Zateplení fasády domu

V době neustálého zdražování topných energií je velice podstatné neopomíjet možné stavební kroky, které vedou ke snížení budoucích nákladů. Mezi ně patří i zateplování fasády.

Stojíte-li před zásadním rozhodnutím, zda rekonstruovat vaši současnou nemovitost či počkat několik dalších let, neotálejte. Stejně tak při výstavbě svého rodinného domu nepodceňujte zateplování fasád, které je více, než důležité. O tom ostatně bude náš první díl seriálu o zateplování nemovitostí.

Představíme vám hned dvě nejpoužívanější metody zateplení, které jsou realizovány nejen na rodinných domech, ale také bytových komplexech nebo komerčních objektech. Jednoduše tam, kde je zapotřebí ušetřit finance za vytápění.

Způsoby vnějšího zateplení domu

Úmyslně zdůrazňujeme vnější zateplení fasády, protože setkat se můžete také s vnitřním zateplením objektu, které je však poměrně výjimečné a je třeba v rámci stavebních prací dbát určitých technologických postupů, aby do budoucna nedocházelo k plesnivění a podobně. Z hlediska venkovní fasády lze tedy počítat s

  • Kontaktním systémem zateplování
  • Bezkontaktním systémem zateplení, tedy tím od-větratelným

Kontaktní izolace domu

V tomto případě je značnou nápovědou již název samotné technicky provedení. Jde o aplikování izolačních materiálů na vnější část nemovitosti, které jsou k omítce či samotným cihlám přichyceny napevno, tedy za pomoci speciálních lepidel a vrutů.

Vzniká tak izolace objektu, která je vrstvená. Jako nejpoužívanější materiál lze samozřejmě označit klasický fasádní extrudovaný polystyren, jehož tloušťka odpovídá účinku celkové izolace.

Pro zajímavost lze zmínit, že moderní, nízkoenergetické, respektive pasivní domy mohou disponovat izolačním materiálem v tloušťce až cca 30 cm. Vnější částí a zároveň ochranou zateplení domu je odpovídající silikátová nebo akrylátová omítka, jež chrání hlavně izolaci.

Odvětratelné zateplení fasád

V tomto případě neprobíhá montáž izolačního materiálu přímo na stěnu budovy, ale je připevněna ke speciálnímu roštu, jenž je přichycen k venkovní omítce. Díky tomu dochází ke vzniku praktické a přínosné mezery mezi oběma vrstvami a je zajištěn efektivní průchod vzduchu, který zabraňuje jakémukoliv hromadění vlhkosti.

V rámci tohoto zateplení fasády jsou aplikovány především minerální vaty.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně výrazný zákrok do nemovitosti z hlediska tvorby a usazování vlhkosti, která může mít negativní vliv na celou stavbu, je vhodnější finální volbu zateplování fasády konzultovat s odpovídajícími odborníky.

Očekávat však můžete v obou případech vylepšení vaší nemovitosti v mnoha ohledech. Pakliže je tento úkon proveden správně, narůstá hodnota budovy. Navíc se dle platných norem posouvá objekt směrem kupředu i v tabulce tříd energetické náročnosti budov, jež o nákladech na vytápění, které představují více, jak dvě třetiny produkované domácí energie, také do značné míry rozhodují. Třída A je samozřejmě považována za tu nejúspornější.

Zateplováním domu lze každoročně ušetřit až třetinu ročních nákladů na vytápění. Z toho si velice jednoduše vypočítáte, jak rychlá pro vás bude návratnost této investice, která se může pohybovat v rozmezí několika následujících let. Zateplení této části objektů tak není radno podceňovat, vzhledem k tomu, že stěnami uniká až cca 30% tepla.

Izolační materiály

Tepelná izolace je založena na použití látek s velmi nízkou tepelnou vodivostí. Tyto materiály se označují jako izolační materiály. Mezi běžné izolační materiály patří vlna, skleněná vlákna, minerální vlna, polystyren, polyuretan a husí peří atd. Tyto materiály velmi špatně vedou teplo, a proto jsou dobrými tepelnými izolanty.

Pro izolační materiály lze definovat tři obecné kategorie. Tyto kategorie vycházejí z chemického složení základního materiálu, z něhož je izolační materiál vyroben.

  • Organické izolační materiály
  • Anorganické izolační materiály
  • Ostatní izolační materiály

Nutno dodat, že tepelná izolace je založena především na velmi nízké tepelné vodivosti plynů. Plyny mají ve srovnání s kapalinami a pevnými látkami špatné tepelně vodivé vlastnosti, a proto jsou dobrým izolačním materiálem, pokud je lze zachytit (např. ve struktuře podobné pěně). Vzduch a další plyny jsou obecně dobrými izolanty.

Hlavní výhoda však spočívá v absenci konvekce. Proto mnoho izolačních materiálů (např. polystyren) funguje jednoduše tak, že mají velké množství plynem naplněných kapes, které zabraňují rozsáhlé konvekci. U všech typů tepelných izolací se odváděním vzduchu z dutého prostoru dále snižuje celková tepelná vodivost izolantu.

Střídání plynové kapsy a pevného materiálu způsobuje, že teplo musí být přenášeno přes mnoho rozhraní, což způsobuje rychlé snížení součinitele prostupu tepla.

Nejlepší izolační materiály

Níže si ukážeme, které jsou nejlepší a nejčastěji používané izolační materiály pro zateplení fasád:

  • Minerální vlna: Skelná i minerální vlna se vyrábí z minerálů, u skelné vlny z křemičitého písku a u minerální vlny z čedičových hornin. Jedná se o nejpoužívanější materiály pro tepelnou izolaci budov a oba mají mnoho společných vlastností: jsou udržitelné, univerzální a jejich životnost může přesáhnout 50 let.
  • Přírodní korek: Přírodní korek se jako materiál s nízkou pórovitostí hojně používá ve stavebnictví jako tepelný, akustický a vibrační izolant. Jeho výroba je navíc zcela udržitelná.
  • Polyuretan: Jedná se o izolační materiál, který lze aplikovat stříkáním nebo vstřikováním. Jako pěna je to velmi lehký a lehký materiál. Kromě vynikajících tepelně a zvukově izolačních vlastností se polyuretan snadno zpracovává a instaluje a lze jej aplikovat v oblastech se složitou geometrií.
  • Expandovaný polystyren (EPS): Pěnový polystyren je syntetický materiál široce používaný ve stavebnictví jako tepelný izolant na fasádách, stěnách, střechách a podlahách. Vyniká zejména svou hydroizolační schopností.
  • Extrudovaný polystyren (XPS): Velmi podobný pěnovému polystyrenu, ale s větší odolností vůči vlhkosti, hmotnosti a deformaci. Extrudovaný polystyren je vhodný pro fasády a střechy.
  • Celulózová vlákna: Celulóza, která se vyrábí z recyklovaného papíru, je nejekologičtějším izolačním materiálem, který lze použít. Nabízí nejen velmi dobré tepelné a akustické vlastnosti, ale má také protipožární, insekticidní a protiplísňové vlastnosti. Celulózové vlákno je jedním z nejpoužívanějších materiálů ve foukacích technikách.

Hlavními požadavky, které musí materiál splňovat, aby byl dobrým izolačním materiálem pro fasády, jsou nízká vodivost a vysoký tepelný odpor, určitá úroveň zvukové izolace a dobrá požární odolnost, je však třeba zohlednit i další aspekty, jako je udržitelnost.

Výhody zateplení fasády domu

Zateplení fasády je výhodné pro váš rozpočet, vaše pohodlí i životní prostředí!

Výrazně ušetříte na účtech za energie: Pokud váš dům není dostatečně zateplen, spotřebováváte zbytečně energii, a to stojí peníze! Se zateplením fasády musíte méně topit, takže ušetříte na účtech za energie, a to každý rok.

Zvýšíte si komfort bydlení: V dobře zatepleném domě se žije mnohem pohodlněji. Budete si užívat stálou teplotu a budete mít méně problémů při střídání ročních období. V zimě jsou stěny a podlahy teplejší a v létě se váš dům nepřehřívá.

Zvýšíte hodnotu svého domu: Renovované a dobře zateplené domy se prodávají za vyšší cenu než podobné domy, které nejsou přizpůsobeny dnešním podmínkám.

Přispíváte k nižšímu obsahu CO2 v ovzduší: Protože musíte méně topit, je ve vzduchu méně jemného prachu. Pomáháte tak chránit životní prostředí a budoucí generace!

Vnější izolační systém ETICS

Spočívá v umístění izolačních panelů přímo na vnější stranu fasády pomocí lepidel a mechanického upevnění. Umožňuje povrchovou úpravu v závislosti na estetice budovy. ETICS je snadno instalovatelný a ekonomický systém.

Výchozí profily se umístí před izolační desky, které se k profilu připevní lepidlem. Následně se rohy ochrání kovovými profily a nanese se vrstva základní malty. Poté se položí výztužná síťovina, na kterou se nanese druhá vrstva malty pro provedení základního a dokončovacího nátěru.

Vstřikování tepelné izolace do vzduchové komory

Je to nejlepší způsob, jak dosáhnout úplného přizpůsobení zvláštnostem. Vstřikovaná polyuretanová pěna zajišťuje tuhost, aniž by se zmenšil užitný prostor uvnitř i vně. Její údržba je navíc minimální a je cenově dostupnější než umístění dvojitého pláště.

Jakoukoli dvoukřídlou fasádu lze vstřikovat polyuretanem bez ohledu na její materiál. Je to skvělá volba v případech sanace budov. Důležité je, že má vzduchovou komoru. Do ní se vstřikuje polyuretan, který uvnitř expanduje a vytváří vrstvu tuhé pěny s velmi nízkou izolační hustotou.

Díky své univerzálnosti, snadné aplikaci a tepelným a akustickým vlastnostem je polyuretan materiálem, který nabízí nejlepší izolaci pro fasády.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang