Srovnání různých druhů vytápění – radiátor, podlaha a další

Vytápění je nezbytnou součástí každé domácnosti a je důležité, aby si člověk správně vybral. Existuje několik druhů vytápění, které lze využít. Každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody. Jaké jsou druhy vytápění domácnosti?

Při vytápění domácnosti lze použít tři zdroje tepla, které se však mohou lišit nejenom rychlostí zajištění potřebné vnitřní teploty, nýbrž i celkovými finančními náklady.

Z pohledu vnitřního topení se rozlišují tři druhy vytápění. Tím nejtypičtějším příkladem jsou klasické radiátory, dále je podlahové vytápění nebo přímotopy.

Na první pohled může jít o velice obdobné topné prvky, s nimiž se docílí stejného výsledku, tedy dostatečně vyhřáté místnosti. Důležité však je, za jakých finančních podmínek.

Jaké jsou jednotlivé zdroje tepla včetně jejich kladných a záporných vlastností?

Elektrické přímotopy

Jde pravděpodobně o nejrychlejší zdroj tepla, který si lze dopřát. Elektrické přímotopy se pyšní krátkým časovým intervalem, během něhož se získá potřebné vnitřní teplo daleko rychleji, než v ostatních případech.

Výhodou přímotopů je, že jsou velmi jednoduché na manipulaci a používání. Nevýhodou je, že jejich provoz je velice drahý. Z tohoto důvodu nejsou přímotopy doporučovány jako jediný zdroj tepla v jakékoliv nemovitosti.

Z běžných výpočtů lze velice snadno zjistit, že přímotop je až třikrát nákladnější, než klasický kotel na uhlí, kde je teplo rozváděno prostřednictvím radiátorů.

Možná i díky tomu může vznikat případná úspora hlavně při krátkodobém využití či ve specifických objektech, jako jsou chaty, boudy, apod. Jedná se tedy o přechodný či doplňkový zdroj tepla.

Elektrické přímotopy mohou být namontovány na stěnu nebo na strop nebo můžou stát na zemi. Nevyžadují žádné další zařízení. Je tak velmi snadné je přenášet z jednoho místa na druhé.

Ocelové radiátory

Nejtypičtějším a pravděpodobně stále nejvyužívanějším modelem topení jsou klasické radiátory. Ocelové konstrukce libovolného vzhledu, v jejichž útrobách koluje vroucí voda, díky čemuž dochází k ohřívání vzduchu.

Voda v radiátorech může být ohřívána buď plynem, nebo tuhými palivy, případně elektřinou. Pakliže se člověk zaměří na šíření tepla obecně, jde jistě o pomalejší variantu vytápění. Řadí se ovšem mezi jednu z nejekonomič­tějších.

Obvykle jsou běžné radiátory vkládány do méně izolovaných domů, novostavbám se však samozřejmě také nevyhýbají. I zde může být energetická úspora značná, navíc je možné volit mezi mnoha vzhledovými variantami radiátorů.

Kdo používá radiátory, musí také myslet na pravidelné odvzdušnění radiátorů. Jen tak budou dobře fungovat a budou mít dostatečnou výhřevnost.

Podlahové vytápění

Třetím nejpoužívanějším typem vytápění je podlahové topení, které nabývá odlišných podob. I to může být elektrické, nebo teplovodní, které je označováno jako topení akumulační. Dále je to podlahové vytápění konvektorové a teplovzdušné.

Podlahové vytápění je moderní, energeticky úsporná a pohodlná metoda vytápění, která se stále více stává oblíbenou volbou. Podlahové vytápění poskytuje pohodlí, protože vyzařuje teplo do celé místnosti a nevyžaduje žádné radiátory.

Je vyrobeno ze speciálních trubek, které se upevní pod podlahou a následně se naplní vodou. Nebo může být vyrobeno ze systému elektrických topných folií, které se položí na podlahu.

Podlahové vytápění je potom zakryto podlahovou krytinou jako je plovoucí podlaha nebo dlažba. Tyto materiály jsou dobrou volbou, protože dobře přenáší teplo a umožňují teplo více rozdělit po celé místnosti.

Je však důležité si uvědomit, že některé druhy podlahových krytin jsou citlivější na teplo a mohou se přehřívat.

Při využití podlahového vytápění se úspora energie projeví hlavně v nízkoenerge­tických stavbách. Příjemné teplo je totiž produkováno hned od podlahy, tedy odspodu nahoru.

Oproti běžným radiátorům může jít však o poměrně náročnější vstupní investici, kterou pokrývá roztažení všech topných cest v podlaze.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang