EVROPSKÝ LETNÍ BAROMETER™: Za co Evropané utrácí peníze

Jaké jsou nejčastější prázdninové výdaje Evropanů? V kterých zemích se vynakládá více peněz a jaké národy nejraději cestují po tuzemsku či do zahraničí? Kdo utrácí finanční prostředky za oděvy a nejnovější módu a kdo raději investuje do sportovních aktivit či zahrádkaření?

Přesně tyto otázky zodpovídá průzkum skupiny Ferratum, která se ve svém Evropském letním barometru soustředila na výdaje lidí žijících napříč Evropou.

Skupina Ferratum, mezinárodní inovátor finančních technologií a mobilních půjček, se dotazovala svých klientů v 17 evropských zemích. Cílem bylo zjistit, co a jakým způsobem nakupují v rámci letošní sezony prázdninové sezoně. Dotázáno bylo celkem 5 685 domácností řadících se do střední příjmové skupiny.

Výsledky průzkumu ukázaly, že v celé Evropě jsou na tom domácnosti finančně lépe než v minulém roce. Více než 30 procent evropských domácností hodlá na své dovolené letos utratit více než loni, přičemž 40 procent bude ochotno vynaložit stejné množství peněz jako v létě roku 2014. Průzkum navíc odhalil mnohé překvapivé rozdíly mezi zeměmi.

Výsledky průzkumu

V České republice lidé nejvíce utrácejí za cestování v rámci své vlasti. V bývalých zemích východního bloku jsou relativní výdaje o prázdninách mnohem vyšší než v západních zemích. Mimo Španělsko mají nejvyšší výdaje všechny bývalé země východní Evropy.

anglie-2470166
Ve Velké Británie lidí utratí jen malé sumy za dovolené.

Evropský letní barometr™ ukázal, že se na prvních na prvních pozicích v seznamu s nejvyššími výdaji na dovolené v poměru k příjmu domácností umístily Estonsko a Lotyšsko. Výdaje těchto zemí přesahují 60 % (Estonsko 629 EUR, Lotyšsko 621 EUR).

Na opačném konci tabulky se nachází Dánsko a Německo, kde rodiny za letní pobyty utratí nejmenší množství peněz (27 % resp. 28 %). Hned za nimi jsou už jen severské země a Velká Británie, kde obyvatelé vydávají za letní dovolené nízké sumy v poměru k disponibilním příjmům.

I v rámci západní části Evropy panují mezi zeměmi velké rozdíly v tom, kolik lidé v letošním roce vynaloží peněz. Dánská rodina utratí jen 27 % disponibilního příjmu domácnosti na náklady spojené s letní dovolenou.

Španělé utratí téměř dvojnásobné sumy, a to až 55 %. V pořadí na 2. místě mezi zeměmi západní Evropy se umístilo Švédsko, kde se utrácí v průměru 41 % disponibilních příjmů (1.171 EUR).

Jaké výdaje jsou pro Evropany společné?

Podle Evropského letního barometru™ nejčastěji lidé utrácejí za cestování v tuzemsku, a to v průměru 17 % z disponibilního příjmu domácnosti. Popularitu cestování v rámci vlastní země potvrzuje Španělsko, které je frekventovaným cílem zahraničních turistů z celé Evropy. Španělé tráví dovolenou cestováním po vlastní zemi ve 25 % případů.

Dále v tabulce následují Litva (21 %), Dánsko (20 %) a na čtvrtém místě jsou společně Švédsko, Finsko a Bulharsko s celkem 19 % procenty. Češi nejčastěji také cestují po tuzemsku, a to v 18 % případů.

Na druhou stranu mezi nejhorlivější cestovatele mimo vlastní zemi patří Holanďané a Britové (17 %), po nich pak Dánové a Švédové (15 %), Němci (13 %) a Bulhaři (12 %).

Jiné investiční priority

K létu nepatří pouze cestování, návštěvy restauracích a letní akce. Evropský letní barometr™ také ukázal, že mnozí Evropané mají i jiné priority. Vždyť 12 % celkových letních výdajů putuje na vylepšení domácností, zahrad anebo na oděvy.

Bulhaři (21 %) a Lotyši (19 %) využívají hezké letní počasí na realizaci svých zahradních projektů. Na letní festivaly a sportovní události jde překvapivě 5 – 6 % letních výdajů.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang