Test: Prací prášek Ellan

Nedávno jsme vás informovali o slevové akci, kdy byl na několika slevových portálech nabízen prací prášek Ellan. Nedalo nám to a prací prášek jsme si zakoupili a otestovali. S několika tvrzeními nemůžeme souhlasit a navíc nám prodejce prozradil velmi zajímavou skutečnost. Jakou?

Zavádějící označení akce

Na akci je v úvodním textu informace „Dokonale odstraní nečistoty a neobsahuje fosfáty“. Níže a menším písmem je pak uvedeno „Obsahuje méně než 5 % aniontových a neiontových povrchně aktivních látek, fosfátů, aromatických přísad, enzymů a viditelně fosforeskujících látek“.

To jsou dvě informace, které si vzájemně odporují. Na obalu prášku i na webových stránkách myellan.eu jsme pak našli údaje, které potvrzují druhou informaci. První reklamní tvrzení, že prášek neobsahuje fosfáty, můžeme označil za klamavé.

V roce 1995 vešla v platnost „Dobrovolná dohoda o snižování dopadu pracích prostředků na životní prostředí“ uzavřená mezi MŽP a Českým sdružením výrobců mýdla, čistících a pracích prostředků dne 22.3.1995. Stanovila limit pro celkový obsah fosforu 5,5 % hmotnosti pracího prostředku. Tento limit však již ani tehdy nebyl v prášcích překračován.

Důležitější je Dodatek č. 2 k této dohodě, který byl přijat dne 23.7.2001, ve kterém se výrobci mýdla, čistících a pracích prostředků zavazují zavést všechny výrobky jako bezfosfátové (tedy s obsahem fosforu do 0,1% hmotnosti) od začátku roku 2005.

Informace uvedené na prášku příliš nenasvědčují o ekologicky šetrném prostředku, spíše o průměr mezi českými prášky. Rozhodně nám z těchto informací nevyplývá, že by prášek měl být k životnímu prostředí šetrný, tudíž bezfosfátový.

V testu prášek neobstál

Provedli jsme jednoduchý test na skvrnách od kečupu. Při vysokých teplotách prášek zabral bez problému. Při nižších teplotách 30° však nastaly komplikace a prášek skrvny neodstranil. Trvzení v akci: „Vhodný k praní při libovolné teplotě“ byl pro nás zavádějící.

Ekologicky šetrný prášek nemá příslušné označení

Na prášku sice najdeme označení bio, problém však je v tom, že nejde o platné označení v rámci EU. Platná loga vypadají takto:
Označení BIO není podle NR (ES) č. 834/2007 a můžeme jej označit za zavádějící.

Nadsazená cena

Nejvíce nás zaujala informace, kterou jsme dostali přímo v prodejně. Paní nám velmi ochotně sdělila, že si pro prášek můžeme přijít kdykoliv znovu, jelikož za tu cenu, za kterou jsme si ho koupili na slevovém portálu ho tam dostaneme běžně, což jsme si také ověřili. Že by se na slevovém portálu prezentovala v nabídce klamavá původní cena?

Akci zakoupilo: 859 Zbytečné utracených peněz: 66 881

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang