Odvzdušnění topení – radiátorů – jak na to

Nefungují radiátory tak, jak mají? Problém může být v tom, že jsou zavzdušněné. Odvzdušnění zvedne jejich výkon a ušetří se za topení. Jak odvzdušnit radiátory?

Mnoho lidí se smíří s tím, že jejich radiátory vydávají méně tepla, než mají, aniž by si uvědomili, že mohou být zavzdušněné. Nejenže kvůli tomu nedosáhnou teplotního komfortu, navíc ještě utratí za vytápění více peněz.

Zavzdušňování způsobují vzduchové bubliny vznikající rychlým napuštěním vodou. Chyba však může být i na straně čerpadla či svárů trubek, které špatně těsní.

Kdy provádět odvzdušnění radiátorů?

Odvzdušnění radiátorů by se mělo provádět každý rok, aby se zajistila účinnost topení. Je to proces, který je založen na vypuštění vzduchu z topného systému. Tento proces je nezbytný pro efektivní ohřev vody a zajištění toho, že se voda dostane do všech potřebných míst.

Neví někdo jistě, jestli jsou radiátory zavzdušněné? Není obtížné to zjistit. Stačí otevřít regulační kohouty u všech radiátorů na maximum a počkat, až se zahřejí.

Poté se zkontroluje, jestli tělesa mají stejnou teplotu po celé své ploše. Dojde-li k tomu, že nahoře je těleso horké a dole vlažné či studené, znamená to, že jsou zavzdušněné.

Jak odvzdušnit radiátory

K odvzdušnění je nejlepší přistoupit před začátkem topné sezóny. Neznamená to však, že by nešlo provést odvzdušnění i během topné sezóny.

Odvzdušnění radiátorů se liší podle toho, jestli člověk žije v rodinném či panelovém domě, ve kterém do odvzdušňování musí zapojit i sousedy. Důležité je totiž odvzdušňovat radiátory od nejníže položeného v domě.

Odvzdušnění radiátoru se provádí odvzdušňovacím ventilem. Tento ventil je umístěn na vrcholu radiátoru a jeho úkolem je odvádět vzduch z topného systému. Ventil se otevírá a vzduch se z radiátoru vypouští ven.

Důležité je se ujistit, že ventil je plně otevřený, aby se zabránilo tvorbě bublin ve vodě. Po odvzdušnění radiátoru je důležité zkontrolovat, zda je vše správně nastaveno. Kromě toho může být nutné odvzdušňovací ventil vyčistit. Může se totiž stát, že se během času usadí kal, který by mohl blokovat proudění vody.

Odborníci se neshodují, jestli je lepší k odvzdušnění přistupovat v době, kdy kotel či tepelné čerpadlo jsou činné či nikoliv, ani v tom, jestli se mají otevřít všechny termostatické ventily.

Někteří tvrdí, že by se tyto ventily měly spíše uzavřít a otevřít odvzdušňovací, aby voda vytlačila vzduch. Po vytlačení vzduchu z radiátoru začne prskat voda. Je proto třeba připravit si nádobu, do které se voda zachytí.

Po odvzdušnění se musí zkontrolovat, jestli to pomohlo, a radiátory se již zahřívají po celé své ploše. Pokud ne, celý proces je nutné ještě zopakovat.

Když odvzdušnění nepomůže

Odvzdušnil někdo radiátory, následně provedl kontrolu, proces zopakoval a stejně není s výkonem spokojený? Možná je chyba někde jinde, např. ve špatně vyprojektované soustavě.

Pokud se radiátor stále neodvzdušňuje, může to také být kvůli vysokému tlaku v topném systému. Pokud je tlak v systému příliš vysoký, může to způsobit, že voda se nedostane do radiátorů a nezahřívá je.

Jak se s vysokým tlakem v topném systému vyrovnat? Nejjednodušší způsob je použít tlakový regulátor. Tlakové regulátory se dají koupit v obchodech se stavebními potřebami a jsou relativně snadno nainstalovatelné.

Pokud se radiátory pořád neodvzdušňují, může to být způsobeno špatnou regulací teploty nebo špatnou instalací. V tom případě si s tím člověk sám neporadí a je nutné kontaktovat odborníky.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang