jiné IT práce, je spousta pracovních nabídek, při kterých není potřeba pravidelně docházet do kanceláře. Nicméně kreativní práce z domu se nemusí týkat pouze IT oborů a oborů s ním spojených.

Dnešní pracovní portály nabízí několik možností, jak si tzv. „vyfiltrovat“ možnosti, které daná práce obnáší a jednou z nich může být práce práce z domova

Takový typ (nejen) kreativní práce z domu můžou využít nejen zmínění cestovatelé, ale také rodiče, nebo také ti, kteří si chtějí přivydělat při stávajícím zaměstnáním prací, která je bude naplňovat a svým koníčkem si budou zároveň vydělávat. Navíc v takových oborech je možné nalézt spousty dobře placených prací.

Milovníci cestování by měli zhodnotit, jaká práce je pro ně nejvhodnější, aby svou vášeň nemuseli omezovat.

Kariérní test

Nicméně pokud i po zvážení svých talentů (a také zodpovězení všech výše zmíněných otázek společně s vyzkoušením všech možností, které mohou vézt k nalezení té nejlepší práce), jedinec pořád nemá jasno, pomoci mu může kariérní test. Ty mohou pomoci nalézt práci, která by nejlépe odpovídala osobnosti jedince a také jeho dovednostem a zájmům.

Díky němu je tak možné zúžit seznam odvětví, které jsou pro jednotlivce nejvhodnější, případně může sloužit jako jakési vodítko, které může vézt k dalšímu průzkumu pracovního trhu a následně vhodnému rozhodnutí, co dělat za práci.

Nicméně pokud kariérní test neukáže práci, se kterou by byl dotyčný spokojený a souhlasit s takovým výběrem, není nutné brát takový výsledek jako stoprocentní. I když by test nenavrhl vhodné pracovní odvětví, stále je možnost hledat dál například na různých pracovních portálech… nebo případně udělat test znovu.

Správně zvolený mentor

Jednou z dalších možností, jak si ulehčit hledání nové (lepší) práce je nalézt tzv. mentora. Může to být klidně profesionál, nebo jen přítel z blízkého okolí – u něj je ovšem ta výhoda, že dotyčného dobře zná a ví, jak správným směrem případně jedince „popostrčit.“

Mentor může také pracovat na úplně jiné pozici, než o kterou má osoba zájem. Podstatné je, že nabídne radu a pomůže lépe identifikovat dovednosti, také zájmy (nebo k nim alespoň nasměrovat), případně může pomoci také poskytnout důležitý kontakt na profesionála v oboru, ve kterém chce dotyčný pracovat.

Důležité jsou kontakty

Jedním z dalších a v mnohém také nejlepších způsobů, jak se dozvědět o různých pracovních pozicích, je mluvit s lidmi, kteří právě na těchto pozicích pracují. A zde platí přímá úměra – čím více lidí v oboru jedinec pozná, tím více informací dostane o tom, jaké je ve skutečnosti v oboru pracovní prostředí, jak moc je práce (nejen) časově náročná a zda je tato práce opravdu vhodnou volbou.

Vybraní zaměstnavatelé totiž většinou nejprve vyhledávají nové zaměstnance skrze právě své kontakty a stávající zaměstnance nebo i obchodní partnery. Je proto výhodné se setkávat s co možná nejvíce lidmi v oboru to jde a aktivně je vyhledávat.

TIP: Na pracovním pohovoru je třeba předvést se v co nejlepším světě. Jak se připravit na pohovor?

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang